Olejek sosnowy ułatwia oddychanie w infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniu i grypie. Dodany do kąpieli rozgrzewa i łagodzi bóle reumatyczne oraz mięśniowe. Jakie jeszcze ma olejek sosnowy zastosowanie? Jak zrobić olejek sosnowy samodzielnie w domu?
Olejek sosnowy
Olejek sosnowy pozyskuje się z sosny zwyczajnej - zimozielonego drzewa iglastego z rodziny sosnowatych. Sosna zwyczajna jest drzewem pospolitym. Ma niewielkie wymagania glebowe, dlatego występuje powszechnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Do celów leczniczych wykorzystuje się głównie pąki, pędy i igliwie sosny zwyczajnej. To w nich znajduje się cenny olejek eteryczny. Otrzymuje się go przez destylację z parą wodną. Olejek sosnowy ma jasnożółtą barwę i charakterystyczny leśny, żywiczny zapach.
Olejek sosnowy - właściwości
Olejek sosnowy posiada liczne właściwości lecznicze. Działa przeciwbakteryjnie, antyseptyczne i wykrztuśnie. Wykazuje działanie moczopędne oraz przeciwskurczowe. Stymuluję wątrobę do produkcji żółci. Posiada także właściwości rozgrzewające. To podstawowe właściwości olejku sosnowego, które wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym. W przemyśle kosmetycznym i aromaterapii natomiast robi się użytek z jego właściwości zapachowych. Zapach olejku sosnowego działa pobudzająco na zmysły i dodaje energii.
Czytaj też: Olejek geraniowy - jak zrobić? Właściwości i zastosowanie
Olejek sosnowy - jak zrobić?
Olejki eteryczne najczęściej otrzymuje się metodą destylacji z parą wodną. Inne metody wykorzystywane do produkcji olejków eterycznych to ekstrakcja, maceracja lub absorpcja. Olejek sosnowy zwykle powstaje poprzez destylację. Destylacji raczej nie przeprowadzimy samodzielnie w domu bez właściwego przygotowania merytorycznego oraz odpowiedniego sprzętu, ale możemy spróbować zrobić coś na wzór olejku sosnowego.
Do wykonania olejku sosnowego w domu potrzebne będą gałązki sosny i oliwa z oliwek lub inny olejek bazowy, najlepiej o neutralnym zapachu. Gałązki sosny tniemy sekatorem na drobne kawałki i wkładamy do słoika. Następnie w garnuszku podgrzewamy olej bazowy i przelewamy do słoika. Słoik zakręcamy i stawiamy w suchym i zacienionym miejscu na około miesiąc. Po miesiącu olejek przecedzamy przez sito i gotowe. Zamiast gałązek można użyć suszonych pędów sosny, dostępnych w sklepach zielarskich.
Czytaj także: Olejek pichtowy - zastosowanie, właściwości. Na zatoki
Olejek sosnowy - zastosowanie
Olejek sosnowy można znaleźć w lekach aptecznych stosowanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Jest składnikiem olejków do inhalacji, maści, kremów, tabletek, kropli, syropów oraz sztyftów do nosa. Bywa także wykorzystywany do produkcji leków na niestrawność i drogi żółciowe. Właściwości rozgrzewające olejku sosnowego znalazły zastosowanie w maściach na stawy, reumatyzm i artretyzm. W drogeriach kosmetycznych i sklepach chemicznych znajdziemy olejek sosnowy pod różnymi postaciami. Zawierają go środki czystości, płyny do kąpieli, odświeżacze powietrza. Można także kupić czysty olejek sosnowy i wykorzystać w domu na wiele sposobów - do inhalacji, kąpieli, masażu, aromaterapii lub produkcji domowych kosmetyków.
Zobacz: Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie
Olejek sosnowy - gdzie kupić?
Olejki eteryczne można kupić w aptekach, drogeriach, sklepach zielarskich oraz sklepach z naturalnymi kosmetykami. Na rynku pojawiają się także firmy, które ręcznie produkują naturalne kosmetyki - m.in. olejki eteryczne.
Olejek sosnowy - inhalacja, kąpiel i masaż
Świetnie sprawdzi się olejek sosnowy do inhalacji. Inhalację w domu przeprowadza się za pomocą specjalnego dyfuzora do olejków eterycznych. Jeśli nie mamy dyfuzora, wystarczy wlać kilka kropel olejku do gorącej wody, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać parę wodną. Do przygotowania aromatycznej kąpieli sosnowej będziemy potrzebować 10 kropel olejku. Do masażu należy użyć rozcieńczonego olejku sosnowego. Olejek można rozrzedzić w oliwie z oliwek lub specjalnym olejku do masażu.
ZObacz również: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie
Olejek sosnowy dla dzieci
Olejek sosnowy można stosować wspomagająco w leczeniu infekcji dróg oddechowych u dzieci, jednak przed jego użyciem powinno się zasięgnąć porady lekarza. Inhalacje olejkiem sosnowym ułatwią dziecku oddychanie. Przed snem można także skropić piżamę dziecka niewielką ilością olejku - wystarczą 1-2 krople. Należy pamiętać, że olejku sosnowego nie zaleca się osobom chorym na astmę oskrzelową i krztusiec.
Autor: Joanna Woźniak
Sprawdź: Olej z ogórecznika - właściwości, zastosowanie na twarz