Od kiedy podawać kaszki dla dzieci? Jakie wybrać – kaszki dla dzieci bez cukru czy owocowe? Mleczne czy bez mleczne? Każdy rodzic zadaje sobie te pytania. Najważniejsze aby dopasować rodzaj kaszki do wieku i indywidualnych potrzeb dziecka. W tej kwestii najlepiej skonsultować się z pediatrą.
Kaszki dla dzieci są jednym z pierwszych pokarmów wprowadzanych w ramach rozszerzania jadłospisu. Wybór odpowiedniej kaszki jest bardzo trudny, gdyż producenci wciąż prześcigają się w dostarczaniu nowych produktów.
Zobacz: Butelka dla noworodka – jaką butelkę kupić dla noworodka?
Kaszki dla dzieci – czym są?
Kaszki dla dzieci są produktem pochodzenia zbożowego, które wprowadzane są jako jedne
z pierwszych bardziej stałych pokarmów w jadłospisie niemowląt.
Z reguły dzieci chętnie przyjmują nowy rodzaj posiłku. Jest on pożywny i dostarcza dużą ilość niezbędnej energii. Zawiera także ważne składniki mineralne jak: wapń, fosfor, magnez i witaminy. Do tego są bogate w błonnik, który pozytywnie wpływa na trawienie.
Sprawdź: Mleko dla niemowląt – jakie mleko wybrać?
Kaszki dla dzieci – rodzaje
Sklepowe półki uginają się od różnych rodzajów kaszek dla dzieci. Najczęściej spotykane to:
- kaszki mleczne i bezmleczne,
- kaszki bezglutenowe i z glutenem,
- kaszki owocowe zawierające sproszkowane owoce lub aromaty (należy się ich wystrzegać).
Dodatkowo kaszki można również podzielić ze względu na rodzaj użytego zboża:
- kaszka ryżowa – najdelikatniejsza ze wszystkich kaszek, można ją podawać jako pierwszą, jest bezglutenowa;
- kaszka kukurydziana – również jest delikatna i bezglutenowa;
- kaszka gryczana – bezglutenowa, rekomendowana dla dzieci powyżej 6 miesiąca;
- kaszka pszeniczna, czyli popularna kasza manna, zawiera gluten, dlatego należy podawać ją ostrożnie;
- kaszka owsiana najczęściej spotykana w postaci płatków owsianych, może zawierać gluten w postaci zanieczyszczeń;
- kaszka jaglana jest delikatna i nie zawiera glutenu.
Dostępne są kaszki z jednego rodzaju zboża lub z mieszanki. Wybór odpowiedniej kaszki powinien opierać się na wieku i indywidualnych potrzebach niemowlęcia. Najlepiej przedyskutować go z pediatrą.
Dowiedz się: Butelka antykolkowa – jak wybrać najlepszą butelkę?
Kaszki dla dzieci – od kiedy można podawać?
Rozszerzanie diety niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem matki należy rozpocząć po
6. miesiącu życia, natomiast u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym już po 4. miesiącu. Jako pierwsze w nowym jadłospisie mogą pojawić się delikatne warzywa, a także kaszki dla dzieci.
Najpierw należy podawać drobne kasze, które nie zawierają glutenu. Najlepiej sprawdzi się kleik ryżowy, a następnie kaszka kukurydziana.
Jako pierwsze kaszki lepiej wybierać te o naturalnym smaku bez dodatku cukru. Dopiero jeśli dziecko się przyzwyczai można wprowadzić owocowe kaszki. Należy pamiętać, żeby unikać tych, które w składzie mają sztuczne aromaty, a wybierać te z liofilizowanymi owocami.
Przeczytaj: Krople na kolki – krople na kolki dla niemowląt
Kaszki dla dzieci bez cukru
Rodzicom może wydawać się, że kaszka dla dzieci bez cukru będzie bez smaku i dziecko nie będzie chciało jej jeść. Trzeba jednak pamiętać, że niemowlę do tej pory nie poznało smaku cukru i go nie potrzebuje. Dlatego też szczególnie na początku lepiej unikać słodzonych kaszek.
Jeśli dziecko na późniejszym etapie odżywiania pozna inne smaki i rzeczywiście nie będzie chciało jeść kaszki bez cukru to wtedy można zdecydować się na kaszkę z owocami.
Kaszki dla dzieci ze skazą białkową
Skaza białkowa to alergia pokarmowa na białka mleka krowiego. Objawia się przez zmiany skórne. Podstawowym sposobem leczenia jest wyeliminowanie z diety dziecka i matki, jeśli niemowlę jest karmione piersią, wszystkich przetworów mlecznych.
Pediatrzy z reguły wskazują, aby nie podawać dziecku także mleka modyfikowanego. Można je zamienić na mleko sojowe bądź hydrolizowane.
Kaszki dla dzieci ze skazą białkową muszą być bezmleczne. Można je przyrządzać na mleku matki (po wprowadzeniu zmian w diecie), mleku wskazanym przez specjalistę lub po prostu na wodzie źródlanej.
Poznaj: Ciemieniucha u niemowlaka – krem, oliwka, maść czy żel?
Ekologiczne kaszki dla dzieci
Wraz z coraz popularniejszym nurtem EKO na rynku pojawiły się również ekologiczne kaszki dla dzieci. Czym się różnią od pozostałych tego typu produktów? Przede wszystkim tym, że nie zawierają:
- cukru,
- owocowych aromatów,
- syntetycznych minerałów i witamin.
Opierają się na naturalnej obróbce pełnoziarnistych kasz i zbóż, które zachowują wszystkie cenne składniki. Dieta dziecka powinna być tak zbilansowana aby dostarczać mu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.
Czy wiesz czym jest: Aspirator do nosa – jaki wybrać i jak go używać?
Kaszki dla dzieci na odchudzanie
W Internecie i mediach często poruszana jest kwestia czy kaszki dla dzieci na odchudzanie są skuteczne? Stosowanie tego typu diety jest nieodpowiednie. Żywność dla dzieci nie jest w stanie zapewnić właściwej kaloryczności oraz zapotrzebowania na składniki mineralne dorosłej osobie.
Jedyne zdrowe i skuteczne odchudzanie to to, które oparte jest na odpowiednio zbilansowanej diecie (najlepiej skomponowanej przez dietetyka) oraz odpowiedniej ilości aktywności fizycznej.
Czytaj także: Oliwka dla dzieci - zastosowanie w pielęgnacji
Autor: Dominika Rusek