Piołun to ziele, którego właściwości lecznicze doceniane są już od wielu lat. Jest często wykorzystywany w medycynie ludowej oraz naturalnej. Decydując się na jego zażywanie, należy pamiętać o odpowiednich dawkach oraz częstotliwości przyjmowania. Zawiera m.in. garbniki czy flawonoidy, działa przeciwzapalnie, a także żółciopędnie.
Piołun to roślina, na temat której, za sprawą kontrowersji dotyczących wytwarzania z niej alkoholu tzw. absyntu, zdania są podzielone. Zarzucano mu szkodliwe właściwości psychoaktywne, wynikało to głównie z jego nadmiernego stosowania oraz nieumiejętnego produkowania.
Piołun wykorzystywany jest zarówno w przemyśle farmakologicznym, lekarskim, ale i alkoholowym. Roślinę cechuje charakterystyczny, gorzki posmak i intensywny zapach.
Poznaj: Hydrolat – rodzaje, właściwości, zastosowanie
Piołun – co to jest?
Piołun pospolity to roślina, którą można spotkać w Afryce, Azji, Europie, a także w Ameryce. Jest popularna także w Polsce, a jej właściwa nazwa to bylica piołun. Miała szerokie zastosowanie już od czasów starożytnych. Dezynfekowano nią rany u zwierząt, odstraszano owady czy podawano przy zachorowaniach na malarię.
Jak wygląda piołun? To charakterystyczna roślina, którą łatwo rozpoznać. Wzrostem sięga nawet do 1 m wysokości, tworząc kępy. Liście rosną jeden przy drugim, z czasem wypuszczając drewniejące łodygi kwiatowe. W sezonie letnim są one pokryte niewielkimi koszyczkami kwiatków. Liście piołunu mają szarawy kolor z delikatnym owłosieniem.
Czytaj: Sok z żurawiny - właściwości, przepis, dawkowanie
Piołun – właściwości lecznicze
Jak już wcześniej wspomniano, piołun to roślina cechująca się szeregiem leczniczych właściwości. Wszystko to za sprawą takich składników, jak:
- garbniki – nadają one roślinom cierpki smak, działają antybakteryjnie
i przeciwzapalnie, wpływając na szybsze gojenie się ran; - flawonoidy – mają funkcje przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne, działają również moczopędnie, rozkurczowo oraz przeciwmiażdżycowo;
- olejki eteryczne – wykazują pozytywne działanie na organizm, gdyż redukują ból menstruacyjny i reumatyczny, zapobiegają starzeniu się skóry, a także pomagają walczyć z uporczywym trądzikiem,
- sole mineralne – ich obecność jest niezwykle ważna dla organizmu, ponieważ braki mogą skutkować takimi objawami, jak: biegunka, nudności, wymioty czy nadmierna potliwość.
Jak widać piołun wykazuje szereg korzystnych właściwości leczniczych, jednak ważne jest, by nie stosować go w zbyt dużych dawkach, ani w krótkich odstępach czasowych.
Sprawdź: Maść z arniki - kiedy stosować maść arnikową?
Piołun – działanie
Znając już właściwości piołunu, warto również wiedzieć, jakie ma dokładnie działanie. Pomaga w wielu różnych dolegliwościach, z rozmaitych dziedzin, dlatego jest tak chętnie stosowany od wielu lat w medycynie ludowej.
Jakie działanie ma piołun?
- Piołun na pasożyty – jednym z jego najważniejszych zalet jest redukowanie pasożytów wewnętrznych z organizmu. Piołun na robaki sprawdza się przede wszystkim w przypadku glist oraz owsików. Można znaleźć go, jako jeden z głównych składników mieszanek ziołowych dedykowanych w walce z pasożytami.
- Piołun na raka – istnieją tezy mówiące o tym, iż roślina ta potrafi degradować komórki rakowe. Ważne jest, by dostarczyć je do organizmu w odpowiedniej dawce i stężeniu.
Zauważono również zmniejszanie objawów u osób z autoimmunologiczną chorobą Leśniowskiego-Crohna. Dodatkowo działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, redukuje wzdęcia i bóle brzucha, a także niestrawność. Można go również przyjmować w czasie anoreksji, gdyż odpowiada za zwiększenie łaknienia.
Czytaj: Olej z dziurawca - zastosowanie, na kręgosłup
Piołun – zastosowanie
Piołun można dostarczać do organizmu w różnej formie. Zastosowanie piołunu to przede wszystkim:
- Piołun w tabletkach – najczęściej są to środki farmakologiczne na walkę z wcześniej wspomnianymi pasożytami. Zwykle jest to jeden z głównych składników, występujących z imbirem lekarskim czy koprem włoskim.
- Napar z piołunu – rolą naparu jest głównie walka z niestrawnością i wzdęciami, ma on także działanie poprawiające apetyt.
- Wyciąg z piołunu – wzmacnia organizm, cechuje się właściwościami przeciwbakteryjnymi oraz grzybobójczymi. Wyciąg z piołunu reguluje także pracę układu pokarmowego.
Piołun – herbata
Ziele piołunu bardzo często jest również jednym ze składników herbatek. Charakteryzują się one intensywnym aromatem i gorzkim smakiem, jednak cechuje szereg omawianych wcześniej właściwości leczniczych.
Herbata z piołunu cieszy się popularnością np. w Maroku. Do ich tradycyjnej herbaty, dodane zostają niewielkie kawałeczki lisków, które mają wpłynąć przede wszystkim na zmianę smaku napoju. Jej gorzki posmak korzystnie wpływa na usprawnienie procesów trawiennych w organizmie.
Poznaj: Sok z karczocha - wyciąg na cholesterol i odchudzanie
Piołun – przeciwwskazania
Poza zaletami piołunu, przed jego zastosowaniem warto również zapoznać się z możliwymi przeciwwskazaniami. Kiedy nie należy po niego sięgać? Jeżeli występuje jeden z poniższych czynników, takich jak:
- alergia,
- ciąża,
- w przypadku dzieci,
- wrzody żołądka lub dwunastnicy,
- hemoroidy,
- tendencja do krwawień.
Po przekroczeniu dawki mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak: biegunka, wymioty oraz bezsenność.
Czytaj również: Liście manuka – właściwości, zastosowanie w kosmetyce
Autor: Katarzyna Pawlik