Peptydy na odchudzanie zyskują coraz większą popularność jako wsparcie w redukcji masy ciała. Sięgają po nie głównie osoby szukające prostych sposobów na szybkie odchudzanie, a także amatorzy sportu. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat działania peptydów na odchudzanie, ich rodzajów, zastosowania, wskazań, przeciwwskazań oraz możliwych skutków ubocznych. Czy peptydy naprawdę pomagają schudnąć? Sprawdź!

Kobieta w za dużych spodniach

Peptydy na odchudzanie: co to jest?

Peptydy to organiczne związki chemiczne zbudowane z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. W ten sam sposób zbudowane są białka, jednak peptydy są zdecydowanie mniejszymi związkami. W organizmie pełnią rolę regulatorów wielu procesów biologicznych. Wpływają m.in. na metabolizm, regenerację tkanek, pracę układu immunologicznego oraz gospodarki hormonalnej. Peptydy na odchudzanie to potoczna nazwa tych peptydów, które wpływają na procesy związane ze spalaniem tkanki tłuszczowej, regulacją apetytu oraz przyspieszeniem metabolizmu.

Rodzaje peptydów na odchudzanie

Wśród peptydów na odchudzanie wyróżniamy m.in.

  • CJC-1295 – stymuluje produkcję hormonu wzrostu w organizmie,
  • BPC-157 – poprawia regenerację organizmu,
  • Antagonistów receptora GLP-1 – zmniejszają odczuwanie apetytu, poprawiają gospodarkę węglowodanowo-insulinową.

Jaki jest najlepszy peptyd spalający tłuszcz i co najbardziej przyspiesza odchudzanie? Dotychczas jedynie peptydy będące antagonistami receptora GLP-1 zostały oficjalnie zaklasyfikowane jako leki na otyłość. Dobór najlepszego peptydu zależy jednak od indywidualnego przypadku, stanu zdrowia, stylu życia i aktywności fizycznej danej osoby. Jeśli chcesz skorzystać z peptydów na odchudzanie, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Dzięki temu wspólnie dobierzecie najlepsze, najskuteczniejsze, a także najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Sprawdź suplementy na spalanie tłuszczu.

 

Peptydy na odchudzanie: jak działają?

Peptydy na odchudzanie mają wielokierunkowe działanie. Wpływają m.in. na:

  • Nasilenie lipolizy – peptydy przyspieszają rozpad komórek tłuszczowych, uwalniając kwasy tłuszczowe do krwioobiegu, dzięki czemu mogą być wykorzystane jako źródło energii,
  • Stymulację wydzielania hormonu wzrostu – hormon ten reguluje metabolizm, regenerację i wpływa na budowę masy mięśniowej,
  • Regulację glikemii (poziomu cukru we krwi) – peptydy mogą poprawiać wrażliwość tkanek na insulinę, dzięki czemu wpływają na lepszą kontrolę głodu,
  • Zwiększenie poziomu energii i poprawę regeneracji – niektóre peptydy mogą zwiększać zdolność organizmu do podejmowania wysiłku i regeneracji, co ma istotne znaczenie podczas odchudzania.

Sprawdź preparaty na hamowanie apetytu.

Warto podkreślić, że każdy peptyd na odchudzanie ma nieco inne działanie. Co więcej, ich właściwości i zastosowanie są wciąż dość nowym tematem w dziedzinie badań naukowych i nauk medycznych, dlatego do wszelkich informacji na ich temat należy podchodzić zdroworozsądkowo. Rosnące zainteresowanie peptydami na odchudzanie z pewnością będzie skłaniało naukowców do dokładnego przebadania tych związków, a nadchodzące lata mogą dostarczyć nam dużo nowych informacji w tym temacie.

Sprawdź, jak działają suplementy na odchudzanie.

 

Kobieta trzymająca w jednej ręce wagę a w drugiej pojemnik z tabletkami

Peptydy na odchudzanie: zastosowanie

Peptydy na odchudzanie są stosowane głównie w celu redukcji masy ciała. Mają zastosowanie przede wszystkim u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej, którym zależy zarówno na jej zmniejszeniu, jak i utrzymaniu lub zbudowaniu masy mięśniowej.

Kto powinien stosować peptydy na odchudzanie?

Zastanawiasz się, kto najczęściej sięga po peptydy na odchudzanie? Są to:

  • Osoby aktywne fizycznie, chcące poprawić efekty treningów i szybciej spalać tłuszcz,
  • Osoby z dużą nadwagą lub otyłością, mające trudności z redukcją masy ciała mimo wprowadzenia diety i ćwiczeń,
  • Osoby potrzebujące lepszej regeneracji i poprawy gospodarki węglowodanowo-insulinowej w procesie odchudzania.

Pamiętaj jednak, że opisane sytuacje nie są jednoznacznym wskazaniem do stosowania peptydów na odchudzanie. Peptydy nigdy nie powinny być pierwszym krokiem, od którego rozpoczniesz proces redukcji masy ciała. Najlepiej działają jako element kompleksowego podejścia, obejmującego zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i odpowiednią higienę snu. Samo stosowanie peptydów na odchudzanie może być niewystarczające, a ich odstawienie może wiązać się z bardzo szybkim efektem jo-jo, jeśli w międzyczasie nie uda się wypracować nowych, zdrowszych nawyków.

 

Jak stosować peptydy na odchudzanie?

Peptydy na odchudzanie najczęściej podaje się w formie zastrzyków podskórnych. W większości przypadków zastrzyki te podaje się raz dziennie, każdego dnia o tej samej porze. Wstrzyknięcia pacjent wykonuje samodzielnie, najlepiej po odpowiednim, indywidualnym przeszkoleniu przez personel medyczny. Gdzie wbijać peptydy? Najczęstszym miejscem podania jest brzuch, a dokładnie okolica ok. 2-5 cm od pępka.

Pamiętaj, że istnieją różne rodzaje peptydów, a ich dawkowanie i sposób stosowania zależą od konkretnego preparatu. Co więcej, dawkowanie zależy nie tylko od rodzaju peptydu, ale też celu terapii. Inne dawki rekomenduje się osobom chcącym zredukować tkankę tłuszczową, a inne osobom, którym zależy na budowie masy mięśniowej. Najczęściej zaczyna się od niższych dawek i stopniowo je zwiększa, aby ocenić reakcję organizmu.

Zanim rozpoczniesz terapię peptydami, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista doradzi odpowiedni preparat, dawkowanie i pomoże ustalić plan przyjmowania preparatu.

 

Peptydy na odchudzanie: efekty

Jak szybko można schudnąć stosując peptydy? Zależy to od wielu czynników m.in. kaloryczności diety, podaży białka, aktywności fizycznej (spontanicznej i treningowej), stanu zdrowia i wyjściowej masy ciała. Pierwsze efekty można zaobserwować już podczas pierwszych kilku tygodni, a w przeciągu kilku miesięcy, niektórym osobom udaje się zredukować nawet 5-10% wyjściowej masy ciała. Pamiętaj jednak, że efekty będą widoczne wyłącznie wtedy, gdy suplementację połączysz z dietą i treningami i będziesz prowadzić ją pod kontrolą lekarza.

Sprawdź preparaty na odchudzanie.

 

Kobieta w za dużych spodniach

Peptydy na odchudzanie: przeciwwskazania

Nie każdy może stosować peptydy na odchudzania. Przeciwwskazania to m.in.:

  • Alergia lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
  • Ciąża lub planowanie ciąży w najbliższym czasie,
  • Karmienie piersią,
  • Choroby przewlekłe (w szczególności wątroby i nerek),
  • Nieuregulowane zaburzenia hormonalne,
  • Nieuregulowane choroby metaboliczne.

Przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli chorujesz przewlekle, przyjmujesz na stałe jakiekolwiek leki lub suplementy, a także gdy masz już za sobą wiele nieudanych prób odchudzania. 

 

Peptydy na odchudzanie: skutki uboczne

Czy peptydy mają skutki uboczne? Niestety tak. Tak jak w przypadku każdego innego związku chemicznego wprowadzanego do organizmu, ich stosowanie jest obarczone ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Jakie są skutki uboczne stosowania peptydów w odchudzaniu?

  • Reakcje alergiczne np. wysypka, zaczerwienienie, świąd, obrzęk,
  • Trudne do opanowania wahania poziomu glukozy we krwi,
  • Zmiany w odczuwaniu głodu, apetytu i sytości,
  • Mdłości, nudności, wymioty,
  • Uczucie zatrzymywania wody w organizmie,
  • Miejscowe podrażnienia po iniekcjach, jeśli peptydy podawane są w formie zastrzyków.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy przerwać stosowanie i skonsultować się z lekarzem.

 

Peptydy na odchudzanie: podsumowanie

Peptydy na odchudzanie to nowoczesne wsparcie dla osób chcących pozbyć się nadmiernych kilogramów. Ich działanie opiera się na regulacji metabolizmu, poprawie regeneracji i kontroli apetytu. Stosowane z rozwagą, pod kontrolą lekarza, w połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną, mogą przynieść wymierne efekty. Należy jednak pamiętać o możliwych skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach – suplementację zawsze warto skonsultować ze specjalistą.

Źródła:

1.    Gao Y. Research and prospect of peptides for use in obesity treatment (Review), https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7604735/ [19.06.2025]

2.    How do peptides for weight loss work? https://www.medicalnewstoday.com/articles/peptides-for-weight-loss [19.06.2025]

3.    Teichman S. Prolonged stimulation of growth hormone (GH) and insulin-like growth factor I secretion by CJC-1295, a long-acting analog of GH-releasing hormone, in healthy adults, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16352683/ [19.06.2025]

4.    Chang C. Pentadecapeptide BPC 157 Enhances the Growth Hormone Receptor Expression in Tendon Fibroblasts, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6271067/ [19.06.2025]

Aleksandra  Dziura
Aleksandra Dziura

Jestem dietetyczką kliniczną i sportową, copywriterką oraz autorką książek. Interesują mnie w szczególności powiązania między żywieniem a gospodarką hormonalną, przewodem pokarmowym i pracą układu nerwowego. Na co dzień pracuję z pacjentami oraz edukuję na temat zdrowego stylu życia w social mediach. ...