Stabilizator na kolano, czyli inaczej orteza ma na celu podtrzymywanie stawu kolanowego. Jednak przed doborem odpowiedniego rodzaju niezwykle ważna jest wcześniejsza konsultacja lekarska. Specjalista zaleci odpowiedni typ oraz rozmiar, a także kąt zgięcia i  wyprostu stawu na danym etapie rehabilitacji.

Stabilizator na kolano

Stabilizator stawu kolanowego ma za zadanie odciążyć rzepkę kolanową oraz chronić przed jej przemieszczaniem się. Można go stosować zarówno na lewą, jak i prawą kończynę –
w zależności od indywidualnej potrzeby. Cena takiej ortezy uzależniona jest m.in. od materiału, z którego została wykonana, może wahać się od kilkudziesięciu złotych, nawet do kilku tysięcy. 

Jak dobrać rozmiar stabilizatora kolana? Właściwa wielkość ortezy jest bardzo ważna, gdyż wpływa na komfort w czasie użytkowania. Zasada jest prosta – wystarczy dokładnie zmierzyć obwód kolana, a następnie przed dokonaniem zakupu zapoznać się z tabelą rozmiarów, która powinna być dostępna na stronie producenta.

Czytaj: Temblak - co to jest i jak się go zakłada?

Stabilizator na kolano – rodzaje

Stabilizator kolana, by prawidłowo pełnił swoją funkcję, powinien być idealnie dobrany. Nie tylko ze względu na rozmiar, ale przede wszystkim na rodzaj.

  • Stabilizatory miękkie – ich zadaniem jest wspomaganie leczenia obrzęku wewnątrzstawowego, usprawnienie receptorów czucia tzw. głębokiego, a także odciążenie stawu rzepkowo-udowego. Rekomendowane są do wykonywania codziennych czynności przez osoby w czasie powrotu do zdrowia związanego z urazem. Zwykle jego cena, ale i skuteczność są niższe niż w przypadku ortez twardych. Są elastyczne i przeznaczone raczej w przypadku drobnych kontuzji,
  • Stabilizatory twarde – najczęściej zapinane są na rzepy, ale mają również dodatkowe konstrukcje odpowiedzialne za duże usztywnienie. Stosuje się je w czasie poważniejszych urazów, gdyż cechują się zdecydowanie większym wsparciem niż ortezy miękkie.

Co daje stabilizator na kolano? Przede wszystkim stabilizuje staw kolanowy i daje mu wsparcie, co jest niezwykle istotne w czasie kontuzji.

Dowiedz się: Plastry rozgrzewające – kiedy stosować? Działanie

Stabilizator kolana – kiedy stosować?

Stabilizator na kolano powinien dobrać specjalista, uwzględniając wiele czynników. Ważna jest m.in. masa ciała oraz obwód kolana.

Kiedy nosić stabilizator na kolano? W przypadku wystąpienia jednej z poniższych sytuacji:

  • skręcenie nogi,
  • stłuczenie lub zwichnięcie kończyny,
  • uraz stawu,
  • obrzęk kończyny,
  • stan zapalny nogi,
  • w czasie bólu reumatycznego,
  • podczas bólów stawowych.

Stabilizatory są lekkie, a to dzięki materiałowi, z którego są wykonane. Przykładowo - twarde produkowane są z włókna szklanego, bądź węglowego, a miękkie z dzianiny. Dzięki temu staw nie jest obciążony, a dodatkowo dochodzi do ciągłego dopływu powietrza. Ortezy chronią również przed zbieraniem się wilgoci.

Czytaj: Opaska na kolano - jaką opaskę wybrać

Stabilizator na kolano sportowy

Dostępny jest również stabilizator stawu kolanowego dla sportowców. Zasada jego działania jest niemalże identyczna jak w przypadku pozostałych rodzajów ortez, jednak ważna jest tutaj swoboda ruchu, która jest zapewniona w czasie wykonywania aktywności.

Stabilizator kolana sportowy dedykowany jest zarówno sportowcom wyczynowym, jak
i amatorom. Przede wszystkim ortezy te są niezwykle lekkie i dają maksymalnie możliwy zakres poruszania kończyną. Popularny jest również stabilizator na kolano do biegania, chroniąc w ten sposób rzepkę przed kontuzją, gdyż jak wiadomo jest to dyscyplina szczególnie narażona na urazy kończyn dolnych.

Dowiedz się: Domowa siłownia - jak zorganizować ćwiczenia w domu

Magnetyczny stabilizator kolana

Stabilizacja kolana może zostać przeprowadzona również dzięki tzw. magnetycznej ortezie. Różni się ona od tych klasycznych przede wszystkim obecnością magnesów neodymowych o silnym działaniu. Zwykle są one ulokowane wokół tzw. kolanowego otworu ortezy, co pozwala na skupienie się właśnie głównie na stawie kolanowym.

Zadaniem stabilizatora magnetycznego na kolano jest:

  • usztywnienie stawu kolanowego,
  • redukcja napięcia mięśniowego,
  • ochrona przed urazami,
  • niwelowanie obrzęków,
  • zmniejszanie odczuwania bólu kończyny.

Pole magnetyczne, które jest obecne w magnesach pobudza komórki organizmu do właściwego funkcjonowania.

Sprawdź: Ciśnieniomierz - jaki aparat do mierzenia ciśnienia wybrać?

Jak założyć stabilizator na kolano?

Stabilizacja stawu kolanowego powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami specjalisty. Jak prawidłowo założyć stabilizator na kolano? Po doborze odpowiedniego rodzaju oraz rozmiaru ortezy należy przejść do procesu zakładania go na kończynę. Nie jest to trudne zadanie, jednak w razie problemów warto poprosić o instrukcję lub pomoc rehabilitanta. Wystarczy stabilizator umieścić na kolanie, przekładając przez niego stopę, w ten sposób, by wycięcie znajdowało się centralnie na wysokości rzepki.

Czytaj również: Termofor - jak używać termoforu? Zastosowanie

Autor: Katarzyna Pawlik

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Katarzyna Pawlik...

Komentarze
chevron-down