Poród w wodzie cieszy się coraz większą popularnością. Uchodzi za mniej bolesny i krótszy od naturalnego. Ze względu na siłę wyporu kobiecie łatwiej jest przyjąć dowolną pozycję. Ponadto woda zmniejsza napięcie mięśniowe i działa relaksująco. Poza wieloma zaletami, poród w wodzie nie jest pozbawiony czynników ryzyka. Sprawdź, na czym polega oraz jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.

 porod-w-wodzie

Czy poród w wodzie mniej boli?

Poród w wodzie uchodzi za szybszy i łatwiejszy, a to za sprawą siły wyporu, znanej z prawa Archimedesa. Siła wyporu sprawia, że ciężarnej łatwiej jest przyjąć jej różne pozycje w czasie porodu. Ponadto wysiłek fizyczny w czasie akcji porodowej wymaga od rodzącej mniejszego zużycia energii.

Inną zaletą porodu w wodzie jest fakt, że mięśnie szkieletowe są bardziej rozluźnione, a dzięki temu krocze kobiety bardziej podatne na rozciąganie, co w wielu przypadkach pozwala uniknąć zabiegu nacięcia krocza. Nie sposób pominąć wpływu ciepłej kąpieli na mniejsze napięcie układu nerwowego, co przekłada się na zmniejszenie dolegliwości bólowych i wrażliwości na ból oraz wpływa relaksująco i odprężająco. Zalety takiego porodu odczuwać ma nie tylko rodząca, ale także noworodek, który z łona matki nie trafia od razu na zimną salę porodową pełną światła i hałasu, gdzie musi od razu nauczyć się oddychać. Zamiast tego może „stopniowo” przystosowywać się do nowego środowiska. Po 30-60 sekundach noworodek powinien zostać wyjęty z wody i od razu należy mu odciąć pępowinę.  

Ile kosztuje poród w wodzie?

Każda ciężarna ma prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej do końca połogu, niezależnie od tego, czy posiada ubezpieczenie zdrowotne. Jednak do świadczeń gwarantowanych nie wlicza się poród w wodzie, który jest traktowany jako usługa ponadstandardowa, od której pobierana jest opłata.

Ceny, w zależności od miasta oraz wyposażenia szpitala, wahają się od 200 do 500 złotych.

Gdzie w Polsce przeprowadza się poród w wodzie?

Oto lista szpitali zlokalizowanych w większych miastach w kraju, które dysponują odpowiednim sprzętem do przeprowadzenia porodu w wodzie:

  • Bełchatów, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II, ul. Czaplinecka 123,
  • Bydgoszcz, Szpital Miejski im. E. Warmińskiego, ul. Szpitalna 19,
  • Bytom, Szpital Kliniczny nr 2, ul. Batorego 15,
  • Gdańsk, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika, ul. Nowe Ogrody 1/6,
  • Gliwice, Szpital Wielospecjalistyczny, ul. Kościuszki 1,
  • Łódź, Szpital im. M. Madurowicza, ul. Wileńska 37,
  • Opole, Szpital Ginekologiczno-Położniczy i Noworodków, ul. Reymonta 8,
  • Poznań, Szpital im. F. Raszei, ul. A. Mickiewicza 2,
  • Puck, Szpital im. F. Żaczka, ul.1 Maja 13,
  • Sieradz, Szpital im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ul. Armii Krajowej 7,
  • Sokółka, Szpital Rejonowy, ul. Sikorskiego 40,
  • Tychy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1, ul. Edukacji 102,
  • Wołomin, Szpital Powiatowy, ul. Gdyńska 1/3.

Poród w wodzie

Poród w wodzie praktykowano już w czasach starożytnych. Z przekazów ustnych wynika, że w wodzie rodziły Egipcjanki, Indianki i Maoryski. Prekursorem porodów w wodzie we współczesnym wydaniu jest rosyjski instruktor pływania Igor Charkowski, który zaczął popularyzować tę metodę porodu w 1960 roku. Dwadzieścia lat później odbył się pierwszy poród w wodzie w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce w ten sposób zaczęły rodzić Angielki, a pierwszy wodny poród w Polsce przeprowadził Tadeusz Laudański w 1996 roku.

Czym się różni poród w wodzie od porodu naturalnego? Praktycznie rzecz ujmując, ma on taki sam przebieg jak tradycyjny, tylko odbywa się w innym środowisku – w ciepłej wodzie, której temperatura musi wynosić dokładnie 37 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura wody może bowiem doprowadzić do rozszerzenia naczyń obwodowych, spadku ciśnienia tętniczego u matki i zmniejszenia przepływu maciczno-łożyskowego. Kobieta I okresie porodu powinna zanurzać się w wodzie na 30 minut. Tyle samo powinna wynosić przerwa przed kolejnym zanurzeniem. Zdaniem specjalistów taka immersja powoduje obniżenia napięci mięśni macicy i wydłuża przerwy pomiędzy skurczami.

Wady i zalety porodu w wodzie

Poród w wodzie ma dużo zalet, ale wiąże się z ryzykiem wystąpienia zakażenia i krwotoku poporodowego u kobiety. Przeciwnicy tej metody porodu wskazują także na możliwość zachłyśnięcia się wodą przez noworodka, jednak nie znajduje to potwierdzenia w dowodach naukowych. Warto wiedzieć, że wodny poród nie będzie odpowiedni dla każdej kobiety, gdyż istnieje wiele przeciwskazań. Najczęściej wymieniane to:

  • zakażenia ogólne,
  • choroby układu krążenia,
  • wysokie lub za niskie ciśnienie tętnicze krwi,
  • niedokrwistość,
  • nieprawidłowy zapis KTG,
  • patologie położnicze – łożysko przodujące, przebyte cięcie cesarskie, nieprawidłowe położenie płodu.

Generalnie z dobrodziejstwa porodu w wodzie może skorzystać kobieta, będąca w ciąży pojedynczej, obarczonej małym ryzykiem i trwającej dłużej niż 37. tygodni. Dodatkowo płód powinien być ułożony główkowa, a ciężarna powinna mieć prawidłowe wyniki morfologii krwi, badania moczu, poziomu CRP, anty-HCV, antygenu HBS, biocenozy pochwy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia z 20 września 2012 roku rodząca ma prawo do porodu w wodzie, o ile szpital dysponuje odpowiednim sprzętem i nie ma medycznych przeciwwskazań do takiej metody rozwiązania ciąży. Należy pamiętać, że poród w wodzie wymaga wcześniejszego zakwalifikowania przez personel medyczny. 

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Guzikowski W., Immersja wodna w czasie porodu i poród w wodzie, Family Medicine & Primary Care Review 2009, 11, 2: 163–167.
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down