Laktuloza to lek przeczyszczający, który jest szeroko stosowany w przypadku dokuczliwych zaparć. Laktuloza dla dzieci, dla niemowląt, kobiet w ciąży, a nawet dla zwierząt, takich jak psy i koty, przynosi pomoc w walce z problemami wydalniczymi.
Co to jest laktuloza?
Laktuloza jest preparatem osmotycznym o działaniu przeczyszczającym. Rozkłada się w jelicie grubym do kwasu octowego i kwasu mlekowego. Zakwaszając zawartość jelit prowadzi do pobudzenia ruchów perystaltycznych, dzięki którym stolec mięknie i łatwiej go wydalić.
Laktuloza zalecana jest zatem przy zaparciach, zwłaszcza w przewlekłych stanach (i kiedy inne środki zwiodły). Ponadto laktuloza to lek pomocny w ostrej i przewlekłej postaci niewydolności wątroby.
Laktuloza
Laktuloza może być stosowana przez osoby dorosłe, ponadto laktuloza polecana jest dla dzieci (także dla niemowląt). Laktulozę mogą stosować także kobiety w ciąży, kiedy dochodzi u nich do zaburzeń wypróżniania. Laktuloza jest podawana również zwierzętom, takim jak psy i koty.
Laktuloza może dawać efekty uboczne, takie jak między innymi:
- wzdęcia,
- nudności,
- wymioty,
- bóle brzucha.
Dlatego ważne jest, by ściśle stosować się do zaleceń lekarza przepisującego lek i nie przyjmować laktulozy długotrwale. A w razie wystąpienia powyższych objawów, odstawić specyfik do wyjaśnienia przyczyny takiej sytuacji.
Czytaj też: Wzdęcia u noworodka - co na gazy u niemowlaka?
Laktuloza dla dzieci
Laktuloza dla dzieci sprawdza się w przypadkach gdy dzieci mają problemy z załatwieniem się, robią to rzadko (mniej niż 3 razy w tygodniu) i z wyraźnym bólem, a każda wizyta w toalecie trwa długo. Dziecko, które cierpi z powodu silnego zaparcia, zachowuje się w następujący sposób:
- jest drażliwe,
- nie ma apetytu,
- często i głośno płacze,
- ulewa, wymiotuje.
Ponadto obserwuje się u niego mały lub brak przyrostu masy ciała, nagminne wzdęcia, zmiany skórne, a stolce malca są twarde i zbite.
Po wykluczeniu takich czynników jak: dieta uboga w błonnik i nienasycona odpowiednią ilością wody, brak ruchu, niewłaściwa dieta kobiety karmiącej (w przypadku zaparć u niemowląt karmiony piersią), itp., można zaaplikować dziecku laktulozę (po uprzedniej konsultacji z lekarzem).
Laktuloza dla niemowląt
Nieodzowna i zbawienna może okazać się także laktuloza dla niemowląt. U każdego niemowlęcia proces wypróżniania będzie przebiegał odmiennie. U jednego normalne będzie oddawanie stolca po każdym karmieniu, inny zrobi „kupkę” raz na 2-3 dni i to też będzie normą. Jeśli tylko nie występują wyżej przedstawione objawy zaparcia, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jednak maluch wyraźne cierpi przy załatwianiu się i robi to rzadko, warto, po uprzedniej konsultacji lekarskiej, podać mu laktulozę.
Laktuloza na zaparcia dla dzieci ma następujące dawkowanie: 1 ml na 1 kg masy ciała dziecka na dobę. Lekarz może zwiększyć tę dawkę stosownie do okoliczności. Laktulozę w syropie można rozcieńczyć jakimś płynem, np. wodą lub ulubionym sokiem dziecka.
Laktuloza w ciąży
Leki z laktulozą w czasie ciąży mogą ułatwić proces wypróżniania u kobiety spodziewającej się dziecka. Zwłaszcza w pierwszym i ostatnim trymestrze ta nieprzyjemna uciążliwość, jaką są zaparcia, bardzo często dotyka przyszłe mamy. Kiedy naturalne sposoby poradzenia sobie z tym problemem zawodzą, można zastosować środek przeczyszczający, zawierający laktulozę.
Co ważne, laktulozę w ciąży można stosować dopiero od 4 miesiąca ciąży. Ciężarna nie powinna jednak przyjmować leków z laktulozą bez konsultacji z ginekologiem.
Jeśli laktuloza nie pomaga, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Laktuloza nie powinna być przyjmowana zbyt długo, gdyż może doprowadzić do biegunek oraz do zaburzeń wewnątrzustrojowego bilansu gospodarki wodnej i elektrolitowej.
Sprawdź: Krople żołądkowe - na co pomagają? Dawkowanie w ciąży
Laktuloza dla kota
W przypadku wystąpienia u zwierzęcia kłopotów z defekacją, można zastosować laktulozę. Laktuloza dla kota czy psa jest lekiem, który można mu bez trudu podać w razie potrzeby samodzielnie. Lepiej jednak, aby to weterynarz ustalił konkretny preparat, właściwe dawkowanie oraz długość trwania kuracji.
Zobacz: Maść przeciwbólowa - przeciwzapalna, na stawy