Żółtaczka, pajączki, zmiany pigmentacyjne, kępki żółte, świąd – to objawy, które mogą zdradzać, że wątroba nie pracuje prawidłowo. Sprawdź, jakie jeszcze są objawy chorej wątroby na twarzy.
Objawy chorej wątroby na twarzy
Wątroba choruje wyjątkowo podstępnie – alarmują hepatolodzy. Po pierwsze sama w sobie nie boli, ponieważ nie jest unerwiona czuciowo. Dopiero kiedy pod wpływem toczącego się procesu chorobowego ulegnie powiększeniu, zaczyna rozciągać otaczającą ją unerwioną błonę surowiczą, nazywaną otrzewną. Wówczas pacjenci odczuwają dolegliwości bólowe, nazywane bólem wątroby, które w istocie są bólem otrzewnej. Zanim jednak pojawi się ból, choroba wątroby może rozwijać się przez wiele lat, nie dając żadnych objawów lub jedynie niespecyficzne, pozornie nie związane z wątrobą. Mogą to być zmiany skórne na twarzy i ciele.
Do objawów chorej wątroby na twarzy zaliczają się:
- pajączki wątrobowe, czyli teleangiektazje i naczyniaki gwiaździste,
- zażółcenie skóry twarzy i białek oczu,
- świąd skóry,
- zmiany pigmentacyjne,
- kępki żółte,
- skóra pergaminowa,
- utrata owłosienia.
Objawy chorej wątroby na twarzy: żółtaczka
Żółtaczka jest charakterystycznym objawem chorób wątroby. Skóra przybiera żółtą barwę pod wpływem podwyższonego stężenia bilirubiny we krwi. Bilirubina, czyli barwnik żółciowy jest produktem rozpadu krwinek czerwonych, a konkretnie hemu, który jest składnikiem hemoglobiny.
Bilirubina wraz z albuminą jest transportowana do wątroby, gdzie pod wpływem enzymów wątrobowych jest rozkładana, a następnie trafia do pęcherzyka żółciowego i jelit, skąd jest wydalana z organizmu. Jeśli wątroba nie pracuje prawidłowo, nie przekształca i nie wydala barwnika żółciowego. Jego nadmiar prowadzi do zażółcenia powłok skóry oraz oczu. Żółtaczkę obserwuje się u pacjentów z dwukrotnie przewyższającym normę poziomem bilirubiny – tj. 2- 2,5 mg/dl. Podwyższone stężenie bilirubiny we krwi obserwuje się zwłaszcza u pacjentów chorych na stłuszczenie, marskość oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C.
Kępki żółte – charakterystyczny objaw chorej wątroby na twarzy
Kępki żółte, inaczej żółtaki, to podskórne złogi cholesterolu. Są to charakterystyczne miękkie, żółte grudki lub guzki, nieznacznie wystające ponad powierzchnię skóry. Występują najczęściej na powiekach – w wewnętrznych kącikach, rzadziej na szyi, rękach, stopach i pośladkach.
Powodem powstawania żółtaków jest zwiększone stężenie lipidów (głównie cholesterolu i trójglicerydów) we krwi, które często towarzyszy chorobom wątroby. Hipertriglicerydemia występuje bardzo często w marskości wątroby, a hipercholesterolemia w cholestatycznych chorobach wątroby. Kępki żółte zdecydowanie częściej obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn.
Zmiany pigmentacyjne jako objaw chorej wątroby na twarzy
Zmiany pigmentacyjne także mogą być objawem chorej wątroby. Najczęściej są to przebarwienia skórne w postaci brunatnych plam, ciemniejszych od zdrowej skóry, które lokalizują się wokół ust i oczu.
Przebarwienia skórne w chorobach wątroby mogą być uogólnione lub miejscowe. Uogólnione są najczęściej związane z chorobami metabolicznymi – głównie porfirią, hemochromatozą czy pelagrą. Hemochromatoza objawia się charakterystycznymi brązowymi przebarwieniami, które powstają z powodu złogów żelaza w skórze. Porfira skórna natomiast objawia się ogniskowymi przebarwieniami i zmianami twardzinopodobnymi na skroniach i policzkach, a także nadmiernym owłosieniem policzków. Pelagra z kolei manifestuje się pęcherzami, zgęstnieniem skóry i przebarwieniami, które na twarzy przybierają kształt motyla.
Zmiany pigmentacyjne towarzyszce chorobom wątroby nazywa się potocznie plamami wątrobowymi, aczkolwiek należy pamiętać, że tego określenia używa się także w kontekście zaburzeń barwnikowych na skórze powstałych pod wpływem światła, starzenia się skóry czy zmian hormonalnych.
Pajączki wątrobowe na twarzy
Chora wątroba może także dać o sobie znać poprzez tzw. pajączki wątrobowe. To inaczej teleangiektazje, czyli poszerzone drobne naczynia krwionośne, które pojawiają się najczęściej na twarzy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że bledną pod wpływem uciśnięcia. Początkowo wyglądem przypominają cienkie, czerwone niteczki. Z czasem powiększają się i zaczynają przypominać pajęczą sieć.
Pajączki wątrobowe to także gwiaździste naczyniaki - niezłośliwe nowotwory, którą powstają na skutek rozrostu komórek wyściełających naczynia krwionośne. Są to czerwone, wypukłe punkty na skórze, które osiągają wielkość kilku milimetrów. Mogą występować na twarzy, szyi i klatce piersiowej.
Autor: Joanna Woźniak
Czytaj też:
- Kłucie wątroby – po alkoholu, po jedzeniu. Jak ją leczyć?
- Lekarz od wątroby - czym zajmuje się hepatolog?
- Co szkodzi wątrobie? Jakich produktów unikać? Zalecenia
- Ból wątroby po jedzeniu - co może oznaczać? Leczenie
Bibliografia:
- Pietrzak A., Czelej D., Pietrzak B., Skórne manifestacje chorób wątroby, Nowa Medycyna 3/2002.
- Urbańska A., Zaburzenia barwnikowe hiperpigmentacyjne jako problem kosmetyczny, Nowa Medycyna 1/2003.