Łojotok - głowy, twarzy, skóry, leczenie, domowe sposoby

Łojotok to nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe znajdujące się w skórze. Dolegliwość najczęściej dotyczy skóry głowy i twarzy. Łojotok skóry głowy objawia się przetłuszczaniem się włosów i łupieżem, a łojotok twarzy sprawia, że cera staje się żółta i nadmiernie się błyszczy. Łojotokowi twarzy często towarzyszy trądzik. Jak przebiega leczenie łojotoku?

lojotok-glowy-twarzy-skory

Co to jest łojotok?

Łojotok to nasilenie pracy gruczołów łojowych znajdujących się w skórze. Nadmiar łoju jest widoczny na powierzchni skóry - skóra jest tłusta, błyszczy się, widać na niej rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Dolegliwość ta dotyczy przede wszystkim skóry głowy oraz twarzy, dlatego wyróżnia się łojotok skóry głowy i łojotok twarzy. Łojotok głowy objawia się przetłuszczającymi się włosami, a łojotok na twarzy - błyszczącą cerą, zwłaszcza w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie.

Łojotok skóry głowy oraz twarzy może też objawiać się łuszczeniem się skóry, świądem, pieczeniem, zaczerwienieniem. Skóra łojotokowa jest podatna na infekcje grzybicze i bakteryjne, dlatego łojotokowi często towarzyszy zapalenie skóry. Łojotok na twarzy współwystępuje z trądzikiem, a łojotok głowy z łupieżem łojotokowym, może też powodować nadmierne wypadanie włosów.

Osoby cierpiące na łojotok głowy, początkowo mają łupież suchy. Niestety ten typ łupieżu często przeobraża się łupież tłusty - z głowy już nie sypią się białe, suche łuski, ale wilgotne, żółte. Jeśli się w porę nie zareaguje, to szybko rozwinie się stan zapalny - łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Zobacz: Maść na uczulenie - maść na uczulenie skóry bez recepty

Łojotok - przyczyny

Przyczyny łojotoku to predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne, ewentualnie niedobór witamin. W większości przypadków za rozwój łojotoku odpowiadają hormony, a konkretnie nadmiar androgenów i progesteronu, dlatego najczęściej jest diagnozowany u nastolatków w okresie dojrzewania płciowego. Łojotok może wywołać brak witamin A, E, C, PP oraz B2. Do nadmiernej produkcji łoju mogą też doprowadzić inne czynniki - nadmierny stres, niewłaściwa higiena, nieodpowiednia dieta. Czynnikiem przyczyniającym się do łojotoku może też być pogoda - zimno nasila produkcję łoju.

Łojotok - leczenie

Co na łojotok skóry głowy i łojotok twarzy jest skuteczne? W leczeniu łojotoku skóry głowy stosuje się specjalny szampon do włosów. Szampon na łojotok ma zwykle w składzie takie produkty jak: kwas salicylowy, biosiarkę, siarczek selenu, cynk, oczyszczoną smołę pogazową oraz pochodne imidazolowe (ketokonazol, ekonazol, klotrimazol, oksykonazol).

Szampon na łojotok powinno się stosować minimum 3 razy w tygodniu. Należy myć nim nie tylko włosy, ale także skórę głowy, wykonując przy tym masaż głowy. Szampon na łojotok pozostawia się na kilka minut na skórze głowy, po czym dokładnie spłukuje. Jeśli szampon nie przynosi spodziewanych rezultatów, należy umówić się na wizytę do lekarza dermatologa, który prawdopodobnie przepisze tabletki na łojotok. Farmakologiczne leczenie łojotoku polega na przyjmowaniu doustnie witamin - A, E, C, PP, B2 oraz hormonów - antyandrogenów. Hormonalnym leczeniem łojotoku zajmuje się lekarz endokrynolog. 

Leczenie łojotoku twarzy również powinno się rozpocząć od odpowiedniej pielęgnacji skóry. Skóra łojotokowa wymaga złuszczania naskórka, dlatego powinno się ją oczyszczać preparatami z kwasem salicylowym i kwasem glikolowym, które dodatkowo rozpuszczają zalegające w gruczołach czopy łojowe i odblokowują pory. Można także stosować preparaty antybakteryjne i przeciwgrzybicze, z witaminą A, na bazie cynku lub siarki.

Cera łojotokowa potrzebuje też nawilżenia. Po odpowiednim oczyszczeniu i złuszczeniu naskórka, dobrze jest posmarować twarz lekkim kremem nawilżającym, który redukuje produkcję sebum oraz nie zatyka porów. Jeśli łojotokowi  twarzy towarzyszy trądzik, lekarz dermatolog może zalecić przyjmowanie doustnie antybiotyków lub retinoidów. Niestety łojotoku nie da się całkowicie wyleczyć, leczenie polega na łagodzeniu objawów.

Sprawdź: Atopowe zapalenie skóry (AZS) - leczenie domowe. Maść, krem

Łojotok - domowe sposoby

Łojotok można też leczyć domowymi sposobami. Leczenie łojotoku powinno się rozpocząć od zmiany diety. Osoby chore na łojotok powinny ograniczyć spożycie tłuszczów i cukrów. Niewskazane są także ostre przyprawy. Dieta powinna natomiast zawierać dużo białka oraz witamin A, B, C i E. Warto stosować także zioła na łojotok, szczególnie rumianek i szałwię. Na łojotok skóry głowy pomogą płukanki do włosów przygotowane z ziołowych naparów. W przypadku łojotoku twarzy można przemywać cerę wacikiem zanurzonym w naparze z szałwii lub rumianku.

Czytaj też: Swędzenie skóry - co na świąd skóry? Maść, tabletki

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.