Koc termiczny (koc ratowniczy) nazywany jest często folią życia. Koc termiczny ma bowiem za zadanie utrzymanie ciepłoty ciała – ochronę przed wyziębieniem lub przegrzaniem. Koc termiczny znajduje zastosowanie w ratownictwie medycznym, a także w rękach wszystkich osób, którym przyjdzie się zmierzyć z udzielaniem pierwszej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych, budowlanych, czy turystycznych. Dowiedz się, czym dokładnie jest koc termiczny, jak używać tego narzędzia by pomóc ofiarom, nie zaszkodzić, a także gdzie można kupić koc termiczny.
Koc termiczny - zastosowanie
Koc termiczny, inaczej zwany kocem ratowniczym, kocem ratunkowym, folią termiczną albo izotermiczną lub też folią życia, to cienka płachta z tworzywa sztucznego, pokryta metalizowaną powłoką. Koc termiczny stosowany jest w ratownictwie medycznym między innymi przez zespoły wyjeżdżające do ofiar wypadków samochodowych, a także przez ratowników górskich spieszących na pomoc rannym i wychłodzonym turystom bądź wspinaczom.
Koc termiczny najczęściej znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy osobie poszkodowanej grozi wychłodzenie – wówczas koc termiczny ma zapobiegać utracie ciepła. Niekiedy jednak koc ratowniczy używany jest też do ochrony przed intensywnymi źródłami ciepła, a więc chroni przed przegrzaniem organizmu. W obu wypadkach koc ratowniczy służy zapewnieniu komfortu termicznego.
Pamiętajmy, że koc termiczny to nie tylko narzędzie w rękach wyspecjalizowanych służb. Ponieważ nigdy nie wiemy, przed jakimi wyzwaniami postawi nas życie, warto by każdy miał koc termiczny – jeśli nie w domu, to z pewnością na wyposażeniu apteczki w samochodzie. Być może przewożony w aucie koc termiczny uratuje kiedyś życie – nasze, naszych bliskich lub innych osób.
Zobacz koniecznie: Apteczki samochodowe
Koc termiczny – strony
Już na pierwszy rzut oka widać, jak zbudowany jest koc termiczny. Strony płachty ratowniczej mają charakterystyczne kolory. Jest strona srebrna i strona złota. Nie jest to przypadek biorąc pod uwagę zadania jakie ma spełniać koc termiczny - strony mają swoje kolory bynajmniej nie dla ozdoby.
- Gdy poszkodowany wymaga ogrzania, srebrna strona koca termicznego powinna przylegać do jego ciała, zaś złota być skierowana na zewnątrz. Strona srebrna odbija ciepło, zatem ciepło tracone przez poszkodowanego, dzięki folii zacznie do niego wracać, chroniąc organizm przed wychłodzeniem.
- Gdy poszkodowany wymaga schłodzenia, koc termiczny powinien być nałożony stroną srebrną na zewnątrz, złota zaś powinna otulać ofiarę. W ten sposób koc termiczny nie będzie odbijać i zatrzymywać ciepła pochodzącego z ciała ofiary, może natomiast chronić je przed przegrzaniem, odbijając promienie słoneczne czy ciepło, którego źródłem jest ogień.
Sprawdź: Bandaż samoprzylepny - zastosowanie i działanie
Koc termiczny – jak używać?
Możliwe, że zanim doczekamy na przybycie służb ratowniczych, sami staniemy przed koniecznością udzielenia pomocy za pomocą koca termicznego. Jak używać tego narzędzia, by pomóc osobie poszkodowanej, nie narażając jej na dodatkowe problemy? Po pierwsze, bezwzględnie należy mieć na uwadze to, co powiedzieliśmy powyżej na temat kolorów stron koca. Użycie koca termicznego w sposób odwrotny może doprowadzić nawet do śmierci osoby poszkodowanej.
Po drugie, pamiętajmy, że koc termiczny powinien możliwie szczelnie opasać poszkodowanego. Szczególnie w przypadku osób leżących na ziemi, którym grozi wychłodzenie, istotne jest nie tylko nakrycie, ale też odizolowanie od podłoża – to właśnie w stronę ziemi zazwyczaj ucieka najwięcej ciepła.
Po trzecie - używając koca termicznego stosujemy się do wszystkich ogólnych zasad udzielania pierwszej pomocy, tak aby niezdarnymi czy nieuprawnionymi ruchami nie narazić ofiary na jeszcze poważniejsze urazy.
Po użyciu koc termiczny wyrzucamy – folia jest jednorazowego użytku. Narzędzie to powinno być przechowywane w sterylnych warunkach, natomiast po akcji ratowniczej mogą się na nim znajdować liczne zabrudzenia (krew i inne płyny ustrojowe, zanieczyszczona gleba itd.).
Zobacz też: Maść na siniaki - krwiaki, stłuczenia. Jaką wybrać?
Gdzie można kupić koc termiczny?
Gdzie można kupić koc termiczny? Proste folie życia dostaniemy w aptekach, częstokroć mają je również w asortymencie sklepy motoryzacyjne, zarówno stacjonarne, jak i internetowe. O koc termiczny można zapytać również na stacji benzynowej. Koszt jego zakupu w stosunku do pożytku, który możemy zeń mieć, jest groszowy. Koc termiczny kosztuje około 4-6 złotych.
Czytaj też: Maść na rany - otwarte, ropne. Dostępne leki