Puszące się włosy są trudne w stylizacji. Ciężko się je układa i rozczesuje. Ich wygląd nie jest z pewnością tym, czego oczekujesz. Przeczytaj, jak można temu zapobiec. Poznaj sposoby na przywrócenie włosom gładkości i zniweluj niechciane puszenie, wykorzystując odpowiednio dopasowane kosmetyki.  

Dlaczego włosy się puszą? 

Włosy są różne – jedne mają tendencję do przetłuszczenia, inne do łamliwości. Najczęściej puszą się włosy kręcone i falowane – zwłaszcza gdy nie wydobywasz z nich skrętu i traktujesz je, jak włosy proste. Są to zwykle włosy wysokoporowate, z dość mocno odchyloną łuską, co powoduje, że łatwo się przesuszają, są niesforne, trudne do opanowania i podatne na działanie wilgoci, pochodzącej z otoczenia. 

Jak wyglądają puszące się włosy? 

Puszące się włosy są matowe, suche i mają tendencję do elektryzowania. Brakuje im gładkości, trudno je stylizować, a pojedyncze kosmyki często odstają we wszystkie strony. Włosy są również szorstkie w dotyku i trudne do rozczesania. Charakterystycznym objawem jest także ich zwiększona objętość, która niestety nie zawsze wygląda korzystnie. 

Czego brakuje włosom, gdy się puszą? 

Główną przyczyną puszenia się włosów jest brak odpowiedniego nawilżenia. Włosy, które są przesuszone lub uszkodzone, mają rozchylone łuski, co powoduje, że łatwo chłoną wilgoć z otoczenia i tracą gładkość. Włosy puszą się także wtedy, gdy brakuje im lipidów, które tworzą naturalną barierę ochronną zapobiegającą nadmiernej utracie wilgoci. 

 

Sposoby na puszące się włosy – przywróć włosom gładkość! 

Istnieje wiele skutecznych metod, aby ujarzmić puszące się włosy i przywrócić im gładkość. Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, nawilżenie oraz regularne stosowanie produktów, które pomagają utrzymać pasma w dobrej kondycji. Warto sięgnąć zarówno po sprawdzone domowe metody, jak i profesjonalne kosmetyki oraz zabiegi, które pomagają zniwelować puszenie i zapewniają włosom zdrowy wygląd. 

Puszące się włosy – domowe sposoby 

Wykorzystując domowe składniki, możesz skutecznie zmniejszyć niechciany efekt puszenia. Poznaj kilka metod, które mogą Ci w tym pomóc: 

  • Maska z oleju kokosowego – olej kokosowy nawilża włosy i domyka łuski. Wystarczy nałożyć niewielką ilość oleju na włosy na 30 minut przed myciem, 
  • Płukanka z octu jabłkowego – ocet jabłkowy pomaga przywrócić włosom naturalne pH, co zapobiega ich puszeniu. Po umyciu włosów spłucz je mieszanką octu z wodą – 1 łyżka octu na 1 litr wody. 

Co zrobić, aby włosy się nie puszyły – porady kosmetyczne 

Wybieraj kosmetyki, które skutecznie nawilżają i chronią włosy przed wpływem otoczenia. Trzymaj się tych zasad: 

  • Stosuj szampony i odżywki nawilżające – produkty przeznaczone do włosów suchych i puszących się zapewniają odpowiednie nawilżenie i pozwalają zamknąć łuski włosa, 
  • Unikaj suszenia włosów gorącym powietrzem – wysoka temperatura dodatkowo wysusza włosy. Zamiast tego, używaj chłodniejszego nawiewu lub pozostaw włosy do naturalnego wyschnięcia, 
  • Stosuj serum wygładzające –  zmniejsza puszenie i dodaje blasku. 

Zabieg na puszące się włosy 

Jeśli domowe sposoby i kosmetyki nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto rozważyć profesjonalny zabieg w salonie fryzjerskim. Jednym z popularnych jest keratynowe prostowanie. Polega na aplikacji keratyny – białka, które naturalnie występuje we włosach – w celu odbudowy i wygładzenia struktury włosa. Dzięki temu pasma stają się bardziej lśniące, gładkie i łatwiejsze w stylizacji, a uzyskane efekty utrzymują się nawet kilka miesięcy. 

 

Jak okiełznać puszące się włosy – pielęgnacja bez tajemnic 

Właściwe mycie, suszenie, czesanie oraz stylizacja wpływają na kondycję włosów, zmniejszając puszenie. Poznaj sprawdzone metody i triki, które pomogą Ci ujarzmić niesforne kosmyki. 

Jak myć włosy, żeby się nie puszyły? 

Jednym z najlepszych sposobów na mycie puszących się włosów jest metoda OMO – Odżywka-Mycie-Odżywka. Polega ona na: 

  1. Nałożeniu odżywki na włosy przed ich umyciem, aby ochronić je przed działaniem silnych składników oczyszczających. 
  1. Myciu skóry głowy delikatnym szamponem, który oczyści włosy, ale nie narusza ich struktury. 
  1. Zakończeniu pielęgnacji drugą odżywką lub maską, która zapewnia włosom odpowiednie nawilżenie i gładkość. 

Ta metoda pomaga zamknąć łuski włosa i ograniczyć ich puszenie. 

Jak suszyć włosy, żeby się nie puszyły? 

Jeśli chcesz, aby włosy były gładkie, warto unikać gorącego powietrza. Zamiast tego: 

  • Susz włosy chłodnym lub letnim nawiewem, co zamknie łuski włosa, 
  • Przy suszeniu stosuj dyfuzor, aby ograniczyć nadmierny przepływ powietrza w jednym miejscu. 

Pamiętaj też, że pocieranie ręcznikiem może dodatkowo uszkodzić włosy, więc lepiej delikatnie osuszać je bawełnianą koszulką lub ręcznikiem z mikrofibry. Wybieraj taką tkaninę, która nie spowoduje elektryzowania się włosów. 

Czym czesać włosy żeby się nie puszyły? 

Do czesania puszących się włosów używaj szczotek z naturalnego włosia lub szerokich grzebieni. Szczotki z naturalnym włosiem pomagają wygładzić włosy, rozprowadzając naturalne oleje na ich powierzchni. Szerokie grzebienie zapobiegają plątaniu włosów i nie powodują ich nadmiernego rozciągania. Najlepiej stosować grzebienie z naturalnych materiałów, jak drewno. Unikaj czesania włosów na sucho – rób to, gdy są lekko wilgotne. 

Jak prostować włosy, żeby się nie puszyły? 

Jeśli Twoje włosy się puszą, a chcesz je prostować, stosuj te zasady: 

  • Zawsze używaj termoochrony przed stylizacją na gorąco – to pozwala zminimalizować uszkodzenia spowodowane wysoką temperaturą, 
  • Ustaw prostownicę na możliwie najniższą temperaturę – by zmniejszyć wpływ gorąca na włosy, 
  • Prostuj włosy powoli, przesuwając delikatnie prostownicę – to zapewni Ci gładkie i trwałe wygładzenie. 

Triki na puszące się włosy 

Oprócz podstawowej pielęgnacji warto znać kilka trików, które pomogą ujarzmić puszące się włosy: 

  • Jedwabna poszewka – spanie na jedwabnej poszewce zmniejsza tarcie i zapobiega puszeniu się włosów. Warto stosować także jedwabne gumki do włosów, 
  • Olejowanie włosów – regularne stosowanie olejów, np. arganowego czy jojoba pomaga zatrzymać wilgoć we włosach i nadaje im gładkość, 
  • Silikonowe lub olejowe serum – tworzy barierę ochronną na włosach, dzięki czemu są mniej podatne na puszenie. 

 

Co stosować na puszące się włosy – wybierz odpowiednie kosmetyki 

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji swoich puszących się włosów, zwróć uwagę na ich skład. Nie wszystkie szampony do włosów czy odżywki będą odpowiednie. Otwórz się także na nowe produkty. Oleje do olejowania czy maski do włosów to kosmetyki, które powinny się znaleźć w Twojej pielęgnacji. 

Kosmetyki i składniki, które warto wybierać 

Do pielęgnacji włosów puszących się wybieraj produkty o bogatym składzie, które zapewniają nawilżenie, regenerację i ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych. Warto szukać kosmetyków zawierających naturalne oleje i masła, jak: 

  • Olejek migdałowywłaściwości olejku migdałowego sprawiają, że intensywnie nawilża i wzmacnia włosy oraz pomaga zamknąć łuski, co zmniejsza efekt puszenia, 
  • Masło shea – doskonale chroni włosy przed utratą wilgoci, wygładza je i odżywia. Właściwości masła shea wzmacniają włosy i poprawiają ich wygląd. 

Warto również szukać kosmetyków z dodatkiem innych nawilżających składników, takich jak aloes czy gliceryna, które zatrzymują wilgoć we włosach i zapobiegają ich przesuszeniu. Stosuj odżywki emolientowe i humektantowe. 

Tych produktów i składników unikaj 

Nie wszystkie kosmetyki, które wybierasz do pielęgnacji swoich włosów, są dla nich dobre. Niektórych z nich powinnaś unikać. W szczególności należy wystrzegać się kosmetyków, które zawierają: 

  • SLS, SLES – silne detergenty, które mogą nadmiernie wysuszać włosy, prowadząc do ich puszenia. Zamiast tego, warto wybierać delikatniejsze środki myjące, 
  • Alkohol – jest to składnik, który wysusza włosy, pozbawiając je naturalnej wilgoci i ochrony, co nasila efekt puszenia. 

Warto też być ostrożnym w przypadku silikonów, które kumulują się na włosach i mogą je nadmiernie obciążać. Jeśli je wybierzesz, co jakiś czas stosuj szampon oczyszczający, który usunie ich nadmiar i odciąży włosy. 

 

Jak dbać o włosy, żeby się nie puszyły? 

Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko powstawania puszenia, zapewniaj swoim włosom nawilżenie i ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych. Stosuj delikatne szampony, a po każdym myciu używaj nawilżających odżywek lub masek. Unikaj gorącego powietrza podczas suszenia i zabezpieczaj włosy olejkami lub serum z silikonami, które zapobiegają utracie wilgoci. Ogranicz stylizację na gorąco, a jeśli to konieczne, zawsze używaj produktów termoochronnych.  

 

Puszące się włosy – FAQ 

Jak zmniejszyć puszenie się włosów z metodą PEH? 

Metoda PEH – Proteiny, Emolienty, Humektanty – pomaga zrównoważyć potrzeby włosów, dostarczając im odpowiednich składników. W przypadku włosów puszących się zadbaj przede wszystkim o dostarczenie im humektantów, a następnie emolientów, by maksymalnie nawilżyć włosy. 

Czy na puszące się włosy można stosować suchy szampon? 

Suchy szampon nie jest najlepszym pomysłem na odświeżenie fryzury, jeśli zmagasz się z puszącymi się włosami. Może dodatkowo wysuszać włosy. Warto z niego zrezygnować, jeśli chcesz przywrócić włosom równowagę. 

 

Co na puszące się włosy – podsumowanie 

Puszące się włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która opiera się na nawilżaniu, regeneracji i ochronie przed nadmiernym wysuszeniem. Sposobem na ujarzmienie kosmyków jest stosowanie odżywek, masek oraz olejków, a także unikanie gorącego powietrza i produktów, które mogą dodatkowo przesuszać włosy. Wybierz kosmetyki z naturalnymi olejami i unikaj silnych detergentów oraz alkoholi – to zmniejszy puszenie. Przy takiej dbałości o włosy przywrócisz im blask, utrzymując ich objętość i unikniesz niechcianego puszenia. 

 

Bibliografia 

  1. Kołomycew A., Jak dbać o włosy? Poradnik początkującej włosomaniaczki, Gliwice 2015. 
  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0738081X00001334?via%3Dihub [dostęp 02.10.2024] 
  1. https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/kosmetologia-wlosow/pdf/kosmetologia_wlosow_r.pdf [dostęp 02.10.2024] 
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down