Maść tranowa to środek stosowany na choroby skórne, rany, odleżyny i oparzenia. Choć posiada długoletnią tradycję, obecnie nie jest już tak popularna. Sprawdź, jakie ma maść tranowa zastosowanie i właściwości, oraz dowiedz się, czy warto mieć ją w swojej apteczce.

masc-tranowa

Maść tranowa, jak sama nazwa wskazuje, w swoim składzie zawiera tran – jest go aż 40%. Pozostałe składniki to parafina, lanolina i wazelina w zmiennych proporcjach, a także jod, fosfor, siarkę i żelazo. Maść tranowa wykazuje działanie lecznicze w przypadku chorób skórnych, w tym łuszczycy, alergii i trądziku. Warto wiedzieć, że jest przy tym jednym z tańszych preparatów, które mogą być przydatne w leczeniu tych dolegliwości.

Czytaj też: Tran dla dzieci, dorosłych i w ciąży - nie tylko na odporność

Maść tranowa

Tran to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin takich jak witamina A i witamina D3. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a przy tym pobudza procesy regeneracji tkanek. Maść tranowa z jego zawartością działa także intensywnie nawilżająco.

Maść tranowa – zastosowanie w lecznictwie

Maść tranowa to środek, którym leczy się przede wszystkim choroby skórne. Stosuje się ją zewnętrznie - zmienione chorobowo miejsca trzeba smarować kilka razy dziennie. Polecana jest w przypadku chorób autoimmunologicznych. Ze względu na swoje przeciwzapalne i natłuszczające właściwości, jest jednym ze środków wspomagających leczenie łuszczycy oraz atopowe zapalenie skóry.

Maść tranowa - na co pomaga?

Stosuje się maść tranową na oparzenia – przyspiesza gojenie i niweluje efekt nieprzyjemnego ciągnięcia skóry w miejscu oparzenia, a także minimalizuje powstające blizny. Maść tranowa jest ponadto skuteczna w leczeniu powierzchownych ran skóry, delikatnych zadrapań, nacięć, odmrożeń i odleżyn. Może być także stosowana pomocniczo w leczeniu tzw. zajadów, czyli zapaleń kącików ust.

Maść tranowa do nosa może pomóc w zwalczaniu suchości w nosie. Bywa również stosowana w przypadku zaniku błon śluzowych i małżowin nosowych. Zanim jednak zdecydujesz się na leczenie na własną rękę, skonsultuj ten problem z lekarzem.

Maść tranowa w kosmetyce

Maść tranowa przynosi ukojenie w przypadku problemów związanych z wysychaniem i łuszczeniem się skóry. Właśnie dlatego znalazła zastosowanie w kosmetyce. Maść tranowa na twarz może być stosowana jako skuteczny preparat przeciwzmarszczkowy. Zawdzięcza to dużej ilości witaminy A i D. Stosowana pod oczy pomoże w nawilżeniu przesuszonej skóry i wzmocni działanie innych kosmetyków nawilżających.

Sprawdź również: Maść z witaminą A – maść z witaminą A na trądzik, pod oczy

Maść tranowa na trądzik oddziałuje przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Stosowanie jej pozwala pozbyć się istniejących już zmian skórnych, a dzięki zawartym w niej zdrowym tłuszczom, umożliwia także przywrócenie równowagi w natłuszczaniu skóry.

Maść tranową poleca się również do pielęgnacji suchej i pękającej skóry, na przykład pięt, łokci i kolan. Warto wiedzieć, że regularne aplikowanie maści tranowej na suche pięty często przynosi dużo lepsze rezultaty niż na przykład drogie kremy dostępne w drogeriach. Zadowalające efekty otrzymamy również aplikując maść na pękające usta.

Maść tranowa sprawdza się również w pielęgnacji paznokci i skórek. Może być z powodzeniem stosowana w formie odżywki, jeśli nasze paznokcie są słabe, łamliwe, czy rozdwajające się. Jej stosowanie jest bardzo proste - wystarczy nałożyć cienką warstwę na parę minut. Wcierając ją w paznokcie, możemy zadbać również o odżywienie skórek.

Maść tranowa to także produkt pomocny w przypadku przesuszonych włosów. Przywraca im blask, a także zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Dobrą praktyką jest zabieg wmasowywania jej w skórę głowy. Taki masaż wzmacnia kondycję włosów, zmniejsza ich wypadanie i przyspiesza wzrost nowych.

Sprawdź też: Pumeks – pumeks do pięt, jak używać pumeksu?

Maść tranowa – dla niemowląt

Maść tranowa to produkt bezpieczny dla niemowląt i małych dzieci. Sprawdzi się w roli antidotum na odparzenia pieluszkowe, czy przesuszoną skórę. Jest to także jeden z leków polecanych w walce z ciemieniuchą. Aby pozbyć się żółtych łusek z główki maluszka na godzinę przed kąpielą należy posmarować ją właśnie maścią tranową, następnie dokładnie ją umyć i wyczesać miękką szczotką, która usunie łuszczące się strupy.

Maść tranowa – stosowanie i przeciwwskazania

Maść tranowa to lek łatwy w stosowaniu. Zmienione chorobowo miejsca należy smarować 1–2 razy dziennie. Jest to produkt bezpieczny dla małych dzieci, kobiet w ciąży i kobiet karmiących. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego stosowania – jest to nadwrażliwość bądź alergia na któryś ze składników maści – najczęściej lanolinę lub parafinę. Nie powinno się jej też stosować na głębokie rany skóry.

Ponieważ głównym składnikiem maści tranowej jest tran, warto wspomnieć, że specyfik ten charakteryzuje się specyficznym, rybim zapachem, który dla niektórych osób może okazać się problematyczny. Z tego powodu warto ograniczyć jej stosowanie w dzień.

Czytaj też: Maść rozgrzewająca – rodzaje, zastosowanie, działanie

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Ewa Więckiewicz...

Komentarze
chevron-down