Dziecko od chwili narodzin poznaje się za pomocą zmysłów. Bodźce zewnętrzne odbiera głównie poprzez dotyk i węch, a także smak. W czwartej dobie życia słyszy dźwięki tak samo jak osoba dorosła, ale wzrok rozwija się u niego stopniowo. Sprawdź, kiedy noworodek zaczyna widzieć i jak widzi świat w pierwszych miesiącach życia.

noworodek-zaczyna-widziec

Od kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, od kiedy noworodek zaczyna widzieć oraz ile jest w stanie zobaczyć w pierwszych tygodniach życia. Wiedza na temat możliwości wzrokowych dziecka jest rodzicom niezbędna do tego, by odpowiednio stymulować rozwój maluszka, reagować na jego potrzeby oraz nawiązać z nim możliwie jak najlepszy kontakt, także wzrokowy.

Generalnie noworodek zaczyna widzieć od chwili narodzin, ale widzi zdecydowanie inaczej niż osoba dorosła:

  • niewyraźnie,
  • w odcieniach szarości,
  • obraz jest płaski i bez wyraźnych konturów.

W pierwszych tygodniach życia reaguje głównie na światło. Zbyt silne sprawia, że zamyka lub zaciska powieki. Początkowo odbiera świat poprze dotyk i węch. Z każdym tygodniem życia obraz staje się wyraźniejszy, a około 8 miesiąca zaczyna widzieć jak dorośli.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć twarz rodziców?

W pierwszym miesiącu życia noworodek przeszukuje wzrokiem otoczenie i szuka obiektów:

  • trójwymiarowych,
  • symetrycznych,
  • z wyraźnymi konturami,
  • ruszających się.

Największe zainteresowanie wzbudza w nim ludzka twarz, która ma wszystkie wymienione cechy. Ponadto najlepiej widzi obiekty znajdujące się w odległości około 20 centymetrów - mniej więcej w takiej odległości znajduje się twarzy mamy podczas karmienia, dlatego to z mamą jako pierwszą nawiązuje kontakt wzrokowy. W pierwszy miesiącu życia dziecko uważnie wpatruje się w twarze najbliższych, skupia wzrok na linii włosów, brodzie i uszach. Pomiędzy 2. a 3. miesiącem życia przygląda się wewnętrznym elementom twarzy – skupia wzrok na oczach, nosie i ustach. Nawiązuje i utrzymuje kontakt wzrokowy, a także uśmiecha się. Natomiast między 5. a 7. miesiącem wykształca się pamięć wzrokowa i zaczyna rozpoznawać znane mu osoby.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć i słyszeć?

W czwartym dniu życia słuch noworodka jest już w pełni wykształcony. Słyszy jak osoba dorosła, dlatego bez problemu usłyszy głos rodziców, muzykę czy dźwięk zabawki. Inaczej jest ze zmysłem wzroku. Pomiędzy pierwszym a trzecim miesiącem życia dziecko zaczyna podążać wzrokiem za poruszającą się zabawką, ale znajdującą się w odległości 20-60 centymetrów od twarzy. W tym okresie pojawiają się zbieżne ruchy gałek ocznych, zaczyna spoglądać do góry na zabawki, interesuje się jaskrawymi kolorami i błyszczącymi przedmiotami. Dopiero pomiędzy 3. a 5. miesiącem zaczyna się żywo interesować grzechotkami, gryzakami i piszczącymi zabawki w różnych kolorach. Sięga po zabawki i przekłada je z ręki do ręki.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć normalnie kolory?

W pierwszych tygodniach życia dziecko widzi wszystko w odcieniach szarości, dlatego jego wzrok reaguje na kontrasty, jest w stanie dostrzec m.in. czarny kształt na białym tle czy inne kontrastowe połączenia barw.

W drugim i trzecim miesiącu życia wzrok zaczyna nabierać ostrości. Niemowlę zaczyna widzieć przestrzennie, ale nie rozróżnia jeszcze kolorów – reaguje jedynie na kolor żółty i czerwony. Dopiero pomiędzy 3. a 5. miesiącem życia dziecko widzi większość barw, ale na odróżnianie i identyfikowanie kolorów trzeba będzie poczekać kilkanaście miesięcy.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć jak osoba dorosła?

Pomiędzy 5. a 7. miesiącem życia niemowlę ma w pełni skoordynowane ruchy obu gałek ocznych i pełne pole widzenia. Śledzi przedmioty we wszystkich kierunkach i przenosi wzrost z jednego obiektu na drugi. Po skończeniu 7. miesiąca widzi otwory i zagłębienia, zaczyna interesować się różnokolorowymi obrazkami, a także dostrzega niewielkie przedmioty ze znacznej odległości. Zdaniem ekspertów około 8. miesiąca życia dziecko zaczyna widzieć jak osoba dorosła.

Autor: Joanna Woźniak

Przeczytaj też:

Bibliografia:

  • Czub M., Pierwszy rok życia dziecka, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2014.
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down