Mikrodermabrazja to popularny zabieg kosmetyczny. Jest jednym ze sposobów na oczyszczenie skóry i redukcję drobnych zmarszczek. Sprawdź, na czym polega i jakie jeszcze efekty może przynieść.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to zabieg, który polega na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka za pomocą precyzyjnie kontrolowanego strumienia mikrokryształów lub innego materiału ściernego. Mikrodermabrazja wpływa na kondycję skóry i pomaga w radzeniu sobie z różnego rodzaju problemami skórnymi. To jeden z popularniejszych sposobów między innymi na zmarszczki, rozstępy, blizny pourazowe, blizny po trądziku, czy rozszerzone pory.

Sprawdź też: Peeling enzymatyczny – jak działa i jak stosować?

Mikrodermabrazja twarzy – rodzaje zabiegów

Istnieją trzy rodzaje mikrodermabrazji, które różnią się w zależności od wykorzystywanego do zabiegu materiału ścierającego. Wyróżniamy mikrodermabrazje takie jak:

  • mikrodermabrazja diamentowa,
  • mikrodermabrazja tlenowa,
  • mikrodermabrazja korundowa.

Mikrodermabrazja diamentowa to najlepsza alternatywa dla osób z cerą wrażliwą, skłonną do zaczerwienienia i cerą alergiczną. Podczas tego zabiegu wykorzystuje się głowicę diamentową. Za pomocą metalowej końcówki przesuwa się ją po skórze i tym samym złuszcza i jednocześnie zasysa usunięty naskórek. Dzięki mikrodermabrazji diamentowej cera staje się gładka i wolna od podrażnień. Zabieg trwa około godziny i jest bezbolesny.

Mikrodermabrazja tlenowa to rodzaj zabiegu, który wykorzystuje połączenie tlenu z solą fizjologiczną. Jest to dobra metoda na pozbycie się zalegających na skórze zanieczyszczeń, które w konsekwencji prowadzą do powstawania zaskórników, krost i wszelkich stanów zapalnych skóry. Mikrodermabrazja tlenowa to również dobry sposób, by odżywić i dotlenić skórę, dlatego poleca się ją szczególnie wiosną i latem. Dodatkowo zabieg pomaga uzyskać efekt odmłodzenia i wygładzenia zmarszczek.

Mikrodermabrazja korundowa to zabieg przeznaczony dla osób z cerą suchą, matową i zrogowaciałą. Pomaga również na przebarwienia, blizny i rozstępy. Mikrodermabrazja korundowa wykorzystuje kryształki wodorotlenku glinu. Jest zabiegiem podobnym do mikrodermabrazji diamentowej, ale o silniejszym działaniu. Zabieg stymuluje głębsze warstwy skóry do produkcji elastyny i kolagenu, które odpowiadają za jędrność i gładkość. Osoby poddające się mikrodermabrazji korundowej powinny pamiętać odpowiedniej terapii po zabiegu, na przykład w postaci kremu regenerującego.

Czytaj też: Rodzaje cery - sprawdź, jaki masz typ cery

Mikrodermabrazja – efekty

Efekty mikrodermabrazji często są zauważalne już po pierwszym zabiegu. Systematyczna pielęgnacja skóry pozwoli zauważyć pozytywne zmiany takie jak:

  • poprawa kondycji skóry – jest gładsza i bardziej elastyczna,
  • wygładzenie zmarszczek,
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • usunięcie zaskórników,
  • oczyszczenie porów.

 

Mikrodermabrazja w domu

Domowa mikrodermabrazja cieszy się równie dużym powodzeniem co zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym. Możemy skorzystać z gotowych mieszanek – peelingów i maseczek, dostępnych w drogeriach. Kolejną alternatywą jest urządzenie do mikrodermabrazji, które przyniesie nieco lepszy efekt niż zwykły peeling. Zanim jednak zdecydujemy się na jego użycie, zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi. Niewłaściwe stosowanie może skończyć się nieprzyjemnym podrażnieniem skóry.

Czytaj również: Maseczka na wągry – domowa czy z apteki?

Mikrodermabrazja – przeciwwskazania

Choć zabieg mikrodermabrazji jest bardzo popularny, niektóre osoby powinny z niego zrezygnować. Przeciwwskazania do mikrodermabrazji to:

  • trądzik różowaty,
  • popękane naczynka krwionośne,
  • stany zapalne i ropne,
  • opryszczka,
  • rany na powierzchni skóry,
  • nowotwory skóry,
  • łuszczyca,
  • grzybica.

Czytaj też: Rodzaje cery - sprawdź, jaki masz typ cery

Peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja

Wiele kobiet wybierając się do gabinetu kosmetycznego staje przed dylematem – mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny? Mikrodermabrazja sięga co prawda głębszych warstw naskórka, dzięki czemu jej działanie jest znacznie szybsze i bardziej skuteczne. Niestety, jak już wiemy, istnieją pewne przeciwwskazania do tego zabiegu.  Alternatywą na przykład dla osób o cerze wrażliwej może być wtedy peeling kawitacyjny, który od mikrodermabrazji dużo delikatniejszy i mniej inwazyjny. Decydując się na peeling kawitacyjny, musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, bo efekty będą widoczne dopiero po kilku sesjach.

Zobacz: Serum pod oczy – jakie serum jest dobre pod oczy?

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down