maść na rany, rany, rany otwarte, rany ropne, rany pooperacyjne, maść na blizny, maść na rany

Maść na rany przyspiesza i intensyfikuje proces gojenia. W przypadku niewielkich uszkodzeń tkanki stosujemy dwu- albo trzyskładnikową maść na rany z antybiotykiem. Pamiętajmy – to dobra maść na rany otwarte płytkie i niewielkie.

Jednak nie nadaje się ta maść na rany cięte ani kłute – głębokie i rozległe. Jeszcze inną wybieramy maść na rany ropne, inna też powinna być maść na rany pooperacyjne. Mimo iż większość z tych specyfików sprzedawana jest bez recepty, przed użyciem maści na rany powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.

Maść na rany – kiedy potrzebna

Rana to przerwanie ciągłości tanek – skóry, naskórka, czasem głębiej położonych mięśni, powięzi, naczyń krwionośnych. Rany powstają na skutek urazów mechanicznych, ale też odleżyn, zakażeń i przeróżnych procesów chorobowych. Proces gojenia ran zaczyna się od agregacji płytek krwi w miejscu urazu, co hamuje upływ krwi.

Następnie tworzy się galaretowaty skrzep, sklejający brzegi rany. W międzyczasie występuje reakcja zapalna, obrzęk, wysięk. Po około 4-7 dniach rana oczyszcza się za pomocą makrofagów. Dopiero potem następuje właściwe gojenie i zabliźnianie się rany. Procesy te można przyspieszyć i zintensyfikować, używając odpowiedniej maści na rany.

Sprawdź: Maść na siniaki - krwiaki, stłuczenia. Jaką wybrać?

 

Zanim użyjemy maści na rany

Zanim użyjemy maści na rany, która przyspieszać będzie proces gojenia, w razie zranienia wykonać należy szereg czynności pierwszej potrzeby. Należą do nich:

  • przemycie rany wodą (najlepiej przegotowaną) albo solą fizjologiczną,
  • dezynfekcja rany wodą utlenioną, spirytusem, płynem odkażającym,
  • zabezpieczenie rany plastrem lub innym jałowym opatrunkiem.

W przypadku poważniejszego urazu, konieczna może być wizyta u lekarza, a nawet chirurga, który będzie musiał zszyć brzegi rany.

Zobacz: Preparaty na rany, odleżyny i owrzodzenia

Maść na rany z antybiotykiem

W przypadku małych ran otwartych, w celu zapobiegania zakażeniom bakteryjnym, w miejscu gdzie doszło do przerwania łączności tkanki stosujemy maść na rany z antybiotykiem. Można też używać maść na rany z antybiotykiem w przypadku niewielkich ran ropnych i owrzodzeń.

Maści na rany z antybiotykiem dostępne są w aptekach bez recepty. Zawierają one jedynie niewielkie ilości antybiotyków. Przeważnie są dwu- lub trzyskładnikowe. Większość popularnych maści na rany działa w oparciu o:

  • neomecynę (antybiotyk aminoglikozydowy działający na pałeczki Proteus i gronkowce),
  • polimeksynę (antybiotyk polipeptydowy działający m.in. na Escherichię Coli, Salmonellę i Shigellę).
  • bacytracynę (również antybiotyk polipeptydowy, działający na gronkowce i paciorkowce).


Antybiotyki zmieszane są w maści na rany z wazeliną.

Maść na rany otwarte – maść na rany cięte

Pamiętajmy, że maść na rany z antybiotykiem stosujemy w przypadku urazów otwartych, ale jedynie w przypadku niewielkich i płytkich. Nie powinniśmy jej używać na rany głębokie i rozległe - chodzi o to, by antybiotyki, które mają działać jedynie miejscowo, nie przedostały się do krwiobiegu i nie przyniosły niepożądanych skutków ubocznych. Dlatego nie jest wskazana tego typu maść na rany cięte, podobnie jak na rany kłute.

Sprawdź też: Maść z kasztanowca – właściwości. Na żylaki i hemoroidy

Maść na rany ropne

Maść na rany ropne ma za zadanie oczyścić i wysuszyć trudno gojące się miejsce. Maści na rany ropne działają ściągająco i bakteriostatycznie. Do typowych maści na rany ropne zaliczane są tormentiol w wyciągiem z kłącza pięciornika, a także maść ichtiolowa. Ułatwiają one odciąganie ropy na zewnątrz rany. Ale uwaga – nie są to środki całkowicie neutralne dla zdrowia, mogą silnie podrażniać skórę. Internet aż huczy od przestróg, dotyczących stosowania ich zwłaszcza w przypadku małych dzieci.

Czytaj też: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości

Maść na rany pooperacyjne – maść na rany i blizny

Szczególnym rodzajem ran są rany powstałe w wyniku operacji. Zazwyczaj duże, głębokie, bolesne i zostawiające blizny. Stosując odpowiednią maść na rany i blizny, jesteśmy w stanie zredukować szpecące pamiątki do akceptowalnych rozmiarów i postaci. Popularne maści na rany i blizny zawierają takie substancje, jak heparyna i allantoina. Heparyna działa przeciwzapalnie i hamuje patologiczny rozrost tkanki łącznej.

Allantoina natomiast ułatwia gojenie ran i przyspiesza proces regeneracji skóry. W przyrodzie występuje w korzeniach kasztanowca czy żywokostu lekarskiego, ale farmacja najczęściej wykorzystuje jej syntetyczną postać. Maści na rany i blizny zawierają też w swoim składzie wyciąg z cebuli, wyciąg z sosny, śluz ślimaka, czy masę perłową. 

Zobacz: Maść przeciwbólowa - przeciwzapalna, na stawy

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down