Krem z filtrem dla niemowląt to podstawowy produkt w pielęgnacji małego dziecka. Niemowlęta mają bowiem bardzo delikatną skórę, która wymaga szczególnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i to nie tylko w okresie wakacyjnym, ale przez cały rok. Jaki krem z filtrem dla niemowlaka warto kupić, aby zapewnić skórze dziecka najlepszą ochronę, a przy tym nie wywołać reakcji alergicznej?

uczulenie-na-slonce-u-dzieci

Krem z filtrem dla niemowląt

Dlaczego smarowanie dziecka kremem z filtrem UV jest tak ważne? Promieniowanie słoneczne, a szczególnie promieniowanie ultrafioletowe, czyli jeden z trzech rodzajów promieniowania słonecznego, może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Promieniowanie UV ma trzy pasma - promieniowanie UV-A, UV-B oraz UV-C. Jedno z nich - UV-C, nie dociera do Ziemi, gdyż jest całkowicie pochłaniane przez atmosferę ziemską. Dwa pozostałe - UV-A i UV-B, docierają do naszej planety i w nadmiernej ilości mogą nam zaszkodzić.

Skóra potrzebuje ochrony szczególnie przed promieniowaniem UV-B, które odpowiada za oparzenia słoneczne i zmiany nowotworowe na skórze. Nie oznacza to jednak, że promieniowanie UV-A nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Ten rodzaj promieniowania UV przyspiesza procesy starzenia się skóry. Promieniowanie UV-B ma też swoje plusy - stymuluje syntezowanie witaminy D3 w organizmie, ale wystarczy niewielka dawka tego promieniowania by kości rozwijały się prawidłowo.

Czytaj też: Uczulenie na słońce - objawy, jak leczyć?

Niemowlęta i małe dzieci, z uwagi na to, że mają cienką, delikatną i niedojrzałą skórę, wymagają szczególnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Ponadto skóra dzieci zawiera mało melaniny przez co są one bardziej narażone na oparzenia słoneczne. U dzieci dużo częściej niż u dorosłych występuje fotodermatoza idiopatyczna, czyli samoistne uczulenie na słońce. Zdaniem specjalistów ma ono związek z niewielką ilością melaniny u małych dzieci. Fotodermatozę idiopatyczną u niemowląt potrafi wywołać pierwsze wiosenne słońce. Objawia się ona opuchlizną i wysypką na ciele. Aby uchronić dziecko przed tymi zagrożeniami, koniecznie trzeba pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem do niemowląt, nie tylko w czasie lata, ale przez cały rok. Jaki krem z filtrem dla niemowlaka warto kupić?

Sprawdź: Opalanie - kiedy jest bezpieczne? Zdrowe opalanie

Krem z filtrem dla niemowląt - rodzaje

Przed zakupem kremu z filtrem dla niemowląt, warto zapoznać się z rodzajami filtrów UV oraz poznać różnice pomiędzy faktorami słonecznymi. Producenci kosmetyków zapewniających ochronę przeciwsłoneczną używają dwóch rodzajów filtrów UV - chemicznych oraz mineralnych. Filtry chemiczne zawierają związki chemiczne, takie jak oktokrylen, avobenzon, silatrisol, które absorbują promienie ultrafioletowe. Wykazują one silne działanie przeciwsłoneczne, zarówno przed promieniowaniem UV-B, jak i UV-A, ale mogą podrażniać skórę.

Zobacz też: Krem do opalania - jaki wybrać? Co daje?

Drugi rodzaj filtrów UV to filtry mineralne, które zostawiają na skórze tzw. film ochronny, odbijający promienie słoneczne. Kremy z filtrem mineralnym dla niemowląt zawierają  dwutlenek tytanu i tlenek cynku. Tego typu kremy mogą wybierać skórę. Większość chroni przez promieniowaniem UV-B i częściowo przed UV-A. Krem z filtrem mineralnym nie podrażni delikatnej skóry dziecka i nie wywoła reakcji alergicznej, dlatego producenci kremów z filtrem dla niemowląt używają mineralnych filtrów UV.

Przy wyborze odpowiedniego kremu z filtrem dla niemowląt, trzeba zwrócić uwagę na wskaźnik SPF, który określa stopień ochrony przeciwsłonecznej. SPF to skrót od angielskiego Sun Protection Factor. Wskaźnik ten jest zwykle wyrażany w liczbach od 2 do 50, choć zdarzają się kremy oznaczone wskaźnikiem SPF 60 lub nawet SPF 100. Im liczba SPF podana na opakowaniu kremu jest większa, tym gwarantuje on wyższą ochronę przeciwsłoneczną. Lekarze pediatrzy i dermatolodzy zalecają rodzicom używanie kremów z filtrem 50 dla niemowląt. Mimo, że w aptekach i drogeriach można znaleźć krem z filtrem dla niemowląt od 1 miesiąca, to specjaliści podkreślają, że takie kremy powinno się stosować u dzieci, które skończyły 6. miesiąc życia. Dzieci poniżej szóstego miesiąca nie powinny być w ogóle wystawione na działanie promieniowania UV.

Kremami z wysokim filtrem warto smarować dzieci do ukończenia trzeciego roku życia. W przypadku starszych dzieci można wybierać produkty z nieco niższym wskaźnikiem SPF, pamiętając przy tym, że na początku lata powinno smarować dzieci kremami z dużym faktorem, a w miarę pojawiania się opalenizny kremami z mniejszym SPF. Krem z filtrem należy aplikować 15-20 minut przed planowaną ekspozycją na słońce.

Czytaj także: Przyspieszacz opalania - z filtrem czy bez? Jak używać?

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down