Rajstopy uciskowe to jeden ze środków przeciwżylakowych o charakterze leczniczym i profilaktycznym, który jest bezpieczny i nieinwazyjny. Rajstopy uciskowe na żylaki wyróżniają się czterema stopniami natężenia nacisku na kończynę dolną. O tym jaki rodzaj rajstop przeciwżylakowych będzie najlepszy dla danej osoby powinien zdecydować lekarz.

rajstopy-uciskowe

Rajstopy uciskowe – wskazania do noszenia

Rajstopy uciskowe stanowią rodzaj opatrunku uciskowego o działaniu profilaktycznym i leczniczym. Są stosowane obok pończoch, podkolanówek i skarpet uciskowych po to, by wesprzeć odpływanie krwi z kończyn dolnych do serca.

Rajstopy uciskowe jako element kompresjoterapii są bezpieczną metodą leczenia przewlekłej zakrzepicy żylnej oraz zakrzepicy żylnej. Całkowite wyeliminowanie żylaków używając tego sposobu kuracji raczej nie jest możliwe, jednak to, co może zagwarantować ten produkt to zredukowanie nieprzyjemnych objawów, takich jak m.in. obrzęk nóg, bolesność, drętwienie i ciężkość kończyn dolnych.

Rajstopy o działaniu uciskowym mogą być także wykorzystywane w profilaktyce żylaków, kiedy w rodzinie występowały wcześniej epizody z zakrzepicą żylną oraz podczas ciąży (przyszłe mamy mają do dyspozycji rajstopy uciskowe ciążowe).

Ponadto pacjentom, u których przeprowadzono operację na żylaki, a także u tych po skleroterapii, czy po zakończonej terapii owrzodzeń również poleca się noszenie rajstop uciskowych.

Dowiedziono naukowo, że prawidłowo i regularnie stosowana kompresjoterapia przyczynia się do spowolnienia postępowania schorzenia, jakim są żylaki, a także zapobiega powstawaniu nowych rozszerzonych żył. O stosowaniu bądź nie, a także o doborze odpowiedniego typu kompresjoterapii i ustaleniu stopnia nacisku decyduje lekarz. Rajstopy uciskowe należy kupować w aptece lub w sklepie medycznym.

Rajstopy uciskowe – rodzaje

Rajstopy uciskowe na żylaki odznaczają się różnym stopniem nacisku na nogę (od I do IV). Ponadto rajstopy powinny być dobrane do sprawności fizycznej pacjenta, do jego rozmiaru, ewentualnego występowania owrzodzeń na kończynach dolnych oraz do zasobności portfela chorego.

Rajstopy uciskowe pierwszego stopnia są dedykowane kobietom będącym w ciąży (działanie zapobiegawcze i lecznicze), profilaktycznie – osobom, które miały w rodzinie przypadki żylaków, chorym po operacji żylaków oraz tym, którzy rozpoznają u siebie początek tego schorzenia.

Rajstopy uciskowe 2 stopnia przeznaczone są z kolei dla ciężarnych borykających się z dużymi żylakami, a ponadto dla osób po operacjach na żylaki, po skleroterapii, z zagojonymi owrzodzeniami oraz z obrzękami. Produkty przeciwżylakowe trzeciej klasy najlepiej sprawdzą się u chorych z wyraźnymi żylakami, z obrzękiem limfatycznym, pourazowym oraz z wygojonymi owrzodzeniami. Rajstopy o sile ucisku czwartego stopnia to wyrób dla pacjentów odznaczających się ciężkim zespołem pozakrzepowym oraz dla osób z nieodwracalnymi obrzękami limfatycznymi.

Rodzaj uciskowych rajstop danemu pacjentowi dobiera lekarz.

Czytaj też: Wrastające włoski - na nogach, po depilacji, co zrobić

Rajstopy uciskowe – stosowanie

Nawet najlepsze rajstopy uciskowe nie będą działały ze spodziewanym rezultatem jeśli nie będą odpowiednio i regularnie stosowane. Takich wytycznych w stosunku do danego chorego udziela lekarz, ewentualnie farmaceuta.

Jeśli z jakiś powodów nie jest możliwe dotarcie do medyka, samodzielne dobranie rozmiaru rajstop polega na dokładnym zważeniu i zmierzeniu własnego ciała oraz oszacowaniu miary następujących części nogi: tuż poniżej kostki, 4 cm nad kolanem, 5 cm pod kroczem, w połowie uda, 15 cm poniżej rzepki. Warto podkreślić, że pomiary muszą być wykonane na nodze bez obrzęków.

Bardzo ważne jest także precyzyjne dobranie siły nacisku na nogę – powinno się odczuwać napór na kończynę ale nie ból wywołany tym uciskiem.

Rajstopy antyżylakowe należy zmieniać co 3-6 miesięcy, a zawsze jeśli zaczynają być luźne.

Sprawdź też: Sucha skóra na nogach - co robić?

Rajstopy uciskowe – jak zakładać?

Rajstopy uciskowe przeciwżylakowe zakłada się w szczególny sposób. Należy tę czynność wykonywać rano, przed wstaniem z łóżka, żeby noga nie zdążyła jeszcze spuchnąć. Ponadto, w czasie nasuwania rajstop na nogę na bieżąco trzeba wygładzać każdą zagniotkę i porowatość materiału. Poza tym powinno się nasuwać rajstopy tylko do wskazanego przez lekarza poziomu.

Niektórzy polecają uprzednie smarowanie nóg nawilżającym balsamem po to, by nie wysuszyć skóry nóg. Rajstopy przeciw żylakom zdejmuje się wieczorem, tak żeby w nocy nogi odpoczywały. Niekiedy lekarz może zalecić noszenie tych środków dłużej.

Zobacz: Maść nagietkowa - zastosowanie na żylaki

Rajstopy uciskowe – przeciwwskazania

Używanie rajstop uciskowych nie będzie wskazane u osób z miażdżycą zarostową kończyn dolnych, z poważnymi zaburzeniami krążenia tętniczego krwi w kończynach dolnych, ze stopą cukrzycową, a także u pacjentów z zaawansowanymi problemami skórnymi, takimi jak np. sączące się rany, owrzodzenia oraz wypryski. Ponadto noszenie rajstop uciskowych wykluczają takie sytuacje jak zdeformowane stawy, ostre zwyrodnienia lędźwiowego odcinka kręgosłupa, czy koślawość palców stóp.

Czytaj też: Jaka maść na żylaki nóg - bez recepty?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down