Probiotyk ginekologiczny to zestaw bakterii, które przywracają równowagę flory pochwy. Probiotyki tego rodzaju są zalecane przede wszystkim paniom borykającym się z powracającymi infekcjami oraz kobietom w ciąży.
Probiotyk ginekologiczny
Probiotyk ginekologiczny to preparat zawierający wyodrębnione, korzystne szczepy bakterii, które naturalnie występują w środowisku pochwy. Probiotyki ginekologiczne są dostępne w formie tabletek przeznaczonych do przyjmowania doustnego oraz w postaci globulek lub żeli dopochwowych. Probiotyk ginekologiczny można stosować profilaktycznie, przy nawracających infekcjach pochwy i zapaleniach pęcherza moczowego, w czasie ciąży lub w trakcie i po przyjmowaniu antybiotyków.
Probiotyk ginekologiczny uzupełnia florę bakteryjną pochwy o właściwe, niezbędne organizmowi szczepy bakterii, które ułatwiają pozbycie się komórek patogennych (szkodliwych) i tym samym zwiększają barierę immunologiczną. Probiotyki posiadają potwierdzone działanie profilaktyczne, nie są jednak stosowane jako lek, ale jako uzupełnienie leczenia w przypadku infekcji grzybiczych pochwy, o czym należy pamiętać.
Zobacz także: Drożdże – tabletki. Właściwości odżywcze, skutki uboczne
Probiotyk ginekologiczny - kiedy go stosować?
Probiotyki ginekologiczne należy przyjmować w każdym przypadku związanym z zachwianiem flory bakteryjnej pochwy. Najczęściej objawia się to takimi dolegliwościami, jak:
- świąd,
- pieczenie,
- swędzenie,
- ból przy oddawaniu moczu,
- ból przy stosunku,
- upławy.
Przyjmowanie probiotyków jest także zalecane:
- podczas i po antybiotykoterapii,
- podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych,
- w czasie ciąży,
- w czasie długotrwałego stresu,
- w okresie osłabienia organizmu,
- gdy pacjentka boryka się z nawracającymi problemami układu moczowo-rozrodczego,
- w czasie infekcji intymnych - jako uzupełnienie leczenia,
- profilaktycznie np. przed podróżą (zmiana środowiska może zaburzyć florę bakteryjną pochwy przede wszystkim ze względu na inny skład wody),
- w czasie menopauzy, gdy gospodarka hormonalna się zmienia,
- w czasie ciąży - piszemy o tym więcej w dalszej części tekstu,
- po okresie połogu.
Polecamy: Endometrioza - co musisz o niej wiedzieć?
Doustny probiotyk ginekologiczny
Doustne probiotyki ginekologiczne to te dostępne w tabletkach do połknięcia. Mają szerokie spektrum zastosowania i są zalecane kobietom z nawracającymi infekcjami dróg rozrodczo-płciowych. Są także niezbędne po zabiegach ginekologicznych, które zaburzyły florę bakteryjną pochwy i konieczna jest jej odbudowa.
Doustny probiotyk ginekologiczny jest stosowany m.in. po zabiegu łyżeczkowania macicy, czy zabiegach związanych z usuwaniem zmian na jajnikach lub w drogach rodnych. Probiotyki ginekologiczne doustne są także zalecane kobietom, które niedawno rodziły i aplikacja probiotyków ginekologicznych dopochwowych sprawia im ból lub dyskomfort.
Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego probiotyku dla konkretnej pacjentki. Lekarz powinien pobrać wymaz z pochwy i zlecić badanie laboratoryjne w celu ustalenia składu flory bakteryjnej pochwy pacjentki. Dzięki temu będzie wiedział, jakie szczepy są pacjentce najbardziej potrzebne.
Zobacz także: Dieta na płodność
Probiotyk dopochwowy
Probiotyki dopochwowe są aplikowane bezpośrednio do waginy. Zazwyczaj zalecane jest aplikowanie probiotyku na noc tak, aby dobrze się wchłonął. Probiotyki dopochwowe stosuje się w momencie, gdy infekcja dopiero się rozwija - działają miejscowo, szybko uzupełniając florę bakteryjną pochwy o odpowiednie bakterie. Dzięki temu można zapobiec rozwinięciu się nieprzyjemnych dolegliwości, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych schorzeń.
Podpaska z probiotykiem
Na rynku dostępne są także takie rozwiązania jak probiotyczne podpaski i tampony, dzięki którym w czasie menstruacji zostaje zachowane odpowiednie pH pochwy. Producenci zapewniają, że w ten sposób można także wyeliminować brzydki zapach.
Sprawdź: Prebiotyki - czym są? Prebiotyk a probiotyk
Probiotyk dla kobiet w ciąży
Probiotyk w czasie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażeń intymnych, na które przyszła mama jest szczególnie narażona. W trakcie ciąży znacznie zwiększa się częstotliwość występowania infekcji intymnych, ze względu na takie, czynniki jak:
- zmiany hormonalne (powodują zmianę pH pochwy),
- podwyższone stężenie glikogenu,
- rozluźnienie śluzówki sromu i pochwy,
- utrudniona higiena.
Przydatne informacje: Kwas foliowy - w ciąży i przed ciążą. Dawkowanie
Prebiotyk w ciąży
Jaki probiotyk w ciąży? Najczęściej lekarze zalecają probiotyki doustne, które przyjmowane regularnie i przez dłuższy okres czasu, zapewniają przywrócenie florze bakteryjnej pochwy, pożyteczne bakterie.
Jaki probiotyk w ciąży przy antybiotyku? Decyzję o włączeniu antybiotyku do leczenia ciężarnej, zawsze podejmuje lekarz. To także on, na podstawie badań pacjentki, przepisuje odpowiednie probiotyki. Pacjentka ma prawo zapytać o dołączenie do leczenia probiotyków, jeśli lekarz sam tego nie zaproponuje.
Nieleczona infekcja intymna w ciąży - skutki
Infekcje dróg moczowo-płciowych w trakcie ciąży, które nie są leczone, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak:
- przedwczesny poród,
- zakażenie błon płodowych,
- zatrzymanie wzrostu płodu,
- poronienie,
- zakażenie rozwijającego się dziecka, które może doprowadzić do zapalenia płuc, czy nawet uszkodzeń mózgu.
Zobacz: Probiotyk dla dzieci i niemowląt - jaki wybrać?
Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.