Senes to popularny środek na przeczyszczenie. Liść senesu poprawia perystaltykę jelit, ułatwiając wypróżnianie się. Herbata z senesem często postrzegana jest też jako środek odchudzający. Czy słusznie? Zobacz, czy ma senes działanie odchudzające, jakie ma senes skutki uboczne a także – czy można używać senes w ciąży.

senes

Senes

Senes jest surowcem zielarskim pochodzącym ze zbiorów różnych odmian rośliny o nazwie senna, należącej do rodziny bobowatych. Senes wywodzi się z Półwyspu Arabskiego, obecnie zaś głównymi obszarami jego produkcji są Indie, Egipt i Sudan. Lecznicze właściwości senesu odkryła medycyna arabska już w IX wieku, kilkaset lat później senes został zaimplementowany przez średniowieczną medycynę europejską. Zarówno wówczas, jak i współcześnie, senes znajduje jedno główne zastosowanie – używany jest jako środek przeczyszczający. Niestety, współczesny marketing, wychodząc naprzeciw kulturowym trendom, usiłuje lansować również senes na odchudzanie.

Czytaj także: Dziewanna - właściwości, zastosowanie i działanie

Liść senesu – działanie

Do najważniejszych składników zawartych w liściach senesu należą sennozydy A i B. Za ich sprawą liść senesu oddziałuje na jelito grube. Pod wpływem znajdujących się w nim bakterii, zostaje pobudzona perystaltyka, co znacznie ułatwia wypróżnienie. Senes zwiększa też wydzielanie wody w jelitach, co również skraca czas zalegania kału. Uwaga: w wielu przypadku defekacja może mieć postać lekkiej biegunki. Liść senesu pełnię „mocy” osiąga po 6-8 godzinach, dlatego zazwyczaj zaleca się jego zażywanie tuż przed snem. Zapewnia to skuteczne wypróżnienie o poranku.

Senes – herbata

Herbata z senesem dostępna jest w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Opakowanie kosztuje zaledwie kilka złotych (4-5 zł). Herbatę z senesem można kupić albo w saszetkach do zaparzania, albo w postaci sproszkowanego suszu, który również zalewamy szklanką gorącej wody. Co niezwykle istotne, herbata z senesu nie może być traktowana jako zwykły napój. Ze względu na dzienne dopuszczalne spożycie sennozydów, nie należy przekraczać ilości wskazanych przez producentów na opakowaniach.

Senes – tabletki

Wygodniejszym rozwiązaniem mogą się okazać tabletki z senesem. Często suplementy diety na bazie senesu zawierają także inne składniki. O samym senesie producenci piszą wprawdzie, iż służy wyłącznie do pobudzania perystaltyki jelit, a więc skutecznego wypróżniania się, nie mniej tego typu suplementy przyczyniają się utrwalania mitu senesu jako substancji odchudzającej.

Zobacz: Łopian (korzeń łopianu) - właściwości lecznicze, działanie

Senes – odchudzanie - efekty

Czy liść senesu jest środkiem na odchudzanie i czy faktycznie należy po niego sięgać, gdy przeszkadzają nam zbędne kilogramy? Niekoniecznie. Otóż pamiętać należy, że senes to środek wyłącznie przeczyszczający, poprawiający perystaltykę jelit, lecz nie przyspieszający metabolizmu. Oznacza to, że po wypróżnieniu możemy wprawdzie zanotować chwilowy delikatny spadek wagi i zaobserwować bardziej płaski brzuch, nie oznacza to jednak, że w naszym organizmie doszło do spalania tłuszczu, a więc trwałej utraty masy.

Sprawdź: Szałwia lekarska - właściwości. Czy można ją pić?

Senes – skutki uboczne

Uwaga! Senes ma działanie uzależniające, w tym sensie, że bardzo łatwo się do niego przyzwyczaić. Z senesem „te sprawy” wydają się łatwe i przyjemne. Niestety, dłuższe używanie senesu prowadzi do rozleniwienia jelit. Oznacza to, że przestają one samodzielnie podejmować aktywność prowadzącą do defekacji. Z tego powodu, po odstawieniu długo używanego senesu możemy mieć duży problem z powrotem do normalnego, zdrowego wypróżniania się. Dodatkowo wywołane przez senes biegunki skutkują wypłukaniem pożytecznych witamin i minerałów a także odwodnieniem organizmu. Tymczasem każda osoba odchudzająca powinna wiedzieć, że odwodnienie bynajmniej nie służy utracie wagi, lecz powoduje zwiększone magazynowanie H2O w organizmie.

Czytaj też: Tabletki na odchudzanie - które najskuteczniejsze

Senes w ciąży

Senes generalne nie powinien być przyjmowany dłużej niż 1-2 tygodnie. Jeszcze ostrzejsze rygory dotyczą kobiet w ciąży. W tym przypadku zażycie senesu może być absolutnie incydentalne, a najlepiej, aby senesu w tym szczególnym okresie nie zażywać w ogóle. Sennozydy przenikają do pokarmu, a więc nie jest wskazane, aby ziołowe herbatki czy tabletki z senesem przyjmowały również kobiety w okresie laktacji. Nie mogą senesu przyjmować także dzieci do 12 roku życia. Inne przeciwwskazania to menstruacja, niewydolność nerek, stany zapalne jelit a także wyrostka robaczkowego, owrzodzenia, bóle brzucha niewiadomego pochodzenia.

Czytaj też: Kocanka – właściwości lecznicze i zastosowanie

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down