Olej z pestek moreli doskonale sprawdza się w pielęgnacji wrażliwej, przesuszonej i dojrzałej skóry. Można również wykorzystać olej z pestek moreli na włosy, gdyż odżywia je i hamuje powstawanie łupieżu. Dowiedz się, jakie jeszcze zastosowanie ma olej z pestek moreli.

olej-z-pestek-moreli -wlasciwosci

Olejek z pestek moreli pozyskiwany jest poprzez tłoczenie nasion moreli zwyczajnej. To co przy spożywaniu soczystego miąższu jest wyrzucane, składa się z aż około 40-50% z tłuszczu, czyli oleju. Początkowo morele były uprawiane na terenach Azji Środkowej i Wschodniej, lecz obecnie uprawy można spotkać w wielu miejscach na świecie, także w Polsce.

Zobacz: Olejek cytrynowy – gdzie się sprawdzi?

Olej z pestek moreli – właściwości lecznicze

Olej z pestek moreli posiada liczne właściwości lecznicze, a także kosmetyczne. Cechuje go delikatny, lekko orzechowy zapach i jasnożółta barwa.

Swoje zdrowotne działanie zawdzięcza:

  • licznym nienasyconym kwasom omega 3 i 6, a przede wszystkim kwasowi oleinowemu i kwasowi linolowemu, pierwszy z nich wspomaga działanie układu pokarmowego – przeciwdziała niestrawności i zgadze, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także doskonale nawilża skórę, natomiast kwas linolowy przeciwdziała przesuszaniu skóry i powstawaniu zmarszczek i różnych dermatoz;
  • witaminie A jest silnym przeciwutleniaczem, zapobiegającym starzeniu się komórek, a także wspomaga prawidłowe widzenie;
  • witaminie E – podobnie jak witamina A również ma działanie antyoksydacyjne, dodatkowo wspomaga pracę układu rozrodczego, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet;
  • fitosterolom – chronią układ krążenia dzięki regulacji poziomu cholesterolu we krwi.

Olej z pestek moreli – zastosowanie

Właściwości oleju z pestek moreli sprawiają, że znalazł on zastosowanie przede wszystkim w kosmetyce i pielęgnacji skóry. Jest często składnikiem kremów do twarzy i ciała, zwłaszcza linii przeciwzmarszczkowych, odmładzających i ujędrniających.

Olej z pestek moreli może być stosowany również samodzielnie zamiast kremów i balsamów. Wykorzystuje się go również do olejowania włosów, gdyż skutecznie je odżywia.

Dodatkowo, można go stosować jako terapię wspomagającą leczenie nadciśnienia, problemów trawiennych oraz grypy i przeziębienia. Przed jego zastosowaniem warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Olej z pestek moreli na twarz

Olej z pestek moreli na twarz do skuteczna terapia dla suchej, pozbawionej elastyczności i pokrytej przebarwieniami skóry. Można nakładać go na noc zamiast kremu, co spowoduje dogłębne nawilżenie i odżywienie naskórka.

Systematyczne stosowanie pozwala nie tylko zapobiegać pojawianiu się zmarszczek i przebarwień, ale znacznie zmniejsza widoczność tych, które już są. Olej z pestek moreli sprawdzi się również jako krem pod oczy, gdyż usuwa nieestetyczne cienie i obrzęki.

Olejek może być stosowany do nawilżania suchych pięt, dłoni, kolan i łokci. Koi spierzchniętą skórę i przywraca jej dawną miękkość.

Olej z pestek moreli na włosy

Olej z pestek moreli, tak jak inne oleje można wykorzystywać do olejowania włosów. Stosowany na skórę głowy zapobiega powstawaniu łupieżu, nawilża przesuszoną skórę, a także łagodzi stany zapalne. Dodatkowo odżywia cebulki włosów, co stymuluje ich wzrost.

Olej nakładany na całe włosy lub końcówki sprawia, że odzyskują elastyczność, stają się miękkie i puszyste. Można go nakładać w czystej postaci, mieszać z innymi olejkami lub dodawać do masek i odżywek.

Przeczytaj: Olej z dziurawca - zastosowanie, na kręgosłup

Olej z pestek moreli na raka 

Wśród osób praktykujących medycynę naturalną panuje przekonanie o skuteczności oleju z pestek moreli w leczeniu raka. Wszystko za sprawą wysokiej zawartości witaminy B17, czyli tzw. amigdaliny, która jest naturalnym związkiem chemicznym występującym w pestkach owoców.

Uważa się, że komórki nowotworowe niszczone są na skutek działania cyjanowodoru i aldehydu benzoesowego, które powstają w rozkładzie amigdaliny w organizmie.

Jednak nie jest to wystarczająco potwierdzone naukowymi badaniami, dlatego nie należy stosować tej terapii w zamian za leczenie wskazane przez specjalistów. Po konsultacji z lekarzem można wykorzystać ją jako wspieranie farmakoterapii.

Sprawdź: Olejek arganowy – zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji

Olej z pestek moreli – dawkowanie i przechowywanie

Ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych należy przechowywać go w szczelnej i ciemnej buteleczce. Nie nadaje się do smażenia, pieczenia i gotowania, dlatego należy spożywać go wyłącznie w surowej postaci.

Dzienna dawka nie powinna przekraczać 1-2 łyżek.

Olej z pestek moreli – gdzie kupić?

Olej z pestek moreli można kupić w aptekach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, niektórych drogeriach i sklepach zielarskich. Należy zwrócić uwagę na to czy jest sprzedawany w ciemnych buteleczkach, które chronią przed utratą składników aktywnych.

Dowiedz się: Olej z awokado – dlaczego warto mieć go w swoim domu?

Olej z pestek moreli – cena

Koszt oleju z pestek moreli zależny jest od miejsca zakupu, producenta, a także pojemności opakowania. Cena waha się od 10 do 20 zł za 100 ml. Warto pamiętać, że im większa objętość buteleczki, tym bardziej korzystna cena.

Czytaj także: Krem do rąk - jak wybrać najlepszy krem do rąk?

Autor: Dominika Rusek

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down