Morwa biała

Morwa biała pomaga łagodzić skutki cukrzycy typu 2. Ale to nie jedyne zastosowanie morwy białej. Tabletki z wyciągiem z liści morwy białek stosowane są też wspomagająco przez osoby chcące zrzucić kilka kilogramów. Morwa biała na odchudzanie stosowana jest od dawna, a ostatnio jej odchudzające właściwości potwierdził badania naukowe. Ale pamiętajmy, że są też w przypadku morwy białej przeciwskazania ­ jej zażywanie może prowadzić do hipoglikemii, zwłaszcza w zbiciu z lekami na cukrzycę.

Morwa biała

Morwa biała to gatunek niewielkich drzew, pochodzący z Chin, który na przestrzeni wieków upowszechnił się i rośnie na dziko także w Afryce, obu Amerykach, a także na wyspach Oceanu Spokojnego. Jako roślina uprawna morwa biała występuje natomiast w innych częściach świata w tym w Europie i w Polsce. Na Stary Kontynent została ściągnięta w średniowieczu, wraz z rozwojem jedwabnictwa, służy ona bowiem do pozyskiwania naturalnego jedwabiu. Ale nie tylko. Nas najbardziej interesować będą właściwości lecznicze morwy białej.

Morwa biała - właściwości

Liście morwy białej zawierają w swoim składzie takie składniki, jak:

  • flawonoidy,
  • fitosterole,
  • olejki eteryczne,
  • kwasy octowy,
  • kwas salicylowy i walerianowy,
  • minerały (miedź, cynk, żelazo),
  • witaminy (A, B, C),
  • związek o nazwie DNJ (alkaloid 1,5 dideoksy-1,5-imino-D-sorbitol).

I to właśnie ta ostatnia substancja stanowi o wyjątkowości morwy białej, dzięki niej liście morwy białej wykazują działanie lecznicze - działają stabilizująco na poziom cukru we krwi, ograniczają jego przyswajanie przez organizm. Dlatego morwa biała jest wykorzystywana wspomagająco w leczeniu cukrzycy typu 2, a także jako środek odchudzający.

Z ciekawostek można dodać, że Chińczycy podawali przez wieki herbatę z morwy białej swoim dzieciom, wierząc że zawarty w niej hormon wzrostu pozwoli im mocniej odrosnąć od ziemi. Ma też morwa biała owoce, które są jadalne, natomiast drewno morwy białej jest wykorzystywane do produkcji mebli.

Morwa biała - tabletki

Tabletki zawierające ekstrakt z morwy białej pomagają zachować właściwy poziom cukru we krwi. Wspomniany alkaloid DNJ spowalnia rozkład pochodzącej z pokarmów skrobi na cukry proste, czyli glukozę, ograniczając zjawisko poposiłkowej hiperglikemii, czyli nadmiaru glukozy we krwi. Ale to nie wszystko. Zawarty w ekstrakcie z liści morwy białej alkaloid DNJ powoduje wzrost stężenia tak zwanej adinopektyny, czyli hormonu zwiększającego wrażliwość wątroby i mięśni na wytwarzaną w trzustce insulinę. Właściwości te sprawiają, ze morwa biała łagodzi przebieg cukrzycy typu 2, wspomaga też odchudzanie.

Z kolei inny ze składników morwy białej, flawonoid o nazwie kwercetyna pomaga zachować prawidłowy metabolizm węglowodanów, hamuje też wydzielanie sorbitolu, szkodliwej substancji powstającej wskutek nadmiaru glukozy.

Czytaj też: Cukrzyca - podstępny zabójca

Morwa biała na odchudzanie

Morwa biała na odchudzanie stosowana jest zarówno w postaci wspomnianych tabletek (suplementów diety), jak i specjalnej herbaty zawierający wyciąg z jej liści. Regulacja poziomu glukozy we krwi, złagodzenie jego skoków, zmniejsza podatność na odkładnie się tłuszczu.

Wielowiekowe przekonanie o odchudzającym działaniu morwy białej zostało ostatnio potwierdzone między innymi przez południowokoreańskich naukowców, na podstawie eksperymentu na myszach. Zwierzęta przyjmując wyciąg z morwy białej przez 32 dni, wyraźnie straciły na wadze. Oczywiście pamiętajmy – idealne środki na odchudzanie nie istnieją, morwa biała jedynie wspomaga proces odchudzania, wymarzony efekt osiągniemy stosując jednocześnie odpowiednią dietę i zażywając dużej dawki wysiłku fizycznego.

Czytaj także: Ksylitol - ile ma kalorii? Czy jest szkodliwy? Rodzaje

Morwa biała - przeciwskazania

Tabletki z morwy białej obniżają ryzyko wystąpienia hiperglikemii, ale z drugiej strony jest możliwość, że wywołają efekt hipoglikemiczny – czyli że po ich zażyciu dojdzie do niebezpiecznego spadku poziomu glukozy. Dlatego morwy białej nie powinno się absolutnie zażywać w połączeniu z lekami na cukrzycę, jeśli nie skonsultowaliśmy tego wcześniej z lekarzem.

Oczywiście, tak jak wszystkie substancje, nawet te naturalne, liść morwy białej może wywoływać u niektórych osób efekt alergiczny. 

Zobacz też: Leki na cukrzycę - tabletki na cukrzycę typu 1 i typu 2

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down