Prezerwatywy

Prezerwatywy pozostają najpowszechniej stosowaną w Polsce metodą antykoncepcji, konkurując na tym polu głównie z naturalnymi metodami, - czyli z kalendarzykiem małżeńskim i stosunkiem przerywanym. Prezerwatywy, choć odbierają nieco doznań, uchodzą za wygodny, bezpieczny i nieinwazyjny środek chroniący przed niechcianą ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Dowiedzmy się zatem więcej o prezerwatywach: jakie są rozmiary prezerwatyw, jak założyć prezerwatywę, od czego zależy skuteczność prezerwatyw, jakie można nabyć rodzaje prezerwatyw, do czego służą prezerwatywy z wypustkami i prezerwatywy prążkowane.

Prezerwatywy

Prezerwatywy, zwane też kondomami lub bardziej przaśnie kapturkami są mechanicznymi środkami antykoncepcyjnymi. Zazwyczaj prezerwatywy wykonane są z lateksu bądź podobnego cienkiego, elastycznego i bardzo wytrzymałego materiału. Większość prezerwatyw przeznaczona jest do nakładania na męski członek, aczkolwiek w sprzedaży są też prezerwatywy dla kobiet.

Skuteczność prezerwatyw jako środka antykoncepcyjnego oraz chroniącego przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jest stosunkowo duża, choć wiele w tej materii zależy od wprawy, doświadczenia i precyzji użytkownika. Chodzi o umiejętność zakładania (bo nie każdy wie jak założyć prezerwatywę), ale też pewną świadomość własnego ciała i zdolność do przerwania stosunku, jeśli członek traci sztywność, co grozi zsunięciem prezerwatywy.

Zobacz: Prezerwatywy w aptece

Rozmiary prezerwatyw

Rozmiary prezerwatyw niejednego mężczyznę mogą wpędzić w kompleksy. Szczególnie jeśli chodzi o długość. Standardowa prezerwatywa ma bowiem 18 centymetrów długości (zdarzają się też modele 20-centymetrowe), a jej średnica wynosi od 52 do 56 milimetrów. Jak to się ma do wielkości przeciętnego członka?

Rozmiary prezerwatyw, a przeciętna długość członka

Jeśli chodzi o badania ankietowe, różnica między długością prezerwatywy, a wielkością członka nie jest jeszcze taka kolosalna, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że po nałożeniu prezerwatywy należy zostawić na czubku nieco wolnej przestrzeni na spermę. Odpytani ostatnio w tej materii Polacy udzielali odpowiedzi, z których wynika, że statystyczny polski członek we wzwodzie ma 15,5 centymetra, zaś członek wymarzony (pożądany) to taki, który ma ponad 17,5 centymetra.

Jednak zgoła inny obraz wyłania się z badań empirycznych, na przykład tych opublikowanych w 2015 roku przez Davida Veale. Wynika z nich, że przeciętny penis w stanie wzwodu ma 13,1 centymetra, daleko mu więc do 15,5 czy 17,5 cm, nie mówiąc już o 18 czy 20 centymetrach. Ba, naukowcy dowiedli, że zaledwie 2 procent mężczyzn może się poszczycić penisem o rozmiarach 17-18 centymetrów, zaś panów, których penis przekracza 20 cm, jest jeden na stu.

Wnioski: po pierwsze, ankietowani w badaniach opinii publicznej mają pewną skłonność do przesady, po drugie, rozmiary prezerwatyw dają spory zapas większości użytkowników, po trzecie – nie przejmujmy się, jeśli nie rozwijamy prezerwatywy do końca. Większość mężczyzn na świecie tego nie robi!

Sprawdź: Męska depresja - czym różni się od kobiecej?

Jak założyć prezerwatywę

Jak założyć prezerwatywę? Jeśli robisz to pierwszy raz, potrzebujesz nieco przygotowania teoretycznego. Później, gdy nabierzesz wprawy, nie będziesz się nad tym nawet zastanawiać. Rozdzierając opakowanie z prezerwatywą należy to zrobić delikatnie, aby nie uszkodzić znajdującego się w środku kondoma. Jeśli nie masz w tym wprawy, rozpieczętuj opakowanie nim dojdzie do intymnej sytuacji, by nie szarpać się z nim nerwowo w chwili miłosnego uniesienia.

Prezerwatywa w opakowaniu zrolowana jest do postaci krążka. Po wyjęciu prezerwatywy należy szybko ustalić, gdzie znajduje się jej zewnętrzna, a gdzie wewnętrzna strona. Jak to zrobić, zwłaszcza kiedy światła brak? Praktyczna podpowiedź: chwytając krążek prezerwatywy palcem wskazującym i kciukiem od zewnątrz, lekko dmuchnij w jej środek, tak by rozwinęła się na 1-2 cm. Nie przeszkodzi to w późniejszym jej nakładaniu na członek, a pozwoli zorientować się w sytuacji.

Zakładanie prezerwatywy

Następny krok, to założenie prezerwatywy. Jak założyć prezerwatywę, by bezbłędnie wywiązała się ze swojego zadania? Należy ścisnąć czubek prezerwatywy dwoma palcami, niejako skracając ją o około 1 cm. Będzie to przestrzeń, w której zmieści się sperma po wytrysku. Owszem, prezerwatywa ma do tego celu specjalny zbiorniczek na szczycie, ale biorąc pod uwagę jego wielkość – zazwyczaj okazuje się on za mały.

Po ściśnięciu prezerwatywy przykładamy krążek do czubka penisa i wolnym, ale pewnym ruchem rozwijamy na całej długości członka. Tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, długość prezerwatywy jest na tyle duża, że w wielu przypadkach nie rozwiniemy jej do końca, co nie jest niczym niewłaściwym i niebezpiecznym, nie powinno też stanowić powodu do kompleksów.

Pamiętajmy: prezerwatywę nakładamy jedynie na członek w stanie pełnego wzwodu! Zakładając prezerwatywę uważajmy też, aby nie dotknąć jej zewnętrznej części członkiem, ani ręką, która miała wcześniej kontakt z penisem. Nierzadko zdarza się bowiem, że wskutek podniecenia, z członka jeszcze przed stosunkiem wydobywa się wydzielina, w której mogą się znajdować plemniki i która może przenosić choroby.

Sprawdź: Środki antykoncepcyjne dostępne w aptece

Rodzaje prezerwatyw

Rodzaje prezerwatyw uwzględniają potrzeby i upodobania użytkowników. Większość prezerwatyw wykonana jest z lateksu, ale są też kondomy nielateksowe, dla tych, którzy są na ten materiał uczuleni, tudzież nie odpowiada im zapach, czy odczucia w dotyku. W ostatnim czasie producenci wypuszczają na rynek prezerwatywy nielateksowe, przynajmniej w zamyśle mające przypominać ludzką skórę.

Kształt prezerwatyw często bywa urozmaicany – na przykład poprzez specjalne wypustki. Prezerwatywy z wypustkami nie służą względom estetycznym, a erotycznym – mają wzmacniać doznania, jej, jego lub obojga razem. Podobną rolę spełniają prezerwatywy prążkowane.

Większość prezerwatyw pokryta jest jakimś lubrykatem, czyli środkiem nawilżającym, ale są prezerwatywy, które lubrykatu mają szczególnie dużo – to dla pań, które zmagają się z problemem suchości w pochwie. Mocno nawilżane są też prezerwatywy przeznaczone do seksu analnego. One z reguły są też grubsze.

Nie można zapominać o prezerwatywach przeznaczonych do igraszek oralnych – są pokryte substancjami smakowymi. Czy są smaczne – to już zupełnie inna kwestia.

Jak kupić prezerwatywy

W obecnych czasach pytanie jak kupić prezerwatywy nie ma już tego ciężaru gatunkowego, co kiedyś. Prezerwatywy są dostępne w aptekach, kioskach, stacjach benzynowych, automatach i na półkach hipermarketów oraz drogerii. Są nie tylko powszechnie dostępne, ale też coraz bardziej powszechnie stosowane i akceptowane, nawet przez osoby ograniczane względami religijnymi w codziennym życiu (Kościół nie uznaje antykoncepcji, ale ten zakaz jest coraz bardziej wybiórczo traktowany przez wiernych w Europie).

Z tego powodu coraz rzadziej kupującym prezerwatywy towarzyszy rumień wstydu. Wydaje się, że na dobre pożegnaliśmy się z czasami, gdy podchodząc do okienka panowie ściszonym głosem mówili: poproszę gazetę, prezerwatywy i gumy do żucia, gdzie zarówno gazeta, jak i gumy były niepotrzebnym wydatkiem mającym zatuszować faktyczny powód wizyty w kiosku. 

Zobacz: Środki na potencję – co wybrać? Zioła i tabletki

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down