Paradontoza

Paradontoza – leczenie tej nieprzyjemnej choroby jest niezbędne, jeśli nie chcemy utracić uzębienia. W przypadku paradontozy leczenie domowe będzie wystarczającą formą terapii, ale tylko w łagodniejszych stanach. W poważniejszych, konieczny może być zabieg w gabinecie stomatologicznym oraz antybiotykoterapia. Sprawdź jakie leki są stosowane na paradontozę, poznaj objawy i przyczyny paradontozy, a także dowiedz się występuje paradontoza u dzieci?

Paradontoza - leczenie: czym jest paradontoza?

Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, jest infekcją tkanek przyzębia (na tak zwane przyzębie składają się dziąsła, ozębna, okostna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego). Paradontoza powstaje wskutek przenikania bakterii płytki nazębnej w głąb kieszeni przydziąsłowych, co prowadzi do zaniku kości wyrostka zębodołowego i rozchwiania zębów. Możliwą konsekwencją paradontozy jest utrata uzębienia. Choroba ta w szczególności atakuje osoby po 35 roku życia.

Zobacz: Środki do higieny jamy ustnej i na choroby stomatologiczne

Paradontoza – objawy

W przypadku paradontozy objawy mogą być mylone z symptomami innych schorzeń, na przykład zapalenia dziąseł czy szkorbutu. Należą do nich przede wszystkim krwawienie oraz wspomniane wyżej rozchwianie zębów, a nawet ich wypadanie. Niekiedy paradontoza objawia się też bólem odczuwanym w szczęce. Wskutek redukcji przyzębia, u osób chorych na paradontozę, z czasem zaczynają się coraz wyraźniej odsłaniać szyjki zębów – jest to objaw widoczny gołym okiem. Możliwe jest także współwystępowanie zapalenia dziąseł.

Zobacz: Jak prawidłowo myć zęby?

Paradontoza – przyczyny

Jeżeli chodzi o paradontozę, przyczyny są oczywiste – brak odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzący do nadmiernego odkładania się płytki nazębnej i kamienia wokół szyjki zęba oraz w przestrzeniach między zębami. Osad powoduje zainfekowanie przyzębia przez znajdującymi się w nim bakterie. Na paradontozę bardziej podatne są, jak wspomnieliśmy, osoby po 35 roku życia, a także predystynowane do tego w sposób genetyczny. Paradontoza z większą łatwością atakuje też osoby o słabych systemach immunologicznych.

Paradontoza leczenie domowe

Paradontoza wymaga leczenia w sposób bezdyskusyjny, jeśli nie chcemy doprowadzić do utraty zębów. W przypadku łagodnej paradontozy leczenie domowe może się okazać wystarczające, przy czym nie należy pod tym pojęciem rozumieć typowego leczenia. Chodzi głównie o:

  • regularne mycie zębów po każdym posiłku (zalecane są szczoteczki średnie lub miękkie),
  • używanie nici dentystycznych,
  • płukanie ust wywarami z szałwii, rumianku i kilku innych ziół a także płukankami zawierającym chlorheksydynę.

 
Czytaj też: Nadwrażliwość zębów - jak walczyć́ z tą dolegliwością̨?

Paradontoza leczenie profesjonalne

W przypadku bardziej zaawansowanych stanów paradontozy, leczenie należy przenieść na poziom gabinetu stomatologicznego. W przypadku paradontozy wykonuje się zabieg kiretrażu. Polega on na oczyszczeniu kieszonek przyzębnych z kamienia, co zazwyczaj skutkuje ustąpieniem stanu zapalnego przyzębia. Stosuje się kiretraż zamknięty i otwarty – ten drugi, w odróżnieniu od pierwszego, wymaga chirurgicznego oddzielenia dziąsła. Zabieg kiretrażu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Po przeprowadzonym kiretrażu uzupełnia się ubytki kostne. Możliwe jest też w przypadku zaawansowanej paradontozy leczenie antybiotykami.

Paradontoza u dzieci

Paradontoza u dzieci? Szacuje się, że na różne formy paradontozy cierpi nawet 50 procent dorosłych Polaków. Odsetek ten zdecydowanie rośnie w starszych rocznikach – paradontoza jest bowiem chorobą, która zazwyczaj po raz pierwszy atakuje po 35-40 roku życia, a prawdziwą plagą staje się u osób 60 plus..

Jednak coraz częściej słyszy się o tym, że występuje również paradontoza u dzieci. W większości przypadków nie chodzi o typową paradontozę, lecz współwystępujące z nią zapalenie dziąseł, nie mniej oba podobne do siebie schorzenia mają wspólne podłoże – brak należytej higieny jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat nabierały nawyków dbania o zęby. Nie tylko z powodu próchnicy, o której mówi się najwięcej.

Sprawdź: Domowe sposoby na afty (pleśniawki) - jak się pozbyć u dzieci?

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down