glukoza, poziom, noworodek

 

Dziecko matki, która miała cukrzycę ciężarnych, natychmiast po porodzie wymaga oceny wczesnej glikemii przedposiłkowej.


Zbyt niski poziom glukozy (hipoglikemia) w organizmie jest bardzo niebezpieczny dla jego ośrodkowego układu nerwowego, więc niedobory już w pierwszej dobie życia należy uzupełnić kroplówką.

Cukrzyca u kobiet w ciąży

Cukrzyca ciężarnych pojawia się w drugim trymestrze ciąży. Jej powodem są zwykle hormony wydzielane w dużych ilościach przez łożysko. Oprócz ich działania przyczyną wyższego stężenia glukozy we krwi matki może też być zwiększenie jej masy ciała podczas ciąży. "Jeżeli mama ma cukrzycę w czasie ciąży to powinna się zorientować czy oddział, na którym będzie rodziła dysponuje możliwością badań glukometrem, najlepiej kuwetowym - przeznaczonym dla noworodków i małych dzieci - którym bada się poziom glukozy w surowicy noworodka" - mówi Anna Prochowska, neonatolog pracująca w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. I kontynuuje: "U dzieci matek z cukrzycą ciężarnych najbardziej boimy się wczesnych wahań poziomu cukru. Glukoza to dla dziecka główny materiał energetyczny we wczesnym okresie noworodkowym, paliwo dla jego mózgu. Jeżeli jest jej mało, to musimy wcześnie uzupełnić glikemię przedposiłkową, dlatego już w pierwszej dobie interweniujemy i uzupełniamy kroplówką dożylną niedobory glukozy".

Groźne powikłania

U noworodka matki z cukrzycą, oprócz skłonności do hipoglikemii, czyli zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi, istnieje też ryzyko wielu innych powikłań. Mogą wystąpić problemy oddechowe, żółtaczka może być bardziej nasilona, może też dojść do obniżenia stężenia wapnia we krwi i nadmiernego zagęszczenia krwi (policytemii). Dzieci matek z cukrzycą ciężarnych, już jako dorośli, częściej bywają otyli i miewają nietolerancję glukozy lub cukrzycę.

Jeśli chodzi o matki chore na cukrzycę ciężarnych, to zwykle dość szybko po porodzie powraca u nich prawidłowy poziom glukozy, jednak po 6 tygodniach od porodu każda z nich powinna wykonać test obciążenia 75 g glukozy. Kobiety, które miały cukrzycę ciężarnych, są zawsze bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę typu 2.


share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Katarzyna Szulik
Katarzyna Szulik

Dziennikarka z wykształcenia i zamiłowania, specjalizująca się w szeroko pojętej tematyce lifestyle, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia i kulinariów. Wcześniej związana między innymi z Gazetą Wyborczą i serwisami grupy Money.pl, obecnie redaktorka w In Hot Water Company...

Komentarze
chevron-down