Plastry rozgrzewające mogą być stosowane w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych zlokalizowanych w obrębie kręgosłupa, całych pleców, kolan, nadgarstków, karku, głowy, itd. Po plaster rozgrzewający chętnie sięgają również sportowcy oraz kobiety cierpiące z powodu bólu menstruacyjnego. Ten rodzaj rozgrzewającego opatrunku działa niemal natychmiast po aplikacji i utrzymuje swoje przeciwbólowe właściwości od kilku do kilkunastu godzin. Może jednak wywoływać skutki uboczne. Kiedy stosować plastry rozgrzewające?

Plastry rozgrzewające

Plastry rozgrzewające – co to jest?

Plastry rozgrzewające to rodzaj termicznych opatrunków, które nakleja się na obolały obszar ciała. Ta forma uśmierzania bólu jest związana z ciepłolecznictwem. Niemal natychmiast po przyłożeniu plastra do bolącego miejsca, zaczyna się on rozgrzewać i ograniczać lub też całkowicie eliminować ból.

W składzie plastrów można znaleźć np. takie substancje jak sproszkowane żelazo, salicylan sodu, węgiel drzewny, kapsaicynę, sól, wermikulit, czy wyciąg z kasztana. Popularne są hydrożelowe plastry rozgrzewające ale można także na rynku aptecznym znaleźć plastry pozbawione substancji czynnej (skierowane dla alergików).

Występują także plastry rozgrzewające, które nie tylko redukują ból ale też zmniejszają stan zapalny wokół problematycznej powierzchni i przyjemnie pachną.

Nic dziwnego, że plaster rozgrzewający stał się zdrowszą alternatywą dla innych środków farmakologicznych, które obciążają narządy tworzące układ pokarmowy.

 Czytaj też: Plastry - na odciski, rany, oczyszczające. Rodzaje plastrów

 

Plastry rozgrzewające – działanie

Wylicza się dużo stref cielesnych, na które zbawiennie wpływają plastry rozgrzewające. Działanie przeciwbólowe tych preparatów dotyczy m.in. dolegliwości bólowych związanych z mięśniami, stawami, reumatyzmem, nerwobólami oraz układem krzyżowo-lędźwiowym.

Zatem łagodzące i ocieplające oddziaływanie będą miały plastry rozgrzewające na kręgosłup, plastry rozgrzewające na plecy, plastry rozgrzewające na szyję, plastry rozgrzewające na kolano, plastry rozgrzewające na kark, głowę czy bark.

Plastry te są także stosowane przez osoby cierpiące z powodu dyskomfortu bólowego nerek, bóli menstruacyjnych, kłopotów krążeniowych, a także przez sportowców, zarówno tych zawodowo, jak i tych amatorsko zajmujących się aktywnością fizyczną.

Plastry rozgrzewające – jak stosować?

Rozgrzewające plastry należy stosować zgodnie z ulotką dołączoną do konkretnego rodzaju środka ciepłoleczniczego. W razie wątpliwości warto poradzić się farmaceuty sprzedającego specyfik.

Najczęściej, korzystanie z plastrów odbywa się w następujący sposób: na suche, czyste, wolne od kremów i tym podobnych substancji miejsce, w którym odczuwa się ból, nakleja się plaster (wcześniej usuwając z niego folię zabezpieczającą). Niektórzy preferują stosowanie plastra na bawełnianą część garderoby, zwłaszcza kiedy obawiają się o wystąpienie uczulenia na skórze.

Zachęcająco przedstawia się czas działania plastrów rozgrzewających, który może dochodzić od kilku do kilkunastu godzin.

Zobacz: Plastry na blizny - kiedy używać i jakie dają efekty?

 

Plastry rozgrzewające – przeciwwskazania

Plastry rozgrzewające w ciąży mogą być przyklejane przez kobiety noszące w brzuchu dziecko, o ile lekarz prowadzący ciążę tego nie zabroni.

Niektórzy producenci polecają plastry rozgrzewające dla dzieci, jednak jest to ryzykowne ze względu na konieczność samoobserwacji po aplikacji plastra na skórę. Maluch może nie zauważyć skutków ubocznych i narobić sobie więcej problemów niż pożytku.

Z pewnością nie powinno się stosować plastrów na brudną, poranioną, podrażnioną, czy popękaną skórę. Nie zaleca się również używania plastrów rozgrzewających, gdy na ciele występują obrzęki, wylewy podskórne czy gdy pacjent cierpi na zaburzenia czucia.

Odrębną kwestią jest czas, który na skórze „spędzi” plaster rozgrzewający. Ile trzymać go zatem na bolącym miejscu? Tutaj należy ściśle przestrzegać zaleceń wytwórcy leku. Zwykle wymienia się kilka do kilkunastu godzin. Przedłużenie wskazanego terminu grozi pojawieniem się skutków ubocznych.

Plastry rozgrzewające – skutki uboczne

Plastrów rozgrzewających nie należy używać więcej niż jeden raz. Dodatkowo, jeśli zauważymy, że plaster którego chcemy użyć jest uszkodzony nie powinniśmy naklejać go na skórze.

Ze względu na występowanie w składzie plastrów rozgrzewających różnych substancji, które mogą uczulać, wszelkie niepokojące odczucia, takie jak m.in. pieczenie skóry pod plastrem, swędzenie, wysypka lub nasilenie się bólu, powinny skłonić do natychmiastowego odlepienia plastra.

Warto wybierać takie plastry rozgrzewające, które nie będą podrażniały skóry lub stosowane na ubranie – nie brudziły go oraz będą się łatwo odklejały nie wywołując wrażenia depilacji. 

Czytaj także: Kinesiotaping – plastry i taśmy – jak naklejać?

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down