Pielęgnacja włosów kręconych polega na ich nawilżaniu, regeneracji i ochronie. Natomiast stylizacja włosów kręconych ma na celu przede wszystkim uzyskanie gęstych, zbitych i lśniących loków, bez „efektu siana”. Jak to zrobić? Do czego służą pianka, krem i olejek? Jaki wybrać grzebień do włosów kręconych? Jak je suszyć?

pielegnacja-wlosow-kreconych

Pielęgnacja włosów kręconych

Pielęgnacja włosów kręconych, a także ich stylizacja, nie należą do zadań łatwych. Na pierwszy rzut oka tego typu włosy, kojarzą się ze zdrowiem, siłą i witalnością, zaś określenia takie jak „burza loków” mają konotacje niemal wyłącznie pozytywne. Rzeczywistość jednak jest bardziej złożona. Włosy kręcone tworzą fryzury o dużej objętości, jednak każdy z nich pojedynczo, sam w sobie najczęściej daleki od ideału.

Dlatego przy pielęgnacji włosów kręconych należy brać pod takie problemy, jak:

  • skłonność do utraty wody, znaczne przesuszenie,
  • cienkość, łamliwość,
  • skłonność do puszenia się i elektryzowania,
  • plątanie się, trudność w rozczesywaniu,
  • słaba podatność na stylizację,
  • matowy odcień.

W dużej mierze związane to jest z budową włosów kręconych. Najbardziej charakterystyczną ich cechą, choć widoczną jedynie w znacznym przybliżeniu jest profil. W odróżnieniu od włosów prostych, które w przekroju są okrągłe, kręcone mają kształt owalny, a więc cieńszy, bardziej podatny na złamania i uszkodzenia. Cecha ta determinowana jest przez kształt cebulek włosowych, co oznacza, że posiadaczki i posiadacze kręconych włosów nie mają żadnego wpływu na to, jak będzie wyglądać ich naturalna fryzura. Dodatkowo włosy kręcone częściej są wysokoporowate – łuski otaczające ich łodygi są rozchylone, co także wpływa na przesuszenie.

Olejek do włosów kręconych

Pielęgnacja włosów kręconych wymaga różnego rodzaju zabiegów, które służyć mają nawilżaniu, regeneracji i ochronie. Jednym z najważniejszych kosmetyków jest w takiej sytuacji właściwe dobrany olejek.

Olejowanie włosów kręconych sprawia, że:

  • lepiej zatrzymują wodę wewnątrz łodygi,
  • są bardziej sprężyste i gładkie,
  • łatwiej się rozczesują i układają,
  • mniej się puszą,
  • mocniej się trzymają, mniej wypadają.

Jaki olejek do włosów kręconych wybrać? Wiele zależy od ogólnej kondycji włosa, stopnia przesuszenia, porowatości, grubości. Kosmetyk powinien zawierać między innymi mieszankę wysokonienasyconych kwasów tłuszczowych z grup omega 3, omega 6 i omega 9. Wybór konkretnego środka najczęściej odbywa się metodą prób i błędów, nie mniej warto wiedzieć, że do pielęgnacji tego typu fryzury poleca się między innymi olejki:

  • lniany,
  • awokado,
  • arganowy,
  • migdałowy.

Pianka do włosów kręconych

Równie wymagającym zadaniem co pielęgnacja jest stylizacja włosów kręconych. Ich układanie przeciętnie zajmuje 2 razy więcej czasu, niż w przypadku włosów prostych. Naturalnym efektem pożądanym jest uzyskanie loków o dużej sprężystości, zbitych i zwartych. Tym zaś, czego za wszelką cenę chce się zazwyczaj uniknąć, jest efekt siana.

Kosmetykami przeznaczonymi do ujarzmienia fryzury są:

  • pianka do włosów kręconych,
  • krem do włosów kręconych.

W obu przypadkach kosmetyk nakłada się na głowę po myciu, na włosy wciąż jeszcze wilgotne, w celu nadania im odpowiedniego skrętu oraz ułożenia w grube, zbite pasma. Narzędziem pomocnym jest w tym przypadku właściwy grzebień.

Grzebień do włosów kręconych

Grzebień do włosów kręconych powinien przede wszystkim mieć szeroko rozstawione zęby – tylko w ten sposób możliwe będzie rozczesywanie loków bez konieczności zadawania sobie bólu. Grzebień o takiej budowie nie będzie wyrywać ani uszkadzać poskręcanych włosów, zaś efektem jego użycia będą efektowne fale.

Grzebień do włosów kręconych powinien mieć właściwości antystatyczne. Zwykły grzebień plastikowy może powodować silne elektryzowanie się włosów, w przypadku których istnieje naturalna skłonność do tego typu reakcji. Lepszym rozwiązaniem będzie więc grzebień drewniany. Pamiętajmy, że przed rozczesaniem włosów grzebieniem, dobrze jest wykonać tę czynność wstępnie palcami, zwłaszcza  po myciu głowy.

Uwaga – po kąpieli włosy kręcone zawsze czeszemy, kiedy są jeszcze mokre. Dodatkowo można się przy tym wspomóc odżywką. Bolesnym doświadczeniem (w sensie dosłownym i metaforycznym) jest czesanie tego typu włosów dopiero po wysuszeniu. Może się to wiązać z utratą znacznej liczby włosów oraz skutkować nieestetycznym wyglądem fryzury (efekt siana).

Suszarka do włosów kręconych

Istotnym elementem stylizacji włosów kręconych jest ich suszenie. Istotna jest w tym względzie zarówno technika, jak i sprzęt. Suszarka do włosów kręconych wyposażona musi być w dyfuzor. Jest to nasadka wieńcząca wylot suszarki, wyposażona w obłe, grube, delikatnie zakończone „kolce”, która przy właściwym użyciu pozwala uzyskać sprężyste, zbite loki. Aby osiągnąć właściwy rezultat, suszarkę zakończoną dyfuzorem należy w czasie suszenia przyciskać do głowy, aż do całkowitego wysuszenia danego miejsca.

Używa się przy tym najniższej możliwej temperatury oraz najmniejszego nawiewu. Kolce dyfuzora służą w tym przypadku utrzymaniu suszonych włosów w ryzach. Pamiętajmy, że suszarka do włosów kręconych nie powinna być używana z większej odległości – w ten sposób całkowicie utracimy kontrolę nad fryzurą.

Fryzury dla włosów kręconych

Najczęściej polecane fryzury dla włosów kręconych, tak te o długości do ramion lub nieco tylko dłuższe. Nie chodzi w tym przypadku wyłącznie o wygląd, lecz także kwestie praktyczne. Dlaczego nie krótsze? Przy znacznej tendencji do unoszenia się, dopiero tej długości włosy mają odpowiedni ciężar, by pokornie układać się w kierunku ziemi, a nie na boki. Dlaczego nie dłuższe? Bo mogą się one okazać zbyt ciężkie, a przez to podatne na zniszczenia mechaniczne. Pamiętajmy, że kręcone włosy sięgające do ramion, w rzeczywistości są znacznie dłuższe – po rozprostowaniu mogą zwiększyć swoją długość 1,5 do 2 razy.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi