Maseczka na wągry – czy jest skuteczna?

 Maseczka na wągry

Maseczka na wągry: domowa czy z apteki? Czym jest podbijająca Internet czarna maska na wągry? Jak wykonać maseczkę na wągry z żelatyny? Czy plastry na wągry są skuteczne? Jakie są inne domowe sposoby na wągry? Czy usuwanie wągrów musi przypominać syzyfowe prace? Sprawdź!

Czarna maska na wągry - co to jest?

Hitem Internetu, a zwłaszcza tej sfery sieci, którą zawładnęły kosmetyczne blogerki i vlogerki, jest w ostatnich miesiącach czarna maska na wągry czy czarna maska na zaskórniki. Tego typu czarna maseczka do twarz dostępna jest jako gotowy produkt do kupienia w aptekach, drogeriach i sprzedaży internetowej, ale można ją również w prosty sposób przygotować samodzielnie w domu.

Dostępna w sprzedaży czarna maska do twarzy naprawdę jest czarna. Wykorzystuje ona działanie aktywnego węgla z bambusa. Jak zapewnia producent, czarna maska z węglem:

  • oczyszcza skórę,
  • odblokowuje pory,
  • skutecznie usuwa wągry,
  • usuwa martwy naskórek,
  • wygładza powierzchnię skóry.

Czarna maska jak używać? W przypadku wszelkich masek pielęgnacyjnych istotne jest przed jej nałożeniem oczyszczenie skóry twarzy, także poprzez demakijaż. Po upłynięciu okreslonego czasu trzymania maseczki, należy ją zmyć pod ciepła wodą dla łatwiejszego jej usuwania.

Innym typem maski jest czarna maska peel off. Jej żelowa formuła zastyga tworząc powłokę, którą można ściągnąć, odrywając płatami od skóry twarzy. Jest to alternatywny sposób pielęgnacji twarzy bez brudzenia rąk, który w prosty sposób da sie usunąć, nie pozostawiając resztek kosmetyku.  

Sprawdź: Jak pozbyć się wągrów - sprawdzone sposoby

Jak działa maseczka na wągry?

Czarna maseczka na wągry działa w dwójnasób. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że czarna maseczka na twarz jest maseczką typu peel off. Jak stosować czarną maskę? Czarną maseczkę peel ooff stosujemy rozprowadzając zawartość opakowania na twarzy, a następnie odczekując 30-40 minut do zastygnięcia. Po tym czasie maskę odrywamy ze skóry, zostawiając na jej powierzchni zanieczyszczenia wyciągnięte z twarzy.

Dodatkowo czarna maska na wągry wykorzystuje działanie węgla, który ma właściwości absorbujące, ściągające, bakteriobójcze i oczyszczające.

Jak zrobić domową maseczkę wyciągającą wągry?

„Testy” czarnej maski na wągry wypadają różnie – przeczytać można zarówno słowa zachwytu, jak rozczarowania efektami. Na szczęście maseczka na wągry z węglem nie jest droga (kilka do kilkunastu złotych), więc każdy może spróbować i osobiście wyrobić sobie zdanie. W razie czego, przepis na czarną maseczkę na wągry można wykonać również osobiście, w domowym zaciszu. Będziemy do tego potrzebować następujących składników:

  • 2-3 pastylki węgla leczniczego,
  • 1 łyżka żelatyny,
  • 2 łyżki wody.

W pierwszej kolejności należy wymieszać wodę z żelatyną. Można to zrobić w kąpieli wodnej – w niewielkim naczynku wstawionym do garnka z podgrzewaną wodą. Następnie dosypujemy rozkruszony węgiel i mieszamy. Całość studzimy, czarna maska na wągry domowej roboty gotowa. Zastosowanie - jak powyżej: nałożyć, odczekać, zerwać.

Zobacz też: Żel z aloesu - żel aloesowy na trądzik

Plastry na wągry - czy są skuteczne?

Plastry na wągry to może nie maseczka, ale zasada działania wcale nie jest tak odległa. Plastry na wągry przykleja się w wybranym miejscu twarzy – zazwyczaj są to nos, czoło lub broda, czyli słynna „strefa T” – miejsce najwyższej aktywności gruczołów łojowych. Po kilkunastu minutach przyklejony pasek ściąga się i… ocenia efekty.

Opinii o plastrach na wągry jest tyle, ile użytkowników (użytkowniczek). Wiele osób stwierdza, że plastry usuwające wągry niewiele dają, poza depilacją małych włosków porastających twarz, spotkać się jednak można także z opiniami bardzo pozytywnymi. Nie mniej należy pamiętać, że oczyszczenie skóry za pomocą plastrów na wągry nie jest szczególnie trwałe. Zaleca się, aby plastry wyciągające wągry stosować 2 razy w tygodniu (ale nie więcej, niż trzy).

Zobacz: Rodzaje cery - sprawdź, jaki masz typ cery

Maseczka na wągry z żelatyny

Maseczkę na wągry z użyciem żelatyny opisywaliśmy już wyżej, tyle że to nie żelatyna była jej głównym składnikiem, a węgiel. Nie mniej, maseczka z żelatyny na wągry wykorzystuje właściwości fizyczne tej substancji, w tym zdolność do zastygania w krótkim czasie. Jak łatwo się domyślić maseczka oczyszczająca wągry z żelatyną również jest maseczką typu peel off, czyli polegającą na rozprowadzeniu substancji po twarzy i zerwaniu zastygniętej i przyklejonej skorupy z twarzy.

Maseczkę wyciągająca wągry z żelatyny przygotowujemy rozpuszczając żelatynę w wodzie albo mleku (2 łyżki żelatyny, 2 łyżki mleka). Podobnie, jak w przypadku czarnej maski na wągry, można to zrobić w czasie tzw. kąpieli wodnej.

Zobacz też: Maść na blizny - jaki krem na blizny po trądziku i operacji wybrać?

Sposób na wągry – inne pomysły

Domową sposoby na wągry można wykonać także z innych produktów spożywczych. Bardzo popularna jest maseczka na wągry z jajek. Do jej wykonania wykorzystujemy wyłącznie białka, które należy ubić na pianę. Inny sposób na usunięcie wągrów  to maseczkaz sody oczyszczonej. Wykonujemy ją mieszając 2 łyżki sody i 2 łyżki wody, mleka lub maślanki. Po nałożeniu na twarz, zmywamy ciepłą wodą po 10 minutach. Tego typu maseczka na wągry działa peelingująco. Podobnie – na przykład z wykorzystaniem maślanki lub jogurtu - możemy w kilka minut „wyprodukować” skuteczny sposób na wągry, czyli maseczkę z cynamonu.

Jak pozbyć się wągrów?

Zarówno używając gotowych, jak i domowych sposobów usuwania wągrów, należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze – tyczy się to maseczek typu peel off - należy je nakładać wyłącznie na miejsca, z których chcemy usunąć wągry. Należy obijać rejony na przykład brwi, pamiętając że za pomocą maseczki na wągry możemy wydepilować przykryte nią włoski.

Po drugie – wiele maseczek będzie niewłaściwych dla wrażliwej, naczynkowej skóry, powodując jej silne podrażnienie i skutkując mało estetycznym wyglądem po zabiegu.

Po trzecie – pamiętajmy, że usuwanie wągrów często przypomina syzyfową pracę. W przypadku skóry tłustej wielce prawdopodobne jest, że efekty użycia maseczki usuwającej zaskórniki, jak i każdej inne metody oczyszczania, będą krótkotrwałe.

Zobacz też: Olejek pichtowy na wągry i nie tylko

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.