W sytuacji kiedy trzeba zabezpieczyć krwotok, ustabilizować stawy, mięśnie oraz kości, uśmierzyć ból, a także zapobiec obrzękowi bardzo dobrze sprawdza się opaska uciskowa. To rodzaj opatrunku, a także stabilizatora. Oprócz zastosowania na krwotoki, można założyć także opaskę uciskową na kolano, kostkę, nadgarstek, itp.

opaska-uciskowa

Opaska uciskowa – co to jest?

Opaska uciskowa w ścisłym tego słowa znaczeniu to typ opatrunku, który wykorzystuje się przy udzielaniu pierwszej pomocy medycznej. Służy ona do tamowania silnych krwotoków, które zagrażają życiu. Ten rodzaj zacisku stosuje się najczęściej podczas akcji zbrojnych w wojsku, podczas groźnych wypadków samochodowych, zwłaszcza kiedy ucierpiało wiele osób, podczas pożaru, przygniecenia, zakleszczenia, silnego pogryzienia, itp.

Mianem „opaska uciskowa” określa się także elastyczną obejmę, która ma zabezpieczać i stabilizować jakiś staw, mięśnie, bądź kość, które uległy uszkodzeniu. Można się zatem spotkać w potocznym języku z takim nazewnictwem jak np.:

  • opaska uciskowa na kolano;
  • opaska uciskowa na nadgarstek;
  • opaska uciskowa na kostkę;
  • opaska uciskowa na łokieć, itd.

O rodzaju i sposobie zakładania oraz noszenia opaski uciskowej powinien zdecydować profesjonalista: lekarz odpowiedniej specjalizacji, fizjoterapeuta, czy rehabilitant.

Czytaj też: Opaska na kolano - jaką opaskę wybrać

Opaska uciskowa – zastosowanie

W związku z szerokim rozumieniem nazwy „opaska uciskowa” jej zastosowanie jest bardzo różnorodne. Ci, którzy widzą w niej absolutny niezbędnik, jeśli chodzi o zaopatrzenie apteczki pierwszej pomocy, uważają, iż opaska uciskowa do tamowania krwi, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, to jej podstawowa rola.

Prawidłowo założona opaska uciskowa dociska tętnicę i główne żyły do kości całkowicie odcinając dopływ krwi poniżej miejsca ucisku. Uciska się ją kilka centymetrów (około 5 cm) nad zranieniem, takim jak np. silne oparzenie, pogryzienie, amputacja, zmiażdżenie, rana cięta oraz kłuta, itp. i zapisuje czas założenia opaski, aby nie doprowadzić do niebezpiecznego przedłużenia trzymania opaski ponad raną, a dalej do martwicy tkanek.

Aby dobrze przymocować opaskę uciskową należy przejść odpowiednie szkolenie lub chociaż być po jakimś instruktażu, gdyż założenie opatrunku w niewłaściwy sposób może przynieść więcej problemów niż pożytku. 

Zobacz też: Maść żywokostowa na stawy - właściwości

Opaska uciskowa na kolano

Opaska uciskowa na kolano to z kolei taka kategoria opatrunku, którą można wykorzystać do zabezpieczenia i stabilizacji stawu kolanowego w sytuacji wystąpienia jakiejś kontuzji kolana, innego urazu w kolanie, czy pojawienia się bólu w kolanie. Taki elastyczny stabilizator kolana może też pomóc przy uszkodzeniu częściowym więzadeł krzyżowych oraz więzadeł pobocznych stawu kolanowego, a także przy skręceniu i zwichnięciu stawu kolanowego.

Innym powodem, dla którego zakłada się opaskę uciskową jest asekuracja, czyli działanie profilaktyczne, by zabezpieczyć ten ważny dla całego ustroju staw, np. w czasie trudnego treningu, dłuższej wędrówki, itp.

Są to elastyczne opaski, które umożliwiają osobie noszącej ją poruszanie się. Najczęściej w ich składzie znajduje się neopren. Pod opaską wytwarza się większa temperatura, która dodatkowo rozgrzewa staw, dzięki czemu stabilizacja kolana jest zapewniona.

Opaska uciskowa na nadgarstek

Nadgarstek to także część ciała, która jest narażona na kontuzje, których może doznać nie tylko wyczynowy sportowiec ale też, a może przede wszystkim, osoba dużo czasu przebywająca przed komputerem.

Dla nich powstała opaska uciskowa na nadgarstek, która przytrzymuje i stabilizuje tę sferę dłoni w szczególności w takich sytuacjach jak zespół cieśni nadgarstka, artretyzm, zwichnięcie nadgarstka, zmiany zwyrodnieniowo-reumatyczne, zapalenie ścięgien, czy ból w nadgarstku. Taka stabilizacja zapobiega także obrzękom pourazowym.

Dostępnych jest wiele rodzajów opasek, w tym m.in. takie o cieńszym i o grubszym splocie, przeznaczone dla dzieci, dorosłych i sportowców.

Poznaj także: Bieganie jesienią i zimą – praktyczne porady

Opaska uciskowa na stopę

Opaska uciskowa na stopę, a także bardziej skonkretyzowana na uraz opaska uciskowa na kostkę stanowią kolejne stabilizatory, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu osobom po urazach tej części ciała. Szczególnie częstym uszkodzeniem stopy są zwichnięcia oraz skręcenia stopy. Jednak ten szczególny rodzaj bandażu można też wykorzystać do zabezpieczenia stawu skokowego podczas uprawiania sportu.

Opaska uciskowa na staw skokowy przeciwdziała powstawaniu obrzęków, utrzymuje stabilną temperaturę w obrębie tego stawu oraz działa kompresyjnie, czyli zmniejsza ewentualny ból odczuwany w jakiejś części stopy. 

Znane są także m.in. takie stabilizatory jak opaska uciskowa na łydkę, która może być używana przy urazach i naderwaniach mięśni podudzia, przy zaburzeniach krążeniowych, przy opuchliźnie oraz do przytrzymania opatrunku założonego na tę część ciała.

Czytaj także: Stabilizator na kolano – kiedy i po co go nosić?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Katarzyna Parzuchowska
Katarzyna Parzuchowska

Absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, blogerka i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem i pasją w tematyce zdrowotnej, w szczególności dotyczącej ciąży, macierzyństwa i parentingu. Prywatnie miłośniczka wycieczek rowerowych i aktywnego wypoczynku...

Komentarze
chevron-down