Kozie mleko choć posiada wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych wciąż nie jest tak popularne jak mleko krowie. Może to wynikać ze specyficznego zapachu, a także wyższej ceny. Jednak warto stosować mleko kozie dla niemowlaka, na włosy i skórę. Doskonale sprawdza się również u alergików.

kozie-mleko-wlasciwości

Kozie mleko w Polsce wciąż nie może dorównać popularnością mleku krowiemu, mimo że posiada liczne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Niektórych zniechęca specyficzny zapach, a inni doceniają tę alternatywę dla mleka krowiego, na które coraz więcej osób ma uczulenie.

Zobacz: Peeling cukrowy – jak stosować? Działanie

Kozie mleko – właściwości lecznicze

Choć kozie mleko nie jest tak popularne jak krowie zawiera wiele leczniczych właściwości.

  • Jest łatwiej trawione przez układ pokarmowy dzięki zawartości średnio-łańcuchowych kwasów tłuszczowych. Mniejsze cząsteczki tłuszczu są lepiej przyswajane przez organizm.
  • W formie modyfikowanej nadaje się do karmienia niemowląt, gdyż posiada skład podobny do mleka kobiety.
  • Zawiera probiotyki, które utrzymują właściwą florę jelitową.
  • Jest mniej przetworzone niż mleko krowie, dlatego zawiera większą ilość minerałów
    i witamin m.in. wapnia, żelaza, miedzi, witaminy D, C, B1 i  PP.
  • Wysoka zawartość selenu sprawia, że mleko kozie ma działanie antyoksydacyjne
    i przeciwnowotworowe.
  • Obniża poziom cholesterolu we krwi.
  • Wspomaga zwalczanie anemii
  • Uczula zdecydowanie rzadziej niż mleko krowie. Jednak należy pamiętać, że w przypadku zaawansowanej alergii ten rodzaj mleka również może wywoływać reakcje alergiczne.

Kozie mleko dla niemowlaka

Kozie mleko w proszku może być stosowane do żywienia niemowląt. Jest one znacznie bardziej korzystne niż mleko krowie. Zdecydowanie rzadziej powoduje reakcje alergiczne, ale przede wszystkim zawiera odpowiednią proporcję aminokwasów m.in. tauryny niezbędnej do prawidłowego rozwoju układu nerwowego.

Dodatkowo, mleko kozie dla dzieci jest łatwiejsze do strawienia i zawiera znacznie więcej niezbędnych witamin i minerałów. Jednak przed podjęciem decyzji o zmianie z mleka krowiego na mleko kozie należy skonsultować się z pediatrą. Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików.

Sprawdź: Krem do rąk - jak wybrać najlepszy krem do rąk?

Kozie mleko – laktoza

Czy kozie mleko zawiera laktozę? Odpowiedź, ku uciesze alergików brzmi: tak, ale w bardzo niewielkich ilościach, dlatego nie powoduje takich dolegliwości jak mleko krowie. Podobnie wygląda sytuacja z zawartością kazeiny, która również jest częstym alergenem.

Przeczytaj: Krem ze śluzem ślimaka – właściwości, zastosowanie

Kozie mleko - właściwości kosmetyczne

Kozie mleko posiada również liczne właściwości kosmetyczne. Doskonale odżywia skórę dzięki wysokiej zawartości witamin – A, E, PP i D, wpływają one także na odmładzanie skóry. Spłycają już powstałe zmarszczki i zapobiegają powstawaniu nowych poprzez działanie antyoksydacyjne.

Mleko kozie ma także właściwości rozjaśniające, dlatego regularnie stosowane skutecznie usuwa przebarwienia.

Kosmetyki z kozim mlekiem najlepiej sprawdzają się przy cerze dojrzałej, odwodnionej, suchej i mieszanej (z pominięciem strefy T). Nie są polecane do cery trądzikowej, gdyż mogą nasilać świecenie.

Kozie mleko można odnaleźć w następujących produktach:


Poza gotowymi produktami można samodzielnie przygotować maseczkę odżywiającą do twarzy czy na włosy. Wystarczy dodać odrobinę koziego mleka do dotychczas używanego kosmetyku lub wymieszać je z np. jogurtem naturalnym i ulubionymi olejkami.

Dowiedz się: Olej z awokado – dlaczego warto mieć go w swoim domu?

Kozie mleko na włosy

Kozie mleko na włosy można stosować na dwa sposoby. Dodać niewielką ilość mleka do ulubionej odżywki lub maski i pozostawić na włosach przez około 15-20 min, a następnie spłukać lub wykonać płukankę z koziego mleka. Najpierw należy umyć włosy jak zwykle, a następnie dokładnie i powoli wypłukać je w kozim mleku. Nie spłukiwać.

Po takich zabiegach włosy będą odżywione, gładkie, nawilżone i lśniące.

Czy wiesz czym jest: Hydrolat – rodzaje, właściwości, zastosowanie

Kozie mleko do kąpieli

Kąpiele w kozim mleku znano już w starożytności, a rozsławiła je Kleopatra. Chętnie stosowane są do dziś. Wystarczy dolać do ciepłej kąpieli około 2 litry mleka, by cieszyć się miękką, delikatną i elastyczną skórą.

Dla jeszcze lepszego nawilżenia warto dodać kilka łyżek miodu lub ulubionego oleju. Dla pełnego relaksu może również użyć ulubionego olejku eterycznego.

Kąpiel powinna trwać około 20 min i zakończyć się prysznicem z ciepłej wody.

Czytaj także: Olejek cytrynowy – gdzie się sprawdzi? 

Autor: Dominika Rusek

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down