Przesilenie wiosenne to nie choroba, a niektórzy wręcz wątpią w jego realne istnienie. Jest to raczej zespół objawów, z jakimi niektórzy pacjenci zmagają się podczas nadejścia wiosny i znaczącego ocieplenia. Jakie to objawy? Kiedy występują i jak radzić sobie z pojawiającymi się dolegliwościami?
Spis treści
Co to jest przesilenie wiosenne?
Mianem przesilenia wiosennego potocznie określa się dość ogólny spadek kondycji i samopoczucia, następujący wraz z końcem zimy i odczuwalnym skokiem temperatury powietrza. Co to znaczy? Organizm po zimie bywa zmęczony i słabiej odżywiony. Dni są wówczas krótkie, a większość osób, gdy jest widno, pozostaje w zamkniętych pomieszczeniach – w pracy lub w szkole. Niskie temperatury nie sprzyjają ponadto aktywnościom na świeżym powietrzu, dlatego kontakt ze słońcem jako głównym źródłem witaminy D pozostaje ograniczony. Mały jest także dostęp do witamin i innych cennych składników odżywczych zawartych w świeżych warzywach i owocach. Wszystko to sprawia, że organizm po zimie cierpi na niedostatki ważnych dla niego substancji, co przekłada się na jego ogólne zmęczenie, osłabienie i znużenie.
Przesilenie zimowo-wiosenne wiąże się także ze zmianami hormonalnymi, które dokonują się na skutek wydłużenia dnia i często dość nagłego skoku temperatury. Moment ten to nie tylko widoczne zmiany w świecie roślin i zwierząt. Pogodowe zmiany wpływają również w dużym stopniu na samopoczucie człowieka, a przede wszystkim – jego kondycję psychiczną. Przesilenie takie nazywa się więc często wiosenną depresją i choć niektórzy odczytują ją tylko jako ucieczkę przed nadchodzącymi wraz z nową porą roku aktywnościami, wielu specjalistów uznaje ją za realny problem zdrowotny.
W klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM-5, depresja sezonowa, potocznie nazywana przesileniem wiosennym, została oficjalnie uznana za zaburzenie z grupy MDD (z ang. Major Depressive Disorder).
Kiedy występuje przesilenie wiosenne?
To, kiedy przesilenie wiosenne się zaczyna, zależy w dużej mierze od panujących warunków atmosferycznych. Co prawda dni wydłużają się co roku w tym samym tempie i o tej samej porze roku, jednak na wydzielanie serotoniny i melatoniny przez ludzki mózg, wpływa nie tylko ilość światła, ale też np. temperatura powietrza. Kiedy wcześnie jest ciepło, pierwsze oznaki przesilenia mogą być zauważalne już w lutym. Z reguły jednak objawy nasilają się na przełomie marca i kwietnia, kiedy jest coraz cieplej, a rano i wieczorem coraz dłużej świeci słońce.
Zwykle objawy utrzymują się przez kilka tygodni i ustępują, gdy zmiany pogodowe zaczynają się normować, a organizm „przyzwyczaja się” do nowych warunków. Momentem trudnym bywa zmiana czasu z zimowego na letni, kiedy to dzień wydłuża się odczuwalnie w sposób nagły i konieczne jest przystosowanie swojego zegara biologicznego do nieco innych pór.
Jakie są objawy przesilenia wiosennego?
Jak już zostało wspomniane, przesilenie wiosenne u człowieka objawia się przede wszystkim ogólnym osłabieniem organizmu i spadkiem kondycji psychicznej. Dolegliwości głównie pojawiają się u pacjentów dorosłych, u dzieci natomiast występują sporadycznie i zwykle z mniejszym nasileniem.
Objawy, po których można rozpoznać przesilenie wiosenne to przede wszystkim:
- Osłabienie fizyczne. Człowiek szybciej się męczy, niekiedy nawet w trakcie codziennych aktywności, której wcześniej nie sprawiały mu trudności.
- Uczucie zmęczenia. Dla wielu osób powodem braku energii życiowej i złego samopoczucia są zmiany zachodzące w pogodzie. Niekiedy powodują one problemy ze snem przekładające się na zmęczenie i senność w ciągu dnia.
- Bóle głowy. Są to przeważnie bóle o charakterze ciśnieniowym, zlokalizowane w obrębie czoła lub „rozlane” po całej głowie. Jeśli wiosenne bóle głowy są nasilone lub nie ustępują przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem.
- Zwiększona drażliwość i wahania nastroju. Możliwe są nawet stany depresyjne, którym towarzyszy apatia i niechęć do jakichkolwiek aktywności.
- Wahania ciśnienia tętniczego krwi i nieznaczne zaburzenia pracy serca.
- Zaburzenia apetytu. Może to być zarówno jego spadek, jak i wzmożona chęć na jedzenie.
U kobiet wahania hormonalne podczas przesilenia wiosennego mogą nawet wpływać na regularność miesiączki, choć trudno mówić, że wpływ przesilenia na okres i cały cykl menstruacyjny jest silny i bezpośredni.
Jak odróżnić przesilenie wiosenne od nerwicy i depresji?
Przesilenie wiosenne objawia się głównie dolegliwościami o charakterze psychicznym, mogą zostać pomylone z nim niektóre groźniejsze choroby, takie jak nerwica, depresja. Jak uniknąć pomyłki i niekontrolowanego rozwoju choroby psychicznej? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czas trwania i nasilenie występujących objawów.
Depresja to głównie niechęć do codziennych aktywności, która może też towarzyszyć przesileniu. Przy rozwijającej się chorobie zwykle występują jednak także inne objawy: spadek poczucia własnej wartości, brak motywacji, pesymizm i niepokój, zaburzenia snu, a w skrajnych przypadkach również myśli samobójcze. W przypadku pojawienia się tego rodzaju objawów, nie należy kłaść ich na karb przesilenia wiosennego, ale należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.
Jeśli chodzi o nerwicę, charakterystyczne jest dla niej połączenie objawów psychicznych i somatycznych. Niepokojowi, lękom i stałemu uczuciu napięcia emocjonalnego towarzyszą: dolegliwości żołądkowe, nadmierna potliwość, kołatanie serca, duszności, suchość w ustach, bóle głowy i brzucha. Wszelkie wątpliwości co do podłoża występujących symptomów należy konsultować z lekarzem.
Jak pokonać przesilenie wiosenne? Czy się je leczy?
Jak sobie radzić z objawami wywołanymi przesileniem wiosennym? Nie jest to jednostka chorobowa, trudno mówić o jednym konkretnym leku przywracającym równowagę organizmu. Istnieją jednak metody na niwelowanie przykrych dolegliwości. Przy zmęczeniu wiosennym warto:
- robić to, co sprawia przyjemność i daje radość,
- dużo wypoczywać i wysypiać się,
- spędzać więcej czasu na powietrzu, np. chodząc na spacery,
- powrócić do aktywności fizycznej, np. biegania, jazdy na rowerze.
Warto też postawić w tym trudnym czasie na zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały wspomagające witalność – witaminę C, witaminy z grupy B, magnez. Jeśli sama dieta nie wystarcza, by uzupełnić pozimowe niedobory, można rozważyć suplementację. W aptekach wiele jest preparatów w formie tabletek, zawierających substancje wspierające energię życiową.
Na przesilenie wiosenne można także stosować niektóre zioła:
- żeń-szeń – adaptogen ten wspomaga organizm w walce ze stresem, ale zwiększa też chęć do rozmaitych aktywności,
- ashwagandhę – ta roślina również zalicza jest do adaptogenów, wspomaga radzenie sobie ze stresem, przywraca witalność, wspomaga koncentrację i pamięć,
- miłorząb japoński – niweluje spadek nastroju, poprawia koncentrację,
- melisę – zwalcza ona napięcie nerwowe i pomaga się wyciszyć i zrelaksować, wspiera również spokojny sen.
Bibliografia:
- Jak przetrwać przesilenie wiosenne? Znamy trzy sprawdzone sposoby https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/jak-przetrwac-przesilenie-wiosenne-znamy-trzy-sprawdzone-sposoby,7326.html [07.05.2024]
- Raport. Kondyncja zdrowotna Polaków, Instytut SW Research, marzec 2019 https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/34/98/5cc024761789b_z.pdf?1556102365 [07.05.2024]
- M. Trzebiatowska, Depresja, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2006 http://pssenowysacz.wsse.krakow.pl/attachments/article/276/Hammen%20Constance%20-%20Depresja.pdf [07.05.2024]
- K. Kępińska, D. Kłosowicz, P. Młynarek, F. Pobiedziński, M. Wróbel, K. Zając, M. Zając, R. Żydok, Zła zmiana. Negatywne konsekwencje zmiany czasu, Warszawa, 2016 https://fundacjarepublikanska.org/wp-content/uploads/2016/10/Z%C5%82a-zmiana-raport-o-zmianie-czasu-2016-10-27.pdf [07.05.2024]
- Współczesne problemy klimatu Polski, red. L. Chojnacka-Ożga, H. Lorenc, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy Warszawa, 2019, https://www.imgw.pl/sites/default/files/2020-08/imgw_wspolczesne-problemy-klimatu-polski.pdf [07.05.2024]