Płyn do kąpieli

Płyn do kąpieli stanowi ważny wybór dla rodziców dziecka. Jaki płyn do kąpieli dla dziecka będzie najlepszy? Co powinien zawierać w składzie, a jakich składników nie może mieć, by był bezpieczny dla delikatnej skóry niemowlęcia?

Płyn do kąpieli

W ciągu dnia na skórze i w fałdkach skórnych dziecka gromadzą się pot, złuszczony naskórek, ale też bakterie i pozostałości po kosmetykach. Powinno się je regularnie (przynajmniej raz na 2-3 dni) zmywać podczas kąpieli. Wówczas sprawdzi się dobry kosmetyk do mycia dzieci, jednym z nich jest płyn do kąpieli.

Najbezpieczniejszy płyn do kąpieli dla niemowląt to taki, który zawiera jak najmniej składników. Zatem im krótsza etykietka na opakowaniu kosmetyku do kąpieli, tym lepiej. A konkretnie, co powinien zawierać naturalny płyn do kąpieli:

  • roślinne składniki (np. wodę różaną, ekstrakt z rumianku pospolitego, wyciąg z aloesu);
  • ciekłą parafinę (która nawilży i natłuści skórę dziecka podczas kąpieli);
  • oleje (np. ze słodkich migdałów, które złagodzą wrażliwy naskórek niemowlęcia);
  • komponenty w łagodny sposób usuwające zabrudzenia na ciele dziecka.

Zobacz produkty z kategorii: Mydła, płyny i żele do kąpieli dla dziecka

Płyn do kąpieli dla niemowląt

Czego natomiast absolutnie nie może mieć w składzie płyn do kąpieli dla dziecka? Należy unikać kosmetyków do kąpieli ze sztucznymi barwnikami i sztucznie perfumowanych, z konserwantami, takimi substancjami jak SLS czy SMS, które mogą uczulać skórę niemowlaka. Co ważne, im bardziej pieniący się płyn, tym więcej ma sztucznych składników (lub dużo ma tego elementu, który odpowiada za nienaturalną pianę).

Ponadto płyn do kąpieli dla dzieci powinien posiadać atest dermatologiczny (musi być potwierdzony przez jeden z wymienionych podmiotów: Państwowy Zakład Higieny, Instytut Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Alergologiczne), co daje gwarancję, że środek myjący został przebadany dermatologicznie.

Czytaj też: Obiadki dla dzieci w słoiczkach - które wybrać?

Płyn do kąpieli dla niemowląt od 1 dnia życia

Płyn do kąpieli dla niemowląt, który można stosować od 1 dnia życia musi mieć niskie ph lub obojętne (ph 5,5).

Płynów do kąpieli jest cała gama, różnią się od siebie ceną, nazwą, gęstością, sposobem podawania (tradycyjnie wyciskane z tubki, czy może z wygodną podczas pielęgnacji dziecka pompką) i wyglądem opakowania, jednak to, co powinno interesować nas najbardziej, to skład kosmetyku.

Naturalny płyn do kąpieli - jak myć dziecko?

Zanim zostanie użyty płyn do kąpieli noworodka lub też starszego dziecka, należy odpowiednio przygotować stanowisko kąpielowo-pielęgnacyjne. Zatem powinno się naszykować przewijak, a na nim świeże ubranka, kosmetyki do pielęgnacji po kąpieli, czystą pieluszkę, itp. oraz wanienkę z wodą o temperaturze między 37, a 38 ⁰ C (przy czym w pomieszczeniu, w którym dziecko jest kąpane, powinno być 22-23 ⁰ C), ręcznik i inne niezbędne akcesoria.

Do wody dolewamy kilka kropli płynu do kąpieli (dobrze sugerować się wskazaniami producenta) i do przygotowanej kąpieli wkładamy dziecko. Mycie malucha nie powinno trwać dłużej niż 2-5 minut. Jeśli wybór kosmetyku do kąpieli padł na płyn, niepotrzebne jest używanie innych kosmetyków: np. mydła, żelu, emolientu, itp.

Jeżeli płyn do kąpieli, w którym dziecko jest kąpane, zawiera natłuszczające oleje, nie trzeba nawilżać ciała malucha oliwką dla dzieci po kąpieli.

Jeżeli natomiast niemowlę ma suchą skórę, czy cierpi na AZS (atopowe zapalenie skóry), warto stosować do mycia specjalny, nawilżający płyn do kąpieliemolient, głęboko nawilżający skórę dziecka.

Kiedy dziecko jest chore, najlepiej odpuścić kąpiel i tylko przetrzeć skórę dziecka wilgotnymi chusteczkami przeznaczonymi do tego celu.

Czytaj też: Termometr dla niemowlaka i dla dzieci - jaki wybrać?

Płyn do kąpieli dla alergików

Na delikatną skórę małych alergików najlepszy będzie płyn do kąpieli dla alergików o ph 5,5, pozbawiony barwników, substancji zapachowych i innych wymienionych wcześniej, niewskazanych również dla dzieci o „normalnej” skórze komponentów.

Dobrze, aby płyn do kąpieli do skóry atopowej zawierał parafinę i ceramidy, które sprawiają, że ciało niemowlęcia jest natłuszczone i nie wysusza się.

Kąpiel niemowlęcia z atopowym zapaleniem skóry AZS powinna mieć miejsce każdego dnia, ponieważ codziennie maluch się poci, ulewa, wypróżnia się, a nie zmywając dokładnie pozostałości po nieczystościach, narażamy go na swędzenie skóry, ryzyko zakażeń, itd.

Skórę małego alergika należy bardzo delikatnie osuszać miękkim ręcznikiem.

Domowy płyn do kąpieli

Na problemy z odparzoną pupą, potówki, wypryski, można wykorzystać przepis na domowy płyn do kąpieli.Aby go przygotować, należyłyżkę mąki ziemniaczanej rozpuścić w niewielkiej ilości wody, następnie wlać to do wrzątku i zagotować. Po przestudzeniu cieczy, należy wlać ją do wanienki z wodą do kąpieli dziecka i wykąpać w niej niemowlaka.

I najważniejsza zasada - im mniej kosmetyków dla alergika, tym lepiej.

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też: Oliwka dla dzieci - zastosowanie w pielęgnacji

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Tomaszewska...

Komentarze
chevron-down