Waga dietetyczna nie zawsze jest tym samym co waga kuchenna. Wyjaśniamy różnicę oraz opisujemy podstawowe funkcje i podpowiadamy, komu takie urządzenie najbardziej się przydaje.
Waga dietetyczna i waga kuchenna - różnice
Waga dietetyczna to nowoczesne urządzenie, które wywodzi się od wagi kuchennej. Zacznijmy więc od początku - waga kuchenna gości w domostwach od setek lat. Początkowe modele były mechaniczne, duże i ciężkie. Ich funkcją było tylko i wyłącznie ważenie i pokazywanie za pomocą strzałki przesuwającej się po skali, jaka jest waga danego produktu.
Obecnie wagi kuchenne są cyfrowe, a dzięki temu znacznie mniejsze, płaskie i dużo bardziej precyzyjne. Możemy nimi ważyć nawet niewielkie ilości lekkich substancji, z dokładnością do 1g. Waga kuchenna z założenia służy tylko do ważenia żywności. Waga dietetyczna jest bardziej zaawansowana i posiada wiele dodatkowych funkcji.
Waga dietetyczna to zatem precyzyjne urządzenie, które powstało poprzez udoskonalenie wagi kuchennej. Oprócz funkcji dokładnego pomiaru wagi (w różnych jednostkach wagowych), posiada także bazę danych, czyli informacje na temat około 1000 (w zależności od modelu) produktów i ich dokładnym składzie - wartości energetycznej, zawartości tłuszczu, błonnika, węglowodanów, białka i sodu, czyli soli. Waga dietetyczna umożliwia dokładnie kontrolowanie swoich posiłków pod kątem np. Ilości spożywanych kalorii.
W skrócie:
- Waga kuchenna - służy do ważenia produktów.
- Waga dietetyczna - to unowocześniona wersja wagi kuchennej, z dodatkowymi funkcjami umożliwiającymi pomiar wartości odżywczych produktów spożywczych.
Sprawdź: Waga dietetyczna Vitammy LIGHT
Profesjonalna waga dietetyczna
Profesjonalna waga dietetyczna to taka, która posiada podziałkę do 1 grama co oznacza, że precyzyjnie odmierza nawet niewielkie ilości różnych substancji. Zaawansowane wagi dietetyczne posiadają dużą bazę danych na temat różnych produktów - surowych, ale także tych poddanych obróbce termicznej.
Dzięki temu możemy uzyskać informacje o kaloryczności oraz składzie np. jajecznicy, smażonego fileta rybnego, czy kotletów z różnego rodzaju mięsa w panierce lub bez. Do wagi dietetycznej dołączona jest instrukcja z kodami, które odpowiadają danemu produktowi - użytkownik wpisuje kod, kładzie na wadze dany produkt i uzyskuje wszystkie interesujące go wartości: ilość kcal, węglowodanów, białka, sodu, cukru, tłuszczu i cholesterolu. Następnie zapisuje dane w pamięci urządzenia i dodaje kolejne składniki swojego posiłku. Na koniec może zobaczyć ile wartości łącznie ma przygotowana przez niego potrawa.
Bardzo przydatną funkcją jest także możliwość odjęcia wagi opakowania np. szklanki, pudełka, miseczki, od wartości produktu. Aby tego dokonać wystarczy wybrać odpowiedni przycisk (zazwyczaj oznaczony jako “tara”), a następnie umieścić opakowanie na wadze - gdy urządzenie pokaże jego wartość, można włożyć produkt do naczynia. Waga automatycznie odejmie masę opakowania od wartości jedzenia.
Niektóre modele wag dietetycznych posiadają dodatkowe funkcje takie jak np. mierzenie temperatury otoczenia lub możliwość ustawienia minutnika albo budzika. Profesjonalna waga dietetyczna zawsze będzie objęta gwarancją (nawet do 5 lat).
Zobacz także: Waga dietetyczna DS 81
Waga dietetyczna - najważniejsze funkcje i właściwości:
- Ważenie i wyświetlanie wartości odżywczych produktów spożywczych (kcal, ilość błonnika, węglowodanów, białka, tłuszczu, cholesterolu)
- Precyzyjność pomiaru do 1g.
- Baza ok. 1000 produktów spożywczych.
- Możliwość zapisywania i sumowania pomiarów.
- Możliwość odjęcia wagi naczynia/opakowania od wagi produktu.
Waga dietetyczna dla cukrzyków i nie tylko
Waga dietetyczna to urządzenie, z którego korzystają na co dzień dietetycy, podczas układania jadłospisów dla pacjentów, a także dla firm cateringowych oferujących tzw. diety pudełkowe z precyzyjnie określoną kalorycznością i składem. Dzięki dużej dokładności pomiaru, waga dietetyczna jest nieocenionym narzędziem podczas pracy nad jadłospisem odpowiadającym ściśle określonym potrzebom.
Więcej na ten temat: Dieta pudełkowa – zdrowa moda nie tylko wśród gwiazd
Waga dietetyczna to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają osoby chore na cukrzycę. Dzięki temu, że urządzenie wyświetla ilość węglowodanów, mogą lepiej kontrolować swoje posiłki i stopniowo zmniejszać ilość przyjmowanej insuliny (oczywiście po konsultacji z lekarzem).
Dowiedz się więcej: Otyłość sprzyja cukrzycy
Waga dietetyczna to jeden ze sprzętów, które mają w swojej kuchni sportowcy. Wybór tego rozwiązania jest podyktowany tym, że dla osób trenujących niezwykle ważna jest nie tylko kaloryczność, ale także ilość białka i węglowodanów zawartych w pokarmie. Dzięki temu są w stanie zapewnić swojemu organizmowi odpowiednio dużo wartości niezbędnych do wzmożonego wysiłku oraz wzrostu masy mięśniowej.
Waga dietetyczna, mimo że najbardziej pożądana przez specjalistów, nie jest urządzeniem dedykowanym wyłącznie im. Dzięki przejrzystej instrukcji obsługi i intuicyjnemu menu, każdy może z powodzeniem posługiwać się wagą dietetyczną podczas przygotowywania posiłków dla siebie i całej rodziny. Minusem tego urządzenia może być konieczność ważenia każdego produktu, sumowania go z innymi i zapisywania w pamięci urządzenia, co może okazać się utrudnione w przypadku wieloskładnikowego dania.
To może Cię zainteresować: Jesteś ciągle głodny? Odkryj przyczyny nadmiernego głodu
Waga dietetyczna - zalety, korzyści
- Kontrola masy ciała - dzięki wartości kcal każdego produktu.
- Pomoc dla cukrzyków - wyświetla ilość cukru w pokarmie.
- Możliwość obniżenia złego cholesterolu - waga wyświetla ilość cholesterolu w produktach.
- Narzędzie dla profesjonalistów i nie tylko - każdy może dostosować swoje codzienne menu tak, aby było jak najzdrowsze.
- Prosta obsługa.
- Precyzyjność pomiaru.
- Duża baza produktów.
- Sumowanie produktów i zliczanie łącznych wartości.
- Proste, intuicyjne menu.
Waga dietetyczna - minusy
- Ograniczona możliwość zapisywania pomiarów (w pamięci urządzenia można zapisać ok. 100 pomiarów, później trzeba część usunąć).
- Ograniczona baza produktów - urządzenie posiada 1000 rekordów, co może nie być wystarczające.
- Długotrwały proces sumowania wieloskładnikowych dań.
Autor: Urszula Karpińska
Warto przeczytać: Otyłość prosta – jak możesz sobie pomóc?