Hemoroidy pojawiające się tuż po porodzie potrafią uprzykrzyć pierwsze wspólne chwile mamy i jej nowonarodzonego dziecka. Co pomaga na hemoroidy po porodzie? Kiedy warto walczyć z nimi na własną rękę, a kiedy lepiej udać się do lekarza?
Co na hemoroidy po porodzie?
Hemoroidy, które pojawiają się po porodzie, mogą po pewnym czasie zniknąć same. To dlatego w walce z nimi nie stosuje się zabiegów chirurgicznych, a w pierwszej kolejności wykorzystuje się przede wszystkim domowe sposoby. Objawy takie, jak:
- swędzenie i pieczenie w okolicach odbytu,
- ból podczas wypróżniania się,
- ślady krwi na bieliźnie
nie powinny zatem przerażać, a zmobilizować do działania. Naturalne sposoby na hemoroidy należy stosować przez 2-3 tygodnie. Jeśli po tym czasie nie nastąpi poprawa, trzeba będzie zasięgnąć opinii proktologa i poddać się zalecanemu przez niego leczeniu specjalistycznemu.
Domowe sposoby na hemoroidy po porodzie
Aby szybko wyleczyć hemoroidy po porodzie, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej diety. Powinna być ona przede wszystkim bogata w błonnik, który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit.
Znajdziemy go przede wszystkim w:
- pełnoziarnistych produktach zbożowych,
- surowych warzywach i owocach (m.in. pomidorach, marchwi, brokułach, jabłkach, grejpfrutach i kiwi),
- suszonych śliwkach i morelach.
Na florę jelit korzystnie wpłyną również kefiry i maślanki. Z diety należy wykluczyć wszelkie produkty zapierające i wzdymające, a zatem:
- biały ryż,
- kakao,
- banany,
- rośliny strączkowe.
Ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów: co najmniej 1,5-2 l dziennie, przy czym zapominamy o mocnej herbacie, kawie oraz napojach gazowanych. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna oraz ziołowe napary, przy czym jeśli karmimy piersią, ich wprowadzenie trzeba będzie skonsultować z lekarzem. Jeśli zauważymy drobne krwawienia, zbadajmy poziom żelaza we krwi, aby wykluczyć jego niedobór. W razie lekkiej anemii konieczna będzie wizyta u specjalisty, który zaleci odpowiednią suplementację.
Leczenie hemoroidów po porodzie
Jak szybko wyleczyć hemoroidy po porodzie? Oprócz wprowadzenia diety, w leczeniu hemoroidów po porodzie ważna jest również aktywność fizyczna. Nawet krótkie, lecz regularne spacery z maluszkiem, będą dobrą formą ruchu. Od czasu do czasu warto wykonać lekką gimnastykę lub szybciej pomaszerować. Istotnym elementem walki z hemoroidami jest także odpowiednia higiena podrażnionych miejsc. Po każdym wypróżnieniu okolice odbytu myjemy ciepłą (nie gorącą!) wodą. Dodatkowo, podrażnione miejsca warto przemywać wacikiem nasączonym naparem z rumianku lub kasztanowca bądź wyciągiem z aloesu. Zioła zmniejszą stan zapalny, złagodzą podrażnienia, zadziałają ściągająco i antybakteryjnie. Przyśpieszą także gojenie drobnych ranek, dzięki czemu znacznie zmniejszą dyskomfort związany z hemoroidami.
Czopki na hemoroidy po porodzie
Co pomaga na hemoroidy po porodzie? Skuteczne mogą okazać się preparaty do stosowania miejscowego, czyli czopki i maści. Łagodzą one ból, a także zmniejszają obrzęki i stan zapalny. Dobrze wybierać te, które zawierają naturalne składniki, np. wyciąg z:
- nagietka,
- kasztanowca,
- arniki
– zwykle są one bezpieczne dla kobiet karmiących piersią. Jeśli jednak okażą się za słabe, konieczne może okazać się zastosowanie preparatów o silniejszym działaniu, np. antybiotyków lub glikokortykosteroidów. Wówczas należy się skonsultować z lekarzem, który oceni czy można przyjmować je w czasie laktacji. Naturalne sposoby na hemoroidy po porodzie w większości przypadków są bardzo skuteczne i pozwalają szybko uporać się z tą dolegliwością. Jeśli jednak po 2-3 tygodniach ich stosowania nie odnotujemy poprawy, konieczna będzie wizyta u proktologa. Może on wykonać zabieg laserowy lub popularną metodą Barrona.
Dlaczego powstają hemoroidy po porodzie?
Hemoroidy są jedną z dolegliwości, które mogą pojawić się w przebiegu ciąży. Wpływ na to mają zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie w organizmie kobiety. Spowalniają one proces trawienia i wydalania pokarmów. Dodatkowym czynnikiem jest ucisk powiększającej się macicy na jelita i żyły jamy brzusznej.
Hemoroidy po porodzie to najczęściej wynik wysiłkowego parcia porodowego. Co robić, gdy się pojawią? Przede wszystkim nie panikować, bo choć to nieprzyjemna przypadłość, można wyleczyć ją domowymi sposobami. Warunkiem ich skuteczności jest jednak szybkość ich wdrożenia. Właśnie dlatego działać należy od razu po wystąpieniu pierwszych objawów hemoroidów.
Co to są hemoroidy?
Hemoroidy ma tak naprawdę każdy z nas. Tak zwane guzki krwawnicze uszczelniają kanał odbytu i kontrolują proces wydalania razem z mięśniami zwieracza. Problemy z hemoroidami pojawiają się dopiero wtedy, gdy za bardzo się one rozciągają i wypełniają krwią, której następnie nie mogą się pozbyć. To doprowadza z kolei do pojawienia się stanu zapalnego samych guzków, jak i pobliskich tkanek. Kłopoty z hemoroidami najczęściej dotykają osób prowadzących siedzący tryb życia i nie dbających o regularną aktywność fizyczną, ponieważ ciśnienie w układzie żylnym w okolicach odbytu jest wówczas zaburzone. Mogą one wystąpić jednak także w ciąży lub po porodzie.
Autor: Olga Szymkowiak
Czytaj też: