Leki homeopatyczne to preparaty stymulujące organizm do samodzielnej walki z chorobami. Jak działają leki homeopatyczne? Według zasady „podobne zwalczaj podobnym”, w praktyce oznaczającą podawanie rozcieńczonych substancji, które w pełnym stężeniu wywoływałyby objawy chorobowe. Czy leki homeopatyczne są skuteczne, czy można stosować leki homeopatyczne dla dzieci, dlaczego budzą takie kontrowersje?
Leki homeopatyczne – homeopatia
Leki homeopatyczne wykorzystywane są w homeopatii. Jest to forma medycyny niekonwencjonalnej, zrodzonej pod koniec XVIII wieku. Za ojca homeopatii uchodzi niemiecki lekarz Samuel Hahnemann, który założenia swojej filozofii leczenia przedstawił w 1796 roku. Mówiąc pokrótce, ideą homeopatii, a zatem i zasadą działania leków homeopatycznych jest podawanie osobom chorym rozcieńczonych substancji, które w pełnym stężeniu wywoływałyby objawy podobne do symptomów schorzenia, na które uskarża się pacjent.
Co to są leki homeopatyczne
Jak działają leki homeopatyczne? Zawierają substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego w bardzo niskich stężeniach. Wytwarzając leki homeopatyczne, wykorzystuje się dwa procesy: rozcieńczania i potencjonowania.
Rozcieńczanie polega na wielokrotnym mieszaniu substancji leczniczej, zwanej pranalewką, z rozpuszczalnikiem, którym może być woda destylowana albo alkohol. Rozcieńczanie może być albo dziesiętne, albo setne. W dziesiętnym proporcja substancji leczniczej do rozpuszczalnika wynosi 1:10, a w setnym: 1:100. Wielokrotne powtarzanie czynności rozcieńczania, z zachowaniem owych proporcji w każdej turze, sprawia, że w niektórych lekach homeopatycznych stężenie substancji leczniczej mierzyć można w częściach milionowych.
Jednak nie stężenie, zdaniem twórców i wyznawców homeopatii, jest kluczowe, a energia wyzwolona w czasie procesu potencjonowania, tudzież dynamizowania. Co to takiego? Zgodnie z nauką Samuela Hahnemanna, pojemnik z roztworem jest dynamicznie potrząsany w czasie każdego rozcieńczania, po to, by materia pierwotnej substancji użytej do rozcieńczania została zastąpiona przez – jak to kiedyś ktoś ładnie ujął – model energetyczny odciśnięty w rozpuszczalniku.
Czytaj też: Zioła i rośliny na przeziębienie jakie wybrać?
Leki homeopatyczne opis działania
Leki homeopatyczne stosuje się na szereg schorzeń, od zwykłego przeziębienia i grypy, przez przewlekłe zapalania zatok, po różnego rodzaju alergie i astmę. Leki homeopatyczne można stosować też na:
- rany,
- oparzenia,
- złamania,
- stłuczenia,
- obrzęki.
Kolejna grupa problemów zdrowotnych, w leczeniu których można wykorzystać leki homeopatyczne, to problemy układu trawiennego: zaparcia, biegunki, bóle brzucha. Leki homeopatycznesą też stosowane na kłopoty ze snem, czy stany obniżonego nastroju. Każdorazowo stosowanie leków homeopatycznych należy jednak konsultować z lekarzem.
Leki homeopatyczne dla dzieci
Jak wiadomo, wielu rodziców, a także lekarzy, ma spore obawy przed leczeniem farmakologicznym noworodków i niemowląt. Stąd też popularność leków homeopatycznych, uchodzących za bardziej naturalne. Są leki homeopatyczne dla dzieci podawane w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych, zaparć, biegunek, wzdęć i typowo dziecięcych kolek.
Leki homeopatyczne stosowane są też na przykład w laryngologii, na problemy z nosem czy uszami. Jednak używanie leków homeopatycznych radzimy skonsultować przynajmniej z dwoma niezależnym od siebie lekarzami specjalistami, w przypadku poważniejszych schorzeń nie można pokładać całej nadziei na wyzdrowienie w homeopatii. Nie używajmy leków homeopatycznych w ciąży.
Leki homeopatyczne - z czego się robi?
Do wytwarzania leków homeopatycznych, tak jak powiedzieliśmy, stosowane są surowce naturalne, roślinne, zwierzęce, mineralne. Przykładowo składnikiem leków homeopatycznych na rany mogą być kwiaty nagietka lekarskiego. Do leczenia innych schorzeń wykorzystuje się między innymi liście pokrzywy, czy kwiaty arniki górskiej.
Zobacz: Aloes – właściwości lecznicze i zdrowotne
Czy leki homeopatyczne są skuteczne
Czy leki homeopatyczne są skuteczne? To jedno z tych pytań, które nie dają szansy na przekazanie jednoznacznej odpowiedzi. W badaniach opinii publicznej, do stosowania leków homeopatycznych przyznaje się około 30 procent Polaków, a jeszcze więcej, bo aż 50 procent wierzy w ich skuteczność. Leki homeopatyczne mają swoich zwolenników również w środowisku lekarskim. Jednak nie jest to przekonanie powszechne. Ba – jeśli chodzi o oficjalny głos tego środowiska - w 2008 roku Naczelna Rada Lekarska uznała, że leki homeopatyczne, a właściwie cała homeopatia, nie mieszczą się w kanonie działań leczniczych zgodnych z aktualnym stanem wiedzy.
Krytycy leków homeopatycznych podkreślają, że nauka nie dostarczyła dowodów opartych na badaniach klinicznych, potwierdzających skuteczność zwalczania „podobnego podobnym”. Krytyka zasadza się też na twierdzeniu, iż chorzy leczeni lekami homeopatycznymi, w istocie otrzymują głównie placebo, gdyż wielokrotne rozcieńczanie podawanych substancji sprowadza jest do postaci cieczy składającej się głównie z wody.
Zwolennicy leków homeopatycznych zarzucają z kolei swoim oponentom ignorancje. Jak twierdzą, leki homeopatyczne to nie placebo, zaś cała homeopatia to nie magia, a biofizyczna metoda leczenia. Często pada argument odwrotny do cytowanego powyżej – nauka nie dostarczyła dowodów obalających skuteczność leków homeopatycznych.
Leki homeopatyczne a religia
Co ciekawe, homeopatią interesuje się Kościół Katolicki. Wielu duchownych odrzuca leki homeopatyczne nie tylko ze względu na brak naukowych dowodów co do ich skuteczności, ale też ze względu na obecne w Kościele skojarzenia homeopatii z ruchem New Age, wróżbiarstwem a nawet okultyzmem. Niepokojąca dla duchownych jest zwłaszcza „pamięć wody”. Pamiętajmy jednak, że oficjalnie Kościół stosowania leków homeopatycznych nie zabrania, o ile nie jest to związane z praktykowaniem magii, okultyzmu czy wierzeń Wschodu - w szczególności buddyzmu.
Sprawdź: Dieta na wzmocnienie odporności