Zarówno zbyt wysokie, jak i za niskie oraz tzw. skaczące ciśnienie tętnicze krwi mogą stanowić ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta. Jeśli stwierdzimy u siebie niewłaściwy poziom ciśnienia tętniczego lub zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy wybrać się do lekarza.
Jakie ciśnienie tętnicze może być niebezpieczne?
Za optymalne ciśnienie tętnicze uważa się ciśnienie wskazujące na wynik równy lub bliski 120/80 mm Hg. Prawidłowym określa się ciśnienie tętnicze wynoszące od 120 do 129/80-84 mm Hg. Nie oznacza to jednak, że jeśli poziom ciśnienia tętniczego dociera do 90/60 mm Hg i nieco powyżej, to powinniśmy się tym niepokoić. Podobnie wygląda sytuacja z ciśnieniem wahającym się między 130-139/85-89 mm Hg, które określa się jako wysokie prawidłowe. Takie wskazania znajdują się jeszcze w dopuszczalnej normie.
Czujność powinny natomiast wzbudzić następujące parametry ciśnienia tętniczego krwi:
- 90/60 mm Hg w przypadku kobiet i 100/70 mm Hg w przypadku mężczyzn i poniżej – wówczas mamy do czynienia z hipotonią, czyli niedociśnieniem tętniczym,
- 140-159/90-99 mm Hg – nazywa się to nadciśnieniem łagodnym,
- 160-179/100-109 mm Hg – to nadciśnienie umiarkowane,
- powyżej 180/110 mm Hg – oznacza nadciśnienie wysokie.
Jakie ciśnienie jest niebezpieczna dla życia i zdrowia?
Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi stanowi zagrożenie, ponieważ z jednej strony może doprowadzić do niebezpiecznych, a nawet ostatecznych sytuacji, takich jak udar mózgu, czy zawał serca, a z drugiej strony może wynikać z niepokojących chorób, które dają objaw w postaci nadciśnienia tętniczego (np. schorzenia związane z nerkami, mózgiem, sercem, czy hormonami).
Jak już wcześniej wspomniano, nadciśnienie wysokie jest wtedy, gdy wynosi powyżej 180/110 mm Hg. Niezależnie od tego co je spowodowało, należy je leczyć. Nie mniej jednak bardzo istotne jest dotarcie do przyczyny nadciśnienia, aby włączyć skuteczną terapię. Niekiedy lekarz zaproponuje leczenie kilkoma różnymi medykamentami, czasem terapię trzeba będzie zmienić, jeśli okaże się, że dotychczasowa nie przynosi spodziewanych efektów. Dlatego pomiędzy lekarzem i pacjentem powinno zaistnieć współdziałanie.
W warunkach domowych nadciśnienie tętnicze można zbijać:
- minimalizując spożycie soli oraz niezdrowych, tłustych potraw,
- rezygnując z nałogów (takich jak palenie papierosów i nadużywanie alkoholu),
- zapewniając sobie regularną aktywność fizyczną (także po to by zgubić nadprogramowe kilogramy),
- walcząc ze stresem.
Czy niskie ciśnienie zagraża zdrowiu i życiu?
Niskie ciśnienie tętnicze występuje u osoby, u której pomiar wskazuje na 90/60 mm Hg i mniej w przypadku kobiety, a w przypadku mężczyzny – 100/70 mm Hg.
Hipotonia może nie jest aż tak niebezpieczna jak nadciśnienie tętnicze, jednak w przypadku występowania, takich objawów jak zasłabnięcia, zawroty głowy, itp., może to stanowić ryzyko dla niskociśnieniowca np. poruszającego się środkami komunikacji. Do omdlenia może bowiem dojść w czasie prowadzenia pojazdu mechanicznego, jazdy na rowerze, czy przewracając się na ostre krawędzie, czy twarde powierzchnie.
Ponadto hipotensję mogą wywoływać inne schorzenia, które mogą zagrażać zdrowiu pacjenta. Dlatego niskiego ciśnienia tętniczego nie powinno być lekceważone, a poddawanie gruntownej diagnostyce przede wszystkim w kierunku chorób kardiologicznych i endokrynologicznych.
Kiedy należy leczyć ciśnienie tętnicze?
Do lekarza należy się wybrać zarówno w sytuacji zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego, jak i wtedy kiedy jest ono zbyt niskie. Zwłaszcza wizytę w przychodni czy nawet na pogotowiu powinien przyspieszyć fakt, że taka sytuacja pojawiła się nagle ale nie jest epizodem (czyli nie wydarzyła się okazjonalnie z powodu np. silnego wzburzenia, dużego wysiłku fizycznego, itp.).
Nieodzowne jest także skierowanie kroków do medyka w przypadku wahania ciśnienia tętniczego. Jego skoki mogą być spowodowane np. przyjmowanymi lekami przeciwnadciśnieniowymi, których samodzielnie nie należy stabilizować. To rola lekarza. Skaczące ciśnienie tętnicze może być wyjątkowo niebezpieczne, gdyż może wywołać udar krwotoczny mózgu.
Jak postępować z niebezpiecznym ciśnieniem tętniczym?
Zbyt wysokie, za niskie i skaczące ciśnienie tętnicze krwi stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia chorego. Oprócz poddania się wskazanej przez lekarza kuracji, pacjent powinien wdrożyć odpowiednie postępowanie, które powinno zniwelować problemy związane z niewłaściwym ciśnieniem tętniczym. W ramach tych działań warto przestawić się na dietę składającą się z lekkich posiłków, warzyw, owoców, nienasyconych kwasów tłuszczowych i moczopędnych oraz rozluźniających napojów.
Z jadłospisu należy wyrzucić sód (czyli sól) – jeśli borykamy się z nadciśnieniem, a zwiększyć jego spożycie – gdy mamy niedociśnienie. Natomiast fast foody oraz żywność, która jest wysokoprzetworzona jest wykluczona w każdym przypadku.
Ponadto należy rzucić palenie oraz picie alkoholu (a przynajmniej je ograniczyć). Poza tym do codziennego planu warto dołączyć ruch fizyczny, zwłaszcza na świeżym powietrzu.