Peeling solny skutecznie usuwa zrogowaciały naskórek, pozostawiając skórę gładką, napiętą i elastyczną. Dodatkowo sól ma właściwości odkażające i przeciwzapalne, dlatego doskonale sprawdza się w leczeniu zmian skórnych. Najlepiej wybierać peeling solny z Morza Martwego, który posiada liczne minerały. Dowiedz się zrobić domowy peeling solny.

Peeling solny

Peeling to bardzo ważny element w pielęgnacji ciała. Złuszcza martwy naskórek i poprawia krążenie skóry. Sprawia, że jest miękka i sprężysta. Doskonale ją oczyszcza i pozwala głębiej wnikać substancjom aktywnym zawartych w kremach czy balsamach.

Zobacz: Rozstępy - przyczyny powstawania i rodzaje rozstępów

Peeling solny – właściwości

Peeling solny dogłębnie oczyszcza skórę, dzięki właściwościom ścierającym. Pomaga usuwać zrogowaciały naskórek ze stóp, kolan i łokci. Najczęściej do peelingów wykorzystywana jest sól morska, himalajska oraz Epsom (sól gorzka).

Sól ma właściwości odkażające i przeciwzapalne, dlatego doskonale sprawdza się w terapii schorzeń skórnych. Niweluje swędzenie, stany zapalne oraz dolegliwości bólowe.

Sól powszechnie wykorzystywana jest w ośrodkach uzdrowiskowych w postaci kąpieli solankowych i grot solnych.

Dodatkowo sól posiada właściwości osmotyczne, tworząc tzw. płaszcz solny skutecznie wspiera nawilżenie skóry. Peeling warto wykonywać po depilacji,  gdyż przeciwdziała wrastaniu włosków.

Stosowanie peelingów wpływa na poprawienie ukrwienia skóry i zwiększenia jej elastyczności, co wspomaga walkę z cellulitem.

Przeczytaj: Hydrolat – rodzaje, właściwości, zastosowanie

Peeling solny z Morza Martwego

Peeling solny z Morza Martwego oprócz wyżej wymienionych właściwości niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Sól z Morza Martwego zawiera wiele minerałów:

  • wapń,
  • magnez,
  • potas,
  • krzem,
  • żelazo,
  • brom,
  • jod,
  • fluor,
  • glin.

Wchłaniają się one do organizmu w czasie wykonywania peelingu uzupełniając niedobory. Ponadto ten rodzaj soli ma silne właściwości nawilżające i regenerujące, szczególnie poprzez pobudzenie skóry przez drobinki soli.

Peeling solny z Morza Martwego można kupić gotowy w drogeriach lub wykonać samodzielnie. Kilogram soli kosztuje około 50 zł i można ją zakupić m.in. w sklepach internetowych.

Sprawdź: Biała glinka - właściwości. Maseczka, do picia, na włosy

Peeling solny do twarzy

Peeling solny doskonale sprawdza się również jako peeling do twarzy. Pobudza krążenie
i oczyszcza pory. Pozostawia skórę gładką, napiętą i przygotowaną do kolejnych etapów pielęgnacji.

Peeling solny do twarzy pomaga pozbyć się przebarwień, gdyż nie tylko złuszcza naskórek, ale także ma właściwości rozjaśniające i wyrównujące koloryt.

Regularne stosowanie peelingów wspiera regenerację naskórka i stymuluje produkcję kolagenu, pozytywnie wpływając na kondycję skóry.

Należy jednak pamiętać, że twarz wymaga większej delikatności niż ciało, dlatego peeling solny do twarzy musi być drobniejszy niż do ciała. Trzeba używać go bardzo ostrożnie, gdyż może zbyt intensywne stosowanie może wywołać podrażnienia.

Dowiedz się: Peeling enzymatyczny – jak działa i jak stosować?

Domowy peeling solny – jak zrobić?

Jak zrobić peeling solny? Jest to bardzo szybkie i proste. Wystarczy zmieszać około pół szklanki wybranej soli z dowolnym olejkiem, aż do uzyskania papkowatej, półpłynnej konsystencji. Sól będzie miała właściwości oczyszczające, nawilżające i antyseptyczne, lecz warto wzbogacić peeling o ulubiony olejek dopasowany do potrzeb skóry np.:

  • olej kokosowy – nawilża i regeneruje,
  • oliwę z oliwek – natłuszcza,
  • olej migdałowy – wygładza i nawilża skórę, zwalcza rozstępy,
  • olej z awokado – wygładza i odżywia,
  • olejek różany – łagodzi i koi wrażliwą skórę, działa antyseptycznie.

Oleje warto ze sobą łączyć, tworząc kompozycję odpowiednią dla skóry. Można dodać także miód, który dodatkowo nawilży i odżywi naskórek lub sok z cytryny rozjaśniający przebarwienia.

Peeling do ciała należy stosować 1-2 razy w tygodniu. Częstsze stosowanie może wywołać podrażnienia skórne.

Czy wiesz jak stosować: Krochmal do kąpieli – kiedy używać krochmalu do kąpieli?

Peeling solny czy cukrowy?

Wybór peelingu zależny jest od potrzeb skóry. Peeling solny jest zdecydowanie bardziej intensywny niż cukrowy, przez co złuszcza grubszą warstwę naskórka. Dlatego jeśli skóra jest bardzo delikatna i ma skłonność do pękania naczynek lepiej wybrać peeling cukrowy.

Peeling solny skuteczniej wpływa również na walkę z cellulitem, gdyż  intensywnie pobudza krążenie.

Peeling solny w przeciwieństwie do cukrowego posiada również właściwości antyseptyczne
i regenerujące. Cukier pełni jedynie funkcję ścierającą.

Czytaj także: Krem ze śluzem ślimaka – właściwości, zastosowanie

Autor: Dominika Rusek

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down