Nebulizator dla dzieci

Nebulizator dla dzieci i nebulizator dla niemowląt powinien być wybierany po konsultacji lekarskiej. Specjalista powinien wskazać niezbędne parametry. Ponadto ważny jest również wiek i usposobienie dziecka. Jak więc wybrać najlepszy nebulizator?


Nebulizacja to metoda leczenia polegająca na podawaniu substancji leczniczej przy pomocy nebulizatora. To urządzenie rozbija cząsteczki leku, tworząc niewidzialną mgiełkę – aerozol. Dzięki mikroskopijnym rozmiarom cząsteczki są w stanie dotrzeć do każdego miejsca w układzie oddechowym.

Nebulizator – czym jest?

Nebulizator to urządzenie, które ma za zadanie wytworzenie aerozolu z substancji leczniczej. Wykorzystuje do tego sprężone powietrze lub ultradźwięki. Często mylony jest z inhalatorem, który nie ma, aż takiej zdolności do rozbicia cząsteczek.

Ze względu na to, że inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe mogą być stosowane także do nebulizacji, nazywane są potocznie nebulizatorami.

Sprawdź: Nebulizator - czym jest, jak go wybrać i stosować?

Nebulizator – kiedy jest potrzebny?

Nebulizator wykorzystywany jest przede wszystkim w leczeniu:

  • Kataru
  • Kaszlu
  • Zapalenia zatok
  • Zapalenia oskrzeli
  • Zapalenia płuc
  • Mukowiscydozy
  • Astmy oskrzelowej
  • Grzybicy układu oddechowego
  • Rozedmy płuc
  • Przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP).

Nebulizator – rodzaje

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje nebulizatorów, które różnią się przede wszystkim sposobem wytwarzania aerozolu:

  • Nebulizator pneumatyczny – do rozbijania cząsteczek wykorzystuje wbudowaną sprężarkę powietrza. Ten typ nebulizatora sprawdza się szczególnie w przypadku konieczności podania precyzyjnie określonej dawki leku.
  • Nebulizator ultradźwiękowy – działa dzięki wykorzystaniu ultradźwięków, które precyzyjnie rozbijają cząsteczki. Przez to jednak nie nadaje się do podawania niektórych leków np. antybiotyków, glikokortykosteroidów oraz mukolityków. Ponadto nie może być stosowany u noworodków i niemowląt. Bardzo dobrze sprawdza się natomiast przy nawilżaniu dróg oddechowych.


Wybór nebulizatora najlepiej skonsultować z lekarzem, aby dobrać sprzęt odpowiedni do potrzeb dziecka. Specjalista wskaże parametry, które niezbędne są do skutecznej terapii.

Nebulizator dla dzieci

Wybierając nebulizator dla dzieci należy wziąć pod uwagę wskazania lekarza, a także następujące parametry:

  • Parametr MMAD – określa średnią wielkość cząsteczek wytworzonego aerozolu. Jest ona ważna, ponieważ ich dotarcie do konkretnego miejsca w układzie oddechowym zależy od ich rozmiaru. Najlepiej wybierać, te które mają zdolność rozbicia poniżej 3 μm, gdyż to umożliwi im leczenie każdego zakątka dróg oddechowych.
  • Rodzaj schorzenia – należy zwrócić uwagę na to, jakie leki będą podawane dziecku.
    W przypadku konieczności przyjmowania ściśle określonej dawki należy wybrać nebulizator pneumatyczny.
  • Sposób podania leku – ustnik/maseczka –  u dzieci zdecydowanie lepiej sprawdzi się maseczka, dzięki której więcej leku dociera do dróg oddechowych. Ważne, aby była dobrze dopasowana.
  • Długość przewodu oddechowego – dłuższy zmniejsza ryzyko ściągania maseczki, gdyż dziecko ma większą swobodę ruchu. To ważny aspekt szczególnie w przypadku ruchliwych dzieci.
  • Głośność pracy – nebulizatory ultradźwiękowe pracują prawie bezdźwięcznie, jednak nebulizator pneumatyczny przez wbudowaną sprężarkę powietrza może wydawać donośny dźwięk. Głośność pracy jest ważnym, aspektem gdyż nieprzyjemny odgłos może zniechęcać dziecko do zabiegu. Powinno się wybierać te, których dźwięk pracy nie przekracza 60 dBA.
  • Wygląd urządzenia – na rynku dostępne są różnorodne modele nebulizatorów, które wyglądem przypominają zabawki. Dzięki przyjaznym kształtom i kolorom dziecko chętniej będzie korzystać z urządzenia.

Nebulizator dla niemowląt

Nebulizator dla niemowląt powinien być wybierany w oparciu o powyższe parametry. Należy zwrócić większą uwagę na sposób wytwarzania aerozolu. W przypadku dzieci do pierwszego roku życia  nie wskazany jest nebulizator ultradźwiękowy.

Ponadto nebulizator dla niemowląt powinien pracować ciszej niż dla dzieci. Dodatkowo długi przewód może być wykorzystany do tego, aby urządzenie postawić z dala od dziecka, co wpłynie na obniżenie głośności wydawanego dźwięku.

Producenci oferują nebulizator ze smoczkiem. Jest to jednak mało skuteczne urządzenie, które nie dostarcza odpowiedniej dawki leku. Może też powodować podrażnienie wzroku i układu pokarmowego.

Czytaj też: Termometr dla niemowlaka i dla dzieci - jaki wybrać?

Nebulizator – cena

Ile kosztuje nebulizator? Cena zależna jest od zasady wytwarzania aerozolu. Tańszym i popularniejszym nebulizatorem jest pneumatyczny. Koszt tego urządzenia waha się od 100-150 zł. Nebulizator ultradźwiękowy jest droższy ze względu na bardziej zaawansowaną technikę działania i kosztuje około 200-300 zł.

Autor: Dominika Rusek

Zobacz też: Termometr elektroniczny - bezpieczny do czoła, ucha i pod pachę

 


 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down