Niepłodność męska to problem ponad połowy par, które bezskutecznie starają się o dziecko. Mężczyźni mają coraz mniej ruchliwe plemniki i złą jakość nasienia. Obecnie obowiązujące normy parametrów nasienia Światowej Organizacji Zdrowia są zdecydowanie niższe niż te sprzed 15 lat.
Jak alarmują lekarze, mężczyźni w wieku 20-40 lat mają o jedną trzecią mniej plemników niż starsze pokolenie, ponadto zdecydowanie pogorszyła się żywotność, jakość i ruchliwość tych plemników. To efekt przede wszystkim stylu życia, stresu oraz złego odżywiania, w tym niedoboru witamin i minerałów, włączania w samochodach podgrzewanych foteli czy też trzymania na kolanach rozgrzanych laptopów, nikotynizmem, otyłością, brakiem aktywności fizycznej i słabym dotlenieniem organizmu. "Niepłodność u mężczyzn jest spowodowana zaburzeniem budowy plemników, ich nieprawidłowej ruchliwości lub obniżonej liczby. Wyniki jakości nasienia są coraz gorsze, a normy dzisiaj stosowane jeszcze w 1999 roku były uznawane za patologię" – mówi ginekolog-położnik Robert Kulhawik.
Pomyśl serio o swoim ojcostwie
Aby przeciwdziałać tym niekorzystnym czynnikom, należy zacząć dbać o siebie i podejść na serio do roli przyszłego ojca. Co warto wprowadzić do codziennego stylu życia?
- Aktywność sportowa, najlepiej na świeżym powietrzu.
- laptop nie na kolanach – jeśli masz siedzący tryb pracy lub przesiadujesz godzinami przed komputerem pamiętaj by nie kłaść laptopa na kolanach. Staraj się również unikać podgrzewanych foteli w samochodach – wszystko to prowadzi do przegrzewania jąder.
- Dieta wzbogacona w cynk i selen, magnez, witaminy E i C – produkty wzbogacone o te składniki to m.in. żytnie pieczywo, razowe makarony, grube kasze, zielone warzywa, owoce, zdrowy tłuszcz – olej rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek, owoce morza, ryby, orzechy włoskie, laskowe i pestki dyni
- Jeśli palisz papierosy to najwyższa pora zerwać z tym nałogiem – udowodniono, że u palaczy plemniki są mniej ruchliwe, co utrudnia zapłodnienie.
- Ogranicz spożycie alkoholu – jego nadmiar może powodować kłopoty z erekcją, natomiast piwo zawiera pochodzące z chmielu fitoestrogeny, które osłabiają zdolność plemników do zapłodnienia.
- Więcej wypoczywaj – organizm potrzebuje minimum 7-8 godzin snu, aby się zregenerować.
Zmiana powyższych nawyków może towarzyszyć odpowiednia suplementacja, która nie tylko zwiększa szansę na zapłodnienie, ale również wpływa na sprawność seksualną mężczyzn.
Materiały prasowe