Mleczko do demakijażu to jeden z bazowych kosmetyków jeśli chodzi o usuwanie makijażu z twarzy. Mleczko do demakijażu oczu i twarzy warto dopasować do typu cery, kondycji skóry oraz indywidualnych wymagań skóry.
Demakijaż oczu i twarzy – po co go robić?
Demakijaż oczu i całej twarzy to pierwszy etap prawidłowego oczyszczania skóry po całym dniu.
Choć można nie dostrzec bez mikroskopu zabrudzeń na twarzy, po kilkunastu godzinach spędzonych wśród spalin, kurzu, dymu, czy nawet klimatyzacji, skóra jest brudna. Aby nie zatykać porów skóry, nie dopuścić do jej uszkodzeń, czy pojawienia się wykwitów skórnych, itp., należy zwrócić uwagę na fachowo wykonany demakijaż.
Zdejmowanie makijażu obejmuje nie tylko oczy, z których zmywa się zwykle cienie, kredki do oczu, tusz do rzęs i brwi, ale także policzki, z których należy pozbyć się różu, czy pudru, usta, by zmazać z nich szminkę oraz często całą twarz, jeśli została pokryta np. fluidem. Wszystkie te kosmetyki należy starannie usunąć ze skóry.
Po tym zabiegu zaleca się umycie twarzy specjalnym preparatem, np. żelem, pianką czyszczącą do twarzy, czy olejkiem do twarzy, później warto zastosować tonik, który wyrówna PH skóry, a następnie wklepać w skórę krem (jeśli stosuje się serum, należy nałożyć je przed kremem).
Zobacz też: Tonik do twarzy - jak wybrać najlepszy tonik do twarzy?
Mleczko do demakijażu a rodzaj skóry
Mleczko do demakijażu należy dobrać do rodzaju skóry, a także do wymagań cery i kondycji, w jakiej się ona aktualnie znajduje.
Podstawowe typy skóry to suchy, tłusty, mieszany i naczyniowy. Bardzo ważne jest rozeznanie się w rodzaju skóry, którą się dysponuje. Wówczas można dobrać odpowiednie kosmetyki, począwszy od kremów, a na preparatach do demakijażu skończywszy.
Do cery suchej najlepiej sprawdzą się mleczka z dodatkiem takich substancji jak np. witamina A i E, mocznik oraz gliceryna.
Dobre mleczko do demakijażu skóry tłustej powinno zawierać m.in. cynk, siarkę, kwasy owocowe, czy retinol. Taki środek nie powinien natomiast bazować na alkoholu i mieć lekką konsystencję, by nie obciążać skóry.
Dla cery mieszanej – najtrudniejszej w pielęgnacji – najskuteczniejsze będą specjały, które nawilżą, a jednocześnie zmatują skórę.
Skóra naczyniowa natomiast, będąca cerą wrażliwą, potrzebuje przy demakijażu środków hipoalergicznych i redukujących podrażnienia, m.in. pantenol i alantolina, a także elementów wspierających funkcjonowanie naczyń krwionośnych, np. miłorząb japoński, czy wyciąg z kasztanowca.
Zobacz również: Serum do twarzy - serum do twarzy z witaminą C
Mleczko do demakijażu – jak stosować?
Mleczko do demakijażu – jeśli jest dwufazowe – zmywa każdy makijaż, także ten wodoodporny. Mleczko łączy w sobie składniki olejowe z wodnymi przy udziale emulgatora, co czyni go lekkim i delikatnym dla skóry. Przed użyciem należy nim wstrząsnąć, aby wymieszać wszystkie drogocenne komponenty.
Mleczko do demakijażu oczu można stosować na dwa sposoby. Pierwszy – powszechnie znany – polega na delikatnym przykładaniu nasączonych mleczkiem wacików do powiek. Dobrze jest odczekać kilka-kilkanaście sekund żeby mleczko zdążyło rozpuścić kosmetyki. Tusz do rzęs zmywa się pionowo, z góry do dołu, uprzednio podkładając pod dolną powiekę drugi wacik, aby nie pobrudzić okolic pod oczami. Cienie i kredki do oczu usuwa się natomiast ruchem poziomym.
Drugi sposób na pozbycie się makijażu z oczu polega na nałożeniu mleczka na dłonie i na rozsmarowaniu go rękoma ruchami kolistymi po twarzy, wykonując przy okazji lekki masaż. W końcowym etapie trzeba usunąć mleczko wraz z rozpuszczonymi kosmetykami np. zwilżoną ściereczką do twarzy.
Jakąkolwiek metodę demakijażu się wybierze, nie powinno się trzeć powiek i skóry wokół oczu, gdyż jest ona bardzo cienka i delikatna.
Czytaj także: Krem na naczynka – krem na naczynka i zaczerwienienia
Mleczko do demakijażu – jakie powinno być?
Najlepsze mleczko do demakijażu to takie, które jest dopasowane do cery, jej problemów, wymagań oraz do obecnych potrzeb.
Dla jednych na miano dobrego kosmetyku do usuwania makijażu zasłuży naturalne mleczko do demakijażu, dla innych będzie to produkt drogeryjny, czy apteczny.
Warto zwrócić uwagę na to, by mleczko do ściągania makijażu z twarzy nie zawierało parafiny oraz oleju mineralnego, tak niegdyś często pojawiających się w składzie takich preparatów.
Poza tym mleczko do demakijażu nie powinno być za tłuste oraz perfumowane, aby nie podrażniać skóry.
Osoby, które nie mają żadnych problemów skórnych mogą sobie jednak pozwolić na dowolny, uniwersalny preparat.
Zobacz: Krem na noc - dobry, nawilżający krem na noc
Jak zrobić mleczko do demakijażu?
W zaciszu własnej kuchni także można przygotować naturalne mleczko do demakijażu.
Jak zrobić takie domowe mleczko do demakijażu? Jest na to kilka prostych metod. Jedną z nich jest wykorzystanie jogurtu naturalnego, który nakłada się na twarz na około 10 minut, a następnie delikatnie usuwa wacikiem, chusteczką lub ściereczką. Inny sposób to użycie oliwy z oliwek, którą rozmasowuje się po twarzy, po czym ściąga przy pomocy wacika. Kolejny pomysł na domowy demakijaż to mleko, które podgrzewa się przez chwilę i maczając w nim waciki przemywa się twarz.
Czytaj też: Krem z filtrem do twarzy - dobry, lekki, na co dzień