Melatonina na sen potocznie nazywana „hormonem snu”, ma za zadanie zwalczać niechcianą bezsenność. Jej główną rolą jest regulowanie pracy zegara biologicznego, szczególnie w przypadku osób, które pracują w systemie zmianowym lub zmieniają strefę czasową.
Czynniki, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie melatoniny w organizmie to przede wszystkim używki, dlatego niebezpieczne jesttakie połączenie, jak melatonina i alkohol, czy papierosy.
Dodatkowym źródłem zaburzenia jest długotrwałe zażywanie leków, głównie nasennych oraz przeciwlękowych. Coraz większy odsetek społeczeństwa przyjmuje preparaty dłużej, niż zaleca specjalista.
Ponadto za spadek poziomu melatoniny odpowiadają m.in.:
- Ibuprofen,
- Kwas acetylosalicylowy,
- Beta-blokery,
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Większość z wyżej wymienionych substancji przyjmowana jest często chociażby w czasie bólu głowy czy w przypadku nadciśnienia tętniczego krwi.
Czytaj też: Czystek - właściwości, zastosowanie i działanie
Melatonina – co to jest?
Melatonina to hormon, który uwalnia się w organizmie człowieka w nocy, stąd potoczna nazwa „hormonu ciemności”. Za jej produkowanie odpowiedzialna jest przede wszystkim szyszynka, czyli gruczoł zlokalizowany w mózgu człowieka.
Dodatkowo melatonina w mniejszych ilościach wytwarzana jest w:
- siatkówce oka,
- szpiku kostnym,
- układzie pokarmowym.
Wydzielanie melatoniny jest często zaburzone w okresie jesienno-zimowym ze względu na krótki dzień i szybkie ściemnianie się. W konsekwencji prowadzi do uruchamiania procesu wytwarzania hormonu już po południu, co finalnie powoduje silną senność wieczorem, a bezsenność w nocy.
Melatonina - działanie
Główną rolą melatoniny jest normowanie snu i wytwarzanie uczucia senności. Przeznaczona jest przede wszystkim dla osób pracujących w systemie zmianowym, a także zmieniających strefę czasową. Często przepisywana jest również osobom niewidomym, ze względu na zaburzony u nich rytm dnia.
Jak działa melatonina poza walką z bezsennością?
- niweluje stres oksydacyjny,
- pozbywa się z organizmu wolnych rodników,
- podnosi odporność organizmu,
- zmniejsza poziom cholesterolu we krwi,
- wzmaga wchłanianie się witamin z pożywienia.
Melatonina – dawkowanie
Dawkowanie melatoniny jest zależne od kilku czynników chociażby takich, jak wiek, stopień natężenia zaburzenia oraz jego przyczyna.
Ilość zażywanych tabletek jest również uzależniona od stężenia melatoniny w tabletce. Zwykle jest to 1 mg, 3 mg, bądź 5 mg. W przypadku tabletek 1 mg:
- należy zażywać 1-3 tabletki wieczorem przed planowanym wylotem i zakończyć kurację 4 dni po przylocie (godzinę przed snem),
- należy łykać 1-3 tabletki przed snem w przypadku osób z rozregulowanym rytmem dobowym.
Zażywanie więcej niż 2 mg melatoniny dziennie może prowadzić do występowania senności również w ciągu dnia, dlatego nie należy stosować dużych dawek.
Bardzo ważne jest, by:
- w czasie kuracji nie spożywać alkoholu,
- tabletek nie podawać dzieciom,
- nie zażywać leków przeterminowanych.
Ilość lekarstwa najlepiej ustalić podczas konsultacji lekarskiej, gdyż tak jak większość leków, ma ona szereg skutków ubocznych.
Zobacz: Mięta – właściwości lecznicze i zastosowanie
Melatonina – skutki uboczne
Czy melatonina jest szkodliwa? Melatonina może wywołać działania niepożądane.
Melatonina – działanie uboczne:
- nadmierna senność,
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- uczucie niepokoju,
- wymioty,
- nudności,
- problemy z koncentracją,
- stany depresyjne.
Najpoważniejsze, ale występujące bardzo rzadko skutki uboczne to: oczopląs, zapalenie wątroby oraz zapalenie nerwu wzrokowego.
Sprawdź także: Maść nagietkowa - zastosowanie na żylaki i trądzik
Melatonina dla dzieci
Melatonina podawana jest dzieciom, które:
- borykają się z problemami wzrokowymi,
- mają trudności ze snem,
- cierpią na autyzm,
- mają zaburzenia rozwojowe.
Nie należy samodzielnie dobierać dawki leku, tylko stosować się ściśle zaleceń lekarza. Zwykle preparat podaje się około godziny przed snem, a dawka dostosowywana jest do wieku oraz wagi dziecka.
Przeczytaj też: Żeń-szeń - działanie, właściwości i rodzaje
Melatonina – jak długo stosować?
Melatoninę należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, gdyż długotrwałe przyjmowanie leku może upośledzić naturalne wytwarzanie hormonu w organizmie, co w konsekwencji może zgłębiać problem bezsenności.
Zakłada się, że melatoninę najdłużej można zażywać przez okres kilkunastu tygodni, jednak każdy przypadek jest przez specjalistę rozpatrywany indywidualnie.
Autor: Katarzyna Pawlik
Czytaj też: