Podanie pierwszego stałego posiłku dziecku to ważny i stresujący moment w życiu każdego rodzica. Rozszerzanie diety dziecka należy przeprowadzić umiejętnie. Sprawdź, kiedy podać pierwszy posiłek niemowlakowi oraz z czego powinien się składać.
Pierwszy posiłek niemowlaka, czyli rozszerzanie diety czas zacząć
Rozszerzenie diety dziecka, czyli wprowadzenie pokarmów stałych, należy przeprowadzić umiejętnie, gdyż ma to ogromny wpływ na rozwój dziecka. Niemowlę powinno otrzymywać określoną ilość składników odżywczych w diecie, a nieprzestrzeganie zasad żywieniowych może skutkować wystąpieniem chorób dietozależnych w przyszłości.
Do końca czwartego miesiąca życia maluch żywi się wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Przyjmowanie pokarmów płynnych wynika m.in. z jego umiejętności. Do czwartego miesiąca niemowlę potrafi jedynie ssać i połykać. Później nabywa umiejętność rozdrabniania jedzenia językiem, wypychania jedzenia z ust oraz otwierania ust, kiedy rodzic zbliża łyżeczkę. W tym czasie można zacząć podawać dziecku pokarm w formie gładkiego puree.
Kiedy pierwszy posiłek dla niemowlaka?
Zdania ekspertów, co do tego, kiedy podać pierwszy posiłek niemowlakowi, są podzielone. Jedni uważają, że stałe posiłki można zacząć wprowadzać w 17. tygodniu życia. Inni, że rozszerzenie diety powinno nastąpić po 6. miesiącu życia dziecka (w 25. tygodniu). Aby rozwiać wątpliwości, warto sięgnąć po publikację przygotowaną przez Instytut Matki i Dziecka. W opracowaniu Żywienie niemowląt i małych dzieci zaleca się, by rozszerzania diety rozpocząć po 4. miesiącu życia dziecka.
Redaktorki opracowania zaznaczają, że uwzględniły obowiązujące standardy medyczne i dyrektywy Unii Europejskiej. Publikacja jest skierowana do lekarzy, pielęgniarek, położnych oraz dietetyków. Wato pamiętać, że półrocznemu dziecku mleko matki już nie wystarczy i rozszerzenie diety staje się koniecznością. Należy to zrobić nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka.
Pierwszy posiłek niemowlaka po 4. miesiącu
Przeciery warzywne i kaszki to zwykle pierwsze stałe dania, jakie rodzice wprowadzają do jadłospisu niemowlaka. Należy pamiętać, że mleko naturalne lub sztuczne nadal jest podstawą diety dziecka. Zaleca się, by niemowlak po 4. miesiącu spożywał cztery posiłki mleczne dziennie.
Pediatrzy zalecają, by rozszerzanie diety rozpocząć od kaszki ryżowej – bezmlecznej lub ugotowanej na mleku. Poza kaszkami dziecku można podawać gotowane miksowane warzywa i owoce, mięso, jajo oraz puree ziemniaczane. W Polsce rozszerzanie diety zwykle zaczyna się od kaszki ryżowej, marchewki, bananów i jabłek.
W 5. miesiącu można dawać dziecku do jedzenia kaszki wielozbożowe, zawierające gluten. Do posiłku zaleca się podawać wodę, bez ograniczeń oraz soki przecierowe, najlepiej bez dodatku cukru.
Dopiero od siódmego miesiąca życia dziecku zalecane są:
- gotowane, drobno posiekane mięso i ryby (zamiast tylko zmiksowanego),
- rozgniecione, gotowane warzywa i owoce,
- posiekane surowe owoce,
- kasze,
- pieczywo,
- jogurty naturalne.
Miękkie kawałki warzyw i owoców można zacząć podawać do ręki. Od 7. miesiąca wystarczą trzy posiłki mleczne.
Pierwszy posiłek niemowlaka – ile porcji w ciągu dnia?
W schemacie żywienia zaprezentowanym w opracowaniu Żywienie niemowląt i małych dzieci, zaleca się, by niemowlak między 5. a 6. miesiącem życia jadł 5 posiłków w ciągu doby, z czego cztery mleczne. Każda porcja została określona w mililitrach. Na początku rozszerzania diety (między 5. a 6. miesiącem) porcja powinna mieć 150-160 ml. Produkty stałe powinny stopniowo zastępować mleko. Pod koniec pierwszego roku życia wystarczą dwa posiłki mleczne.
Jak przygotować kaszkę dla niemowlaka?
Pierwszym posiłkiem niemowlaka najczęściej jest kaszka ryżowa. Przygotowując kaszkę, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Najprościej przygotowuje się kaszkę ryżową mleczną.
Wystarczy tylko zagotować wodę, odmierzyć odpowiednią ilość, wsypać do niej kaszkę i wymieszać. Kaszkę ryżową bezmleczną przygotowuje się na wodzie, mleku modyfikowanym lub mleku matki. Taka kaszka jest zalecana dzieciom z alergią na białko mleka krowiego oraz karmionym piersią. Zamiast kaszki instant, dziecku można także podać zwykłą kaszę jaglaną, ugotowaną na mleku lub wodzie i zmiksowaną. Do niej można dodać gotowane owoce.
Czytaj też:
- Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka? Przepisy
- Na czym polega anemia u niemowlaka? Objawy, leczenie
- Kiedy podać jajko dla niemowlaka? Jak je przygotować?
- Jakie są przepisy na zdrowe zupki dla niemowląt?
Autor: Joanna Woźniak
Bibliografia:
- Weker K., Barańska M. (red.), Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.