Sól bocheńska, nazywana też białym złotem, ma uniwersalne właściwości, zastosowanie tego wielowymiarowego środka ma duży wpływ na zdrowie, urodę oraz samopoczucie. Na bazie soli z Bochni można przygotowywać kąpiele, inhalacje, peelingi oraz maseczki.

sol_bochenska

Sól bocheńska – co to jest?

Sól bocheńska to inaczej sól jodowo-bromowa, swą nazwę zawdzięcza miejscu, z którego jest wydobywana. Wykopuje się ją w Bochni, gdzie znajdują się złoża solankowe.

Ze względu na swój skład bogaty w drogocenne minerały, już lata temu zdobyła uznanie jako środek sprawdzający się w domowym leczeniu różnych schorzeń. Dziś wraca się do tych sprawdzonych, babcinych metod.

To „białe złoto” zawiera m.in. jod, brom, wapń, magnez, sód, żelazo, wodę i chlorki. Stosunkowo niską ceną soli bocheńskiej (około 10 zł za kilogramowy worek) możemy zastąpić sobie nadmorski mikroklimat i wprowadzić go do własnej łazienki.
Wartością dodaną jest też fakt, iż sól z Bochni działa w sposób bardzo delikatny, zatem może być stosowana przez alergików oraz osoby o wrażliwej skórze.

Sól bocheńska – właściwości

Sól bocheńska lecznicza ma szczególne zasługi dla zdrowia. Działa zbawiennie m.in. na bóle reumatyczne, stawowe i pourazowe, poza tym dezynfekuje, uodparnia, rozgrzewa, regeneruje, wspiera przemianę materii oraz uspokaja układ nerwowy.

Zakres zalet jest dużo większy, jeśli przyjrzymy się bliżej substancji, jaką jest sól bocheńska. Właściwości lecznicze związane z chorobami skóry to wspieranie kuracji takich przypadłości zdrowotnych jak np. łuszczyca, alergie skórne, rybia łuska, trądzik, nerwica naczyniowa i różnego rodzaju wypryski skórne.

Prozdrowotne działanie soli bocheńskiej obejmuje również leczenie takich chorób jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienie kręgosłupa, zapalenie przydatków, czy niedoczynność tarczycy.

Bocheńska sól znajduje też uznanie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych oraz problemów z zatokami. Żeby cieszyć się korzyściami, jakie przynosi sól bocheńska, należy stosować ją regularnie, przez dłuższy czas. Choć niekiedy wystarczy już kilka zabiegów, aby docenić walory tej substancji.

Sól bocheńska – zastosowanie

Sól bocheńską można wykorzystać do inhalacji, która jest skuteczna np. na katar, kaszel, czy doskwierające kłopoty z zatokami. Przygotowanie inhalacji (sól bocheńska do inhalacji wystarczy żeby miała 3 % stężenia) polega na połączeniu w misce lub innym naczyniu około 3 łyżek soli i litra gorącej wody. Po wymieszaniu roztworu, należy nachylić się nad nim pod przykryciem z ręcznika, koca, czy grubej ścierki i wdychać mieszankę. Inhalacja powinna trwać kilka minut. Jest skuteczna jeśli chcemy pozbyć się stanów zapalnych, potrzebujemy rozrzedzić wydzielinę z nosa, czy gardła oraz udrożnić nos.

Może też być z powodzeniem wykorzystana sól bocheńska do kąpieli. W tym przypadku należy zużyć sporą jej ilość, bo na 10 litrów gorącej wody (o temperaturze około 36 stopni Celsjusza) potrzeba od 100 do 300 gram soli. Jeśli to pierwsza tego typu kąpiel dla skóry, lepiej zacząć od mniejszej ilości i niższych stężeń soli. Docelowo stężenie soli bocheńskiej używanej w kąpieli solankowej powinno mieć od 1-3 %. Taki wodny relaks powinien trwać około kwadransa. Następnie należy opłukać ciało, delikatnie usunąć wodę z ciała (nie trzeć skóry ręcznikiem, a delikatnie osuszyć) i posmarować je oliwką lub balsamem nawilżającym. Solankową kąpiel można też stosować do moczenia stóp.

Bocheńska sól jest często wykorzystywana przez przemysł kosmetyczny i dodawana do składu różnych preparatów, takich jak np. peelingi, żele pod prysznic, sole do kąpieli oraz środki odżywiające trudną skórę (np. na stopach i dłoniach).

Czytaj też: Inhalator na zatoki, astmę i kaszel – zastosowanie

Sól bocheńska – domowe zabiegi

W warunkach domowych warto systematycznie robić sobie peeling solą bocheńską. Wykonuje się go błyskawicznie, ponieważ wystarczy do ulubionego olejku, bądź oliwy dodać sól, w takich proporcjach, aby po wymieszaniu składników, mikstura nie była za rzadka, bo spłynie z ciała, ani za gęsta, aby nie podrażnić skóry. Przy nakładaniu substancji na ciało należy delikatnie masować ją okrężnymi ruchami przez kilka minut. Po tym czasie trzeba spłukać peeling ze skóry, wysuszyć ją i wklepać  nawilżający kosmetyk.

Natomiast aby oczyścić, wzmocnić i nawilżyć skórę twarzy, można przyrządzić maseczkę z zielonej glinki, soli bocheńskiej i odrobiny wody. Wszystkie wymienione komponenty mieszamy i nakładamy na twarz na około 1-3 minut. Po tym czasie zmywamy mieszankę, uważając by nie dostała się do oczu.

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie soli bocheńskiej w warunkach domowych jest zrobienie z niej toniku w formie spryskiwacza. Do pustej buteleczki z atomizerem wlewa się wodę z kąpieli solankowej (procedura przygotowawcza opisana powyżej) i używa do aplikacji na chorobowo zmienione miejsca.

Czytaj też: Biała glinka - właściwości. Maseczka, do picia, na włosy

Sól bocheńska – przeciwwskazania

Prócz licznych zalet sól bocheńska ma też przeciwwskazania. Wśród nich znajduje się m.in. ciąża i menopauza. Kobiety będące w jednym z tych stanów powinny uprzednio skonsultować się z ginekologiem, by móc stosować sól na sobie.

Schorzenia, przy których użycie soli bocheńskiej jest wykluczone, to np. nadciśnienie tętnicze krwi, nadczynność tarczycy, niewydolność krążenia, nowotwory, gruźlica, czy wady serca.

Zobacz także: Sól do kąpieli - jak zrobić sól do kąpieli?



share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Redakcja Recepta.pl
Redakcja Recepta.pl

Redakcja recepta.pl to zespół doświadczonych specjalistów z dziedziny zdrowia, medycyny i stylu życia. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych i przystępnych informacji, które pomagają czytelnikom dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Każdy artykuł jest wynikiem współpracy ekspertów, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Prywatnie jesteśmy miłośnikami literatury, aktywnego wypoczynku i zdrowego stylu życia...