Płyn do higieny intymnej

Higiena intymna stanowi ważne zagadnienie zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Niedosyt, jak i przesyt pielęgnacji intymnej mogą powodować infekcje i stanowią błąd higieniczny. Zatem jak dbać o higienę intymną? Między innymi korzystając z płynów do higieny intymnej o odpowiednim składzie, unikając wylegiwania się w wannie oraz wkładając wygodne majtki.

Jak dbać o higienę intymną?

Higiena intymna jest bardzo ważną kwestią, warunkującą dobre samopoczucie, relacje z partnerem oraz zdrowie (niewłaściwa higiena osobista może doprowadzić do schorzeń układu rozrodczego i moczowego, a w przypadku kobiet ciężarnych – przyspieszenia porodu, a nawet do poronienia).

Zatem jak dbać o higienę intymną? Przede wszystkim należy regularnie myć się pod prysznicem. Długotrwałe przesiadywanie w wannie stanowi ryzyko przedostania się do narządów płciowych zarazków, które zostały zmyte z innych części ciała. Wystarczy kilkuminutowy prysznic raz dziennie, maksymalnie dwa razy w ciągu dnia: jeden – po przebudzeniu się, drugi – wieczorem. Ani zbyt rzadka pielęgnacja, ani zbyt częsta nie są zalecane. Warto też umyć się, a chociaż podmyć przed odbyciem stosunku płciowego oraz po nim.

Kosmetyki do higieny intymnej

Drugą ważną sprawą są preparaty stosowane do mycia miejsc intymnych (nie powinno się myć narządów płciowych tym samym żelem czy płynem, co resztę ciała). Jest ich szeroka gama:

  • płyn do higieny intymnej,
  • żel,
  • mydło (może być też szare mydło czy mydło naturalne składające się z olejków roślinnych),
  • balsam,
  • oliwka,
  • puder.

Ważne, by środek do higieny intymnej miał kwasowy odczyn ph, nie zawierał substancji zapachowych, parabenów, detergentów, sztucznych barwników, konserwantów, itp. składników, które mogą podrażniać delikatne okolice intymne.

Higiena intymna

Kolejny czynnik warunkujący utrzymanie okolic intymnych w zdrowiu i czystości to bielizna – najlepiej by była wykonana z naturalnych tkanin, nie uciskała ciała i nie wrzynała się (zwłaszcza w narządy płciowe) i aby była wymieniana co najmniej raz dziennie.

Do osuszania części intymnych po myciu powinno się używać delikatnego ręcznika (należy pamiętać o częstym wymienianiu go na świeży), przeznaczonego tylko do sfery intymnej lub papierowych ręczników.

Ponadto warto pamiętać o myciu rąk zarówno przed, jak i po korzystaniu z toalety.

Sprawdź także: Podpaski - wielorazowe, dla mężczyzn, ekologiczne

Higiena intymna kobiet

Aby nie zaburzyć naturalnej flory bakteryjnej pochwy należy odpuścić traktowanie jej irygatorem. Irygacje zbyt agresywnie wypłukują zawartość pochwy usuwając nie tylko nieczystości ale też cenne składniki, jak naturalne pałeczki kwasu mlekowego.

Do higieny pochwy najskuteczniejszy będzie płyn do higieny intymnej lub inny łagodny środek, w którego składzie występuje kwas mlekowy (opcjonalnie – wyciąg z nagietka, rumianku, czy macierzanki), alantoina (lub wyciąg z lukrecji, albo prowitamina B5), gliceryna (oleje roślinne bądź lanolina). Wymienione komponenty działają przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, a także łagodząco, regenerująco i natłuszczająco.

O higienę intymną szczególnie powinny dbać kobiety w czasie menstruacji, będące w ciąży oraz w okresie połogu.

Higiena miejsc intymnych podczas miesiączki jest bardzo ważna. Do codziennego prysznica dobrze jest dodać podmywanie się (w miarę potrzeby od 1 do kilku razy dziennie). Poza tym należy często zmieniać podpaski lub tampony, nie powinno się zostawiać środka higienicznego na dłużej niż 4 godziny. W nocy bezpieczniej założyć sobie podpaskę niż tampon.

Czytaj też: Tampony - tampony z aplikatorem, na noc. Aplikacja

Płyn do higieny intymnej w ciąży

Higiena intymna w ciąży również powinna należeć do istotnych czynności, ponieważ kobieta ciężarna jest narażona częściej na infekcje intymne. Dobry płyn do higieny intymnej w ciąży oraz po porodzie to taki, który jest bogaty w kwas mlekowy, niwelujący podrażnienia i regenerujący naskórek pochwy.

Lepiej zrezygnować z dezodorantów intymnych, sztucznie barwionych płynów do kąpieli, mocno perfumowanych żeli, a także z gąbek, które są siedliskiem zarazków.

Higiena intymna mężczyzn

Higiena intymna mężczyzn stanowi podstawę męskości, nie tylko ze względu na dbałość o własną pielęgnację ale z powodu zabiegania o zdrowie swojej partnerki.

Prysznic wykonany raz dziennie to absolutna podstawa właściwej pielęgnacji sfer intymnych u mężczyzny. Okolice męskiego krocza obfitują w gęste owłosienie i grubą skórę, co wzmaga pocenie się, a co za tym idzie – nieprzyjemny zapach i gromadzenie się niebezpiecznych drobnoustrojów. Panowie prowadzący aktywny tryb życia ćwicząc na siłowni, biegając, itp., powinni korzystać z prysznica po każdym treningu.

Dobry płyn do higieny intymnej dla mężczyzn powinien zawierać kwas mlekowy, alantoinę i d-panhenol. Podczas zażywania prysznica należy się skupić szczególnie nad strefą intymną odciągając skórkę napletka i wymywając zebraną tam wydzielinę. Po kąpieli trzeba dokładnie lecz delikatnie osuszyć okolice krocza.

Sprawdź też: Płyn do dezynfekcji rąk i ran - czym odkazić? Środki

Płyn do higieny intymnej

Najlepszy płyn do higieny intymnej to taki, który gwarantuje odpowiednie nawilżenie, natłuszczenie oraz ochronę przed inwazją zarazków i grzybów. Środek do pielęgnacji miejsc intymnych powinien także niwelować przykry zapach z organów płciowych, a także redukować pocenie się tych stref.

Preparat służący do mycia miejsc intymnych winien mieć kwaśne ph, a w jego składzie nie może zabraknąć takich składników jak m.in.: kwas mlekowy, alantoina, lanolina, gliceryna i oleje roślinne.

Płyn do higieny intymnej może zawierać też zioła, takie jak rumianek, nagietek, macierzanka, zielona herbata, aloes, kora dębu, babka lancetowata, przywrotnik (dobrze jednak upewnić się, że nie występuje uczulenie na któryś z wymienionych składników).

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też: Grzybica paznokci - leczenie. Preparat, leki, maść

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Tomaszewska...

Komentarze
chevron-down