Jedwab na włosy nakładamy w celu ich nawilżenia i odżywienia. Właściwości jedwabiu pozwalają uzyskać efekt blasku i gładkości. Jedwab do włosów w spray’u, płynie, serum, szamponie lub odżywce skutecznie zapobiega też rozdwajaniu końcówek. Zobacz, jak wybrać najlepszy jedwab na włosy i na czym polega sekret kosmetyków z jego dodatkiem.

jedwab-na-wlosy

Jedwab na włosy

Jedwab na włosy odżywia, nawilża, zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Kosmetyki z jedwabiem do aplikacji na włosy, nadają im blasku i miękkości, wygładzają, prostują. Ułatwiają rozczesywanie i układanie fryzury. Pełnią też istotną rolę ochronną. Zapobiegają skutkom szkodliwego działania farb i lakierów do włosów oraz urządzeń takich, jak suszarka, prostownica czy lokówka. Jedwab na włosy chroni te także przed odziaływaniem warunków atmosferycznych – wiatru, temperatury i wilgoci, a także promieniowania ultrafioletowego pochodzenia słonecznego. Dodatkowo kosmetyki z jego dodatkiem tworzą barierę ochronną dla zanieczyszczeń i wszelkiego rodzaju toksyn znajdujących się w powietrzu.

Właściwości jedwabiu

Jedwab jest białkowym włóknem zwierzęcym, pozyskiwanym z kokonu jedwabnika morwowego (który jest odmianą motyla). Biologiczne właściwości jedwabiu wprost wynikają z zawartości substancji znajdujących się w organizmie jedwabnika, w tym przede wszystkim dwóch białek. Są to:

  • fibroina, która zbudowana jest z powtarzalnych łańcuchów aminokwasów takich, jak glicyna, alanina i seryna. Fibroina jest bazą włókna, nierozpuszczalną w wodzie, lecz wodę wiążącą i zatrzymującą. Absorbuje bardzo duże ilości wilgoci, dlatego naniesiona na skórę, skuteczne zapobiega jej wysuszeniu. Co ważne, fibroina nie wchłania się w naskórek, lecz pokrywa go cienkim, ochronnym filmem;
  • serycyna – w jej składzie także znajduje się glicyna, seryna a także kwas asparaginowy. Nazywana klejem jedwabnym. Działa antyoksydacyjnie, antybakteryjnie, chroni przed promieniowaniem UV. Ochrania przed utratą wody, zapobiega dermatozom i chorobom skórnym oraz niszczeniu struktury włosa.

Zastosowanie jedwabiu

Dzięki swoim właściwościom, jedwab ma zastosowanie w wielu gałęziach działalności człowieka. Stosowany jest do włosów jako kosmetyk nawilżający i zapobiegający rozdwajaniu końcówek. Ale nie tylko. Inne możliwe zastosowania jedwabiu to:

  • składnik kremów, maści i balsamów, przeznaczonych do pielęgnacji skóry – przede wszystkim suchej;
  • komponent tuszów do rzęs oraz cieni do powiek;
  • regeneracja i przedłużanie paznokci;
  • produkcja tkanin dla przemysłu odzieżowego;
  • produkcja opatrunków;
  • produkcja nici chirurgicznych;
  • biomateriał do wykorzystania w leczeniu m.in. urazów neurologicznych.

Najlepszy jedwab do włosów

Jedwab do włosów w kosmetyce stosowany jest od niedawna, szturmem zdobywa jednak serca kupujących. Coraz częściej używany jest poza salonami fryzjerskimi i kosmetycznymi, w domowym zaciszu. Jak wybrać najlepszy jedwab do włosów? Nie wnikając w jakość preparatów poszczególnych producentów, nadmienić można, że kosmetyk ten występuje w wielu formach, różniących się sposobem aplikacji, siłą i skutecznością działania. Największą zawartość jedwabiu mają kosmetyki w postaci:

  • spray’u,
  • płynu,
  • serum.

Jedwab do włosów występuje także w szamponie oraz odżywkach, zawierają one jednak niższe stężenie białek włókna jedwabnego.

Jak stosować jedwab do włosów?

Jak stosować jedwab do włosów? Odpowiedź warunkowana jest przede wszystkim tym, w jakiej postaci wybierzemy kosmetyk. Zazwyczaj jednak jedwab na włosy nanosimy w jeden z dwóch sposobów:

  • na umyte i lekko wysuszone włosy,
  • na włosy suche.

Część preparatów wymaga spłukania po kilku minutach od nałożenia, inne natomiast mogą pozostać na włosach, nie czyniąc w związku z tym żadnej szkody. Uwaga - niezwykle istotne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta odnośnie dawkowania. Zazwyczaj wystarczy kilka kropel danej substancji.

Nakładanie jedwabiu na włosy w nadmiarze może prowadzić do efektu zgoła odmiennego do oczekiwanego. Fryzura może stać się ciężka, tłusta, sklejająca się, trudno układająca. Należy pamiętać, że produkt ten ma działanie pielęgnujące i estetyzujące, nie służy natomiast stylizacji fryzury – nie może być wykorzystywany w charakterze pianki czy żelu do układania włosów. Ważne jest też, aby nie nakładać jedwabiu na włosy mające naturalną skłonność do szybkiego, silnego przetłuszczania się.

Cena jedwabiu do włosów

Ile kosztuje jedwab na włosy? Ceny tego typu preparatów zazwyczaj są relatywnie niskie. Koszt kuracji może się zamknąć w granicach 5 – 15 złotych, jedynie za większe opakowania (na przykład 50 mililitrów płynu), zapłacimy 30-50 zł. Z tego względu jedwab uchodzi za jeden z najbardziej opłacalnych ekonomicznie sposobów pielęgnacji włosów. Tym bardziej, że efekty jego działania – pod warunkiem stosowania preparatów we właściwy sposób - zazwyczaj są zauważalne niemal natychmiastowo.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

 

Źródła:

  • Małgorzata Łochyńska, Produkcja kokonów jedwabnika morwowego i kierunki wykorzystania surowców jedwabnych, https://www.sodr.pl
  • Katarzyna Jastrzębska, Bioinżynierowane białka jedwabiu pajęczego jako biokompatybilne nośniki leków, Poznań 2015, rozprawa doktorska, Międzyuczelniane Centrum Nanobiomedyczne, Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu.
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down