Olej sojowy to jeden z głównych produktów pozyskiwanych z soi. Jest przyjacielem skóry, ma działanie nawilżające, a ponadto pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, obniżając zły cholesterol i poprawiając koncentrację. Sprawdź, kiedy warto po niego sięgnąć.

Olej sojowy

Olej sojowy jest jednym z najpopularniejszych olejów na świecie. Pozyskuje się go w procesie tłoczenia, z ziaren soi zwyczajnej. Jest znany i doceniany od wieków, głównie ze względu na swój bogaty skład, a co za tym idzie - właściwości pielęgnacyjne oraz zdrowotne. Stosuje się go nie tylko w kuchni, ale także w kremach i balsamach do ciała oraz w kosmetykach do włosów czy paznokci.

Sprawdź również: Olej z awokado – dlaczego warto mieć go w swoim domu?

Olej sojowy – skład

Jakie cenne składniki znajdziemy w oleju sojowym? Otóż, około 60% zawartości oleju sojowego to dobrze znane, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6. Kolejnym, bardzo ważnym elementem są tak zwane witaminy młodości – E oraz K. W mniejszych ilościach w oleju sojowym znajdziemy również lecytynę, czyli popularny składnik suplementów, poprawiających pamięć i koncentrację.

Olej sojowy – właściwości

Olej sojowy wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, między innymi:

  • działanie antyoksydacyjne – olej sojowy wzmacnia nasz układ odpornościowy, chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, stymuluje proces gojenia ran, a także pomaga w leczeniu blizn potrądzikowych;
  • działanie regulujące poziom złego cholesterolu (LDL) na korzyść dobrego (HDL) – za takie zjawisko odpowiada przede wszystkim kwas omega-3, ale również zawarte w oleju sojowym inne kwasy tłuszczowe, na przykład kwas palmitynowy, oleinowy, czy beta-sitosterol, stosowanie oleju sojowego odgrywa więc bardzo ważną rolę w leczeniu chorób układu krążenia, miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych;
  • poprawa pamięci i koncentracji – zawarte w oleju sojowym lecytyna oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe odpowiadają za prawidłową pracę mózgu, poprawiają naszą pamięć i koncentrację;
  • zapobieganie osteoporozie – witamina K dobrze wpływa na nasze kości, stymulując ich odbudowę;
  • leczenie siniaków i odleżyn - witamina K odpowiada również za prawidłową krzepliwość krwi, dlategoregularne spożywanie oleju sojowego polecane jest osobom, które mają problemy z łatwo powstającymi siniakami, a także obłożnie chorym ze skłonnością do tworzenia się odleżyn;
  • wzmocnienie wzroku -  stosowanie oleju sojowego w codziennej diecie zapewnia skuteczną walkę z wolnymi rodnikami, które mogą doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy.

Olej sojowy w kosmetyce

Jak widać, lista zdrowotnych właściwości oleju sojowego jest bardzo długa. Nie należy jednak zapominać, że olej sojowy to produkt równie chętnie wykorzystywany w kosmetyce.

Dzięki wysokiej zawartości kwasu linolowego, wykazuje działanie nawilżające, pomaga przywrócić zmęczonej i suchej skórze jędrność i elastyczność. Z powodzeniem wykorzystywany jest więc w kosmetykach dla skóry dojrzałej, skóry suchej, a także w specyfikach dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Olej sojowy stanowi bazę wielu kosmetyków nawilżających i zmiękczających do codziennej pielęgnacji, takich jak:

  • olejki,
  • kremy,
  • balsamy,
  • mleczka do ciała.

Warto wiedzieć, że olej sojowy może być stosowany również w pielęgnacji cery tłustej, z dużą ilością sebum. Jest to produkt, który reguluje nadmierne wydzielanie się łoju, zmniejsza pory i bardzo szybko się wchłania, dzięki czemu nie pozostawia dodatkowego, tłustego filtra na skórze. Panie z cerą dojrzałą dodatkowo doceniają olej sojowy ze względu na zawarte w nim przeciwutleniacze. To one spowalniają proces starzenia się komórek i sprzyjają szybszej regeneracji.

Zobacz także: Olejek arganowy – zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji

Olej sojowy na włosy

Olej sojowy to także składnik wielu specyfików do łamliwych i przesuszonych włosów. Znajdziemy go w kosmetykach do pielęgnacji, szamponach, odżywkach i maskach. Dobrze sprawdza się w przypadku włosów porowatych, wypadających i zniszczonych. Dodatkowo jest dobrym antyutleniaczem – a więc chroni skórę i włosy przed procesami utleniania. Jest także rodzajem oleju, który panie chętnie wykorzystują w zabiegach olejowania. Regularne nakładanie go na włosy poprawia ich kondycję – stają się bardziej wygładzone i błyszczące.

Czytaj też: Olej kokosowy na włosy – jak i po co nakładać go na włosy?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down