Olejek rycynowy wyróżnia się bogatym zastosowaniem zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Jest także wykorzystywany w przemyśle. Ułatwia wypróżnianie, łagodzi różne stany bólowe, pomaga zwalczyć trądzik, przyspiesza wzrost włosów, wzmacnia paznokcie i redukuje zmarszczki. A to nie wszystkie zalety taniego i łatwo dostępnego olejku z rącznika pospolitego.
Olejek rycynowy
Olejek rycynowy jest olejem roślinnym, który pozyskuje się z rośliny o nazwie rącznik pospolity. Można go kupić w większości aptek, czy sklepów zielarskich za kilka złotych, dlatego warto zakupić gotowy produkt niż próbować samodzielnie go przygotowywać. Rącznik pospolity zawiera bowiem śmiertelnie trującą substancję – rycynę, którą należy wygotować podczas procesu przygotowywania olejku. W ten sposób powstaje białawy lub bladożółty, gęsty płyn – właśnie olej rycynowy, który trudno rozpuszcza się w wodzie.
Olejek rycynowy wykorzystuje się w medycynie, kosmetologii ale także w przemyśle mechanicznym, chemicznym i dekoratorskim. Mydła, smary, detergenty, leki przeczyszczające, perfumy, kremy, farby – powstają dzięki olejkowi rycynowemu.
Czytaj też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości
Olejek rycynowy – właściwości
Olejek rycynowy działa na zaparcia, ponieważ ma właściwości przeczyszczające. Nic dziwnego, że stanowi składnik wielu medykamentów na problemy z wypróżnieniami. Można go też stosować doustnie, jednak najlepiej po konsultacji z lekarzem co do dawkowania. Olej rycynowy do picia wspiera ponadto układ pokarmowy, pracę limfy i wątroby.
Olejek rycynowy wpływa dobroczynnie na trądzik sprawiając, że przy regularnym stosowaniu zewnętrznym chorobliwe wypryski znikają, nowe się nie pojawiają, a cera staje się gładsza.
Mniej znane działanie olejku rycynowego to wywoływanie porodu, o czym powinny wiedzieć kobiety będące w ciąży.
Inną zaletą olejku rycynowego jest przynoszenie ulgi w bólach głowy, kręgosłupa, w bólach stawowych, reumatycznych, bólach miesiączkowych, itp.
Olejek rycynowy - właściwości kosmetyczne
Olejek rycynowy kosmetyczny jest znany z wykorzystania go na wielu polach dotyczących urody i pielęgnacji. Olej rycynowy na włosy, olejek rycynowy na rzęsy (także na brwi), olejek rycynowy na twarz (a ściślej – na skórę twarzy), olejek rycynowy na paznokcie jestnajczęściej poszukiwany przez miłośników naturalnej kosmetologii.
Sprawdź: Olejek rycynowy w pielęgnacji rzęs i brwi
Olej rycynowy na włosy
Olejek rycynowy wzmacnia strukturę włosa, wygładza go, nawilża oraz przyciemnia. Dzięki temu olejkowi włosy staną się bardziej miękkie, lśniące oraz będą szybciej rosły. Takie samo działanie olejku rycynowego zaobserwowano stosując go na brwi i rzęsy.
W przypadku problemów z rozdwajającymi się, łamliwymi paznokciami, warto wypróbować smarowania paznokci i skóry wokół nich olejkiem rycynowym.
Ponadto olejek rycynowy rozmiękcza chropowatą i spękaną skórę na piętach, łokciach i kolanach.
Co więcej, olejkowi rycynowemu przypisuje się właściwości odmładzające. Olejek rycynowy na zmarszczki działa hamująco, natomiast na kolagen i elastynę, występujące pod skórą – pobudzająco. Olejek jest też skuteczny na oparzenia słoneczne, blizny, kurzajki, rozstępy, a nawet rany otwarte.
Olejek rycynowy - zastosowanie
Aby działanie olejku rycynowego było zauważalne, trzeba używać go systematycznie przez dłuższy czas. Wówczas włosy, rzęsy, skóra, paznokcie i inne części ciała, na które nakładany jest specyfik, będą nawilżone, odmłodzone i zregenerowane.
Jak stosować olejek rycynowy na włosy? Można przygotować maseczkę na włosy z oleju rycynowego lub kupić gotową maskę z olejkiem rycynowym i stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Własną miksturę (olejek rycynowy można zmieszać np. z kokosowym) należy nałożyć na włosy, okryć szczelnie ręcznikiem lub czepkiem i pozostawić na noc. Rankiem powinno się dokładnie spłukać i umyć włosy. Podobnie można postępować z brwiami i rzęsami, w które trzeba delikatnie wmasować olejek i pójść tak spać.
Na blizny i rozstępy działamy olejkiem wsmarowując go w skórę.
Natomiast na różnego rodzaju bóle najlepiej przyszykować okłady z ciepłego (podgrzanego wcześniej) olejku, następnie owinąć je folią, by regenerowane miejsca jak najdłużej pozostały ciepłe. Po godzinie okład należy usunąć.
Zobacz: Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie i właściwości
Olejek rycynowy – skutki uboczne
Kobiety ciężarne, karmiące piersią oraz te, które planują zajście w ciążę nie powinny stosować olejku rycynowego, głównie ze względu na swoje właściwości poronne. Ponadto olejku rycynowego nie mogą używać chorzy na zapalenie wyrostka robaczkowego oraz niedrożność jelit.
Dobrze też wiedzieć, że częste i długotrwałe stosowanie olejku rycynowego na włosy może spowodować odwrotny od pożądanego efekt, a mianowicie – wypadanie włosów.
Autor: Olga Tomaszewska
Czytaj także: Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie