Jak przewijać noworodka? Rzeczywistość weryfikuje wszystko to, czego rodzice dowiedzieli się w szkole rodzenia i w Internecie, co nie oznacza, że z edukacji należy rezygnować. Wręcz przeciwnie. Im więcej o tym, jak przewinąć noworodka dowiemy się przed jego przyjściem na świat, tym mniej przykrych niespodzianek spotka nas, gdy po raz pierwszy przyjdzie się zmierzyć z tą czynnością.

przewijanie-noworodka

Tego, jak przewijać noworodka, rodzice malucha uczą się w szkole rodzenia, są też instruowani przez położną już po porodzie, a także przed wyjściem ze szpitala. Pomocne są również niezliczone filmy instruktażowe oraz poradniki dostępne w Internecie. Często jednak rzeczywistość okazuje się trudniejsza, niż mogliby się spodziewać. I nic dziwnego, wszak lalka, którą przewijali na kursie, nie płakała i nie ruszała nóżkami.

Jak przewijać noworodka?

Noworodka przewijamy w pozycji leżącej – na plecach. Najwygodniej jest użyć do tego celu specjalnego przewijaka, który można zamontować na barierkach łóżka lub ustawić na łóżku rodziców, stole, a nawet na podłodze. Przewijak zapewnia stabilność i bezpieczeństwo dziecku, a rodzicom pomaga zaoszczędzić problemów – w razie zabrudzenia jego wymienne pokrycie może zostać zdjęte i uprane, bądź można zastosować jednorazowe podkłady higieniczne.

Współcześnie produkowane pieluchy jednorazowe (a takich używa ponad 90 procent rodziców) stosunkowo dobrze wchłaniają mocz, dlatego ich zmiana w sytuacji, gdy dziecko zrobiło jedynie siku, nie nastręcza szczególnych problemów. Sytuacja staje się jednak bardziej skomplikowana w przypadku defekacji. Szczególnego znaczenia nabiera wówczas zastosowanie odpowiednich chwytów. Aby wyczyścić okolice odbytu, musimy lekko unieść pupę malucha. W tym celu wkładamy jedną rękę pod uda dziecka i odchylamy nogi w stronę brzuszka. Uwaga - czynności tej nie wolno wykonywać ciągnąc w górę za łydki. Ruch ten wprawdzie wydaje się naturalny i wygodny, może jednak doprowadzić do urazu u dziecka w stawach kolanowych lub biodrowych. W sytuacji, gdy dziecko pobrudziło kałem plecy, w dalszej kolejności należy przełożyć je na bok, by dokończyć czynności pielęgnacyjne.

Jak często przewijać noworodka?

Noworodek powinien być przewijany przynajmniej raz na dwie-trzy godziny, co mniej więcej odpowiada częstotliwości karmienia, a także każdorazowo po zrobieniu kupki. W sumie – nawet do kilkunastu razy dziennie. Zaniechania w tym względzie mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym zakażeń układu moczowo-płciowego oraz podrażnień i odparzeń w miejscach intymnych. Pamiętać należy, że skóra dziecka w pierwszych dniach życia jest bardzo cienka, delikatna i podatna na działanie szkodliwych drobnoustrojów oraz substancji zawartych w moczu (głównie amoniaku) oraz enzymów znajdujących się w kale.   

Jak przewijać noworodka chłopca?

Przewijanie noworodków płci męskiej i żeńskiej różni się nieco pod względem technicznym. Obecnie nie stosuje się już wprawdzie odmiennych pieluszek dla dziewczynek i chłopców, inaczej natomiast wygląda kwestia podcierania. Dziecięca kupka często jest bardzo rzadka i rozlewa się po całej okolicy intymnej, nawet w pieluszkach o dużej chłonności. U małych chłopców codziennością jest więc widok zabrudzonych jąder, czasem także penisa. Ze względu na budowę anatomiczną u chłopców nie ma dużego ryzyka zakażenia dróg moczowych, pamiętać należy jednak o bardzo szczegółowym wytarciu i wymyciu okolic intymnych. Resztki kału w szczególności mogą się skrywać w zagłębieniach pachwin. Uwaga: po odpięciu rzepów pieluchy należy być przygotowanym na to, że maluch zesiusia nam się wprost na ręce. U chłopców to normalne.

Jak przewijać noworodka dziewczynkę?

Przewijając noworodka dziewczynkę, rodzice powinni  pamiętać przede wszystkim o kierunku podcierania. Ruchy należy wykonywać od wzgórka łonowego w kierunku pupy, nigdy odwrotnie. Jest to jedno z najważniejszych zaleceń dotyczących pielęgnacji dziewczynek i należy go bezwzględnie przestrzegać. Ma to związek z ryzkiem zakażenia dróg moczowych oraz pochwy drobnoustrojami bytującym w jelicie grubym, w tym przede wszystkim pałeczkami E coli. Dodatkowo pamiętajmy, że w przypadku dziewczynek niezwykle istotne jest dokładne wyczyszczenie przestrzeni pomiędzy wargami sromowymi, a także – podobnie jak i chłopców – w pachwinach. Do przemywania użyć można nawilżanych chusteczek, albo zwykłego wacika zwilżonego ciepłą wodą. Chusteczki są bardzo wygodnym rozwiązaniem, w niektórych przypadkach mogą jednak podrażniać delikatne części ciała – należy zwrócić baczną uwagę na to, jak reaguje skóra dziecka.

Jak przewijać noworodka w szpitalu?

A jak sytuacja wygląda z przewijaniem, zanim maleństwo trafi do domu? Wiele przyszłych mam pyta, czy na porodówce będą musiały się dzieckiem zajmować same, a jeśli tak, to jak przewijać noworodka w szpitalu. Poszczególne placówki mają w tej materii zróżnicowane standardy, zazwyczaj jednak jest tak, że przewijaniem zajmuje się mama dziecka, a jeśli nie potrafi tego zrobić samodzielnie, jest instruowana przez położną. Oczywiście na zastępstwo w przewijaniu można liczyć tuż po porodzie, lub nawet przez 2-3 dni w przypadku kobiet, które miały cesarskie cięcie i potrzebują więcej czasu, by dojść do podstawowej sprawności.

Czytaj też:

Autor: Piotr Brzózka

Źródła:

  • Paweł Zawitkowski, Poradnik opieki i pielęgnacji małego dziecka, Wydanie II Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Stowarzyszenie Terapeutów NDT-SI Warszawa 2001, 2002
  • Anna Pawlak, Ewa Bartelmus, Pielęgnacja niemowląt jako element profilaktyki asymetrii ułożeniowej i ruchowej, Kinezyterapia 03/2012
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down