Glinka czerwona

Glinka czerwona to proszek pełen minerałów ważnych dla funkcjonowania organizmu. Może być wykorzystywana w wielu postaciach, jednak najpopularniejsza jest maseczka na twarz z glinki czerwonej, która działa antyseptycznie i oczyszczająco. Jakie jeszcze właściwości i zastosowanie ma glinka czerwona?

Czerwona glinka

Glinka czerwona jest często stosowana w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej ze skłonnościami to trądziku. Jednak to niejedyne jej zastosowanie. Jest także składnikiem wielu kosmetyków, a nawet past do zębów. Zatem czym właściwie jest czerwona glinka?

Glinka czerwona - czym jest?

Czerwona glinka należy do minerałów ilastych, czyli uwodnionych glinokrzemianów. Mają ujemny ładunek, dzięki czemu przyciągają do siebie ładunki dodatnie zawarte w toksycznych substancjach. Umożliwia to usuwanie metabolitów ze skóry i wyrównanie pH.

Glinka czerwona wydobywana jest na głębokości od 20 do 70 m. Czynność ta powinna być wykonywana drewnianymi narzędziami, gdyż metalowe niszczą magnetyczne właściwości glinki.

Po wydobyciu glinka jest naturalnie osuszana na słońcu, by uaktywnić magnetyczne działanie i przygotować produkt do wykorzystania kosmetycznego. Gotowa glinka ma postać drobno zmielonego proszku, który przypomina pył. Nie rozpuszcza się w wodzie, lecz po połączeniu jej z wodą tworzy gładką masę.

Najpopularniejsza jest francuska glinka czerwona. Natomiast dostępna jest także m. in. czerwona glinka marokańska i brazylijska.

Pamiętaj, że: O skórę trzeba dbać od najmłodszych lat

Glinka czerwona - właściwości

Glinka czerwona zawiera duże ilości minerałów takich jak: krzem, glin, żelazo, mangan, potas, wapń, magnez, fosfor, cynk i miedź.

Dzięki temu posiada następujące właściwości:

  • działa łagodząco przy zaostrzeniach trądziku różowatego,
  • absorbuje nadmiar sebum i łoju,
  • działa antyseptycznie,
  • obkurcza i uszczelnia naczynia krwionośne,
  • oczyszcza skórę z toksyn.

Polecana jest do skóry tłustej i mieszanej. Jest łagodniejsza niż glinka zielona, dlatego nadaje się również do skóry wrażliwej. Dzięki zdolności obkurczania i uszczelniania naczyń doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry naczynkowej.

Zobacz też: Rodzaje cery - sprawdź, jaki masz typ cery

Glinka czerwona - zastosowanie

Glinka czerwona dzięki swoim licznym właściwościom znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale także w celach leczniczych.

Najczęściej wykorzystywana jest jako:

  • Maseczka z glinki czerwonej na twarz – można przygotować są samodzielnie lub kupić gotowy produkt w drogerii lub aptece.
  • Suplement diety oczyszczający organizm – glinka rozcieńczona w wodzie ma właściwości detoksykacyjne i skutecznie oczyszcza organizm.
  • Składnik pasty do zębów – warto stosować pasty do zębów z glinką czerwoną w przypadku paradontozy, gdyż skutecznie wzmacnia dziąsła.
  • Składnik oczyszczającej kąpieli – można stosować ją zamiast soli do kąpieli.
  • Maska do włosów z glinką czerwoną - podobnie jak w przypadku maseczki do twarzy dostępne są gotowe drogeryjne produkty lub można przygotować ją samodzielnie domowymi sposobami z czystej glinki.
  • Mydło z czerwoną glinką – nadaje się do codziennej pielęgnacji, gdyż oczyszcza i delikatnie peelinguje ciało.
  • Maska antycellulitowa z czerwoną glinką – kompres z glinki czerwonej działa ujędrniająco.
  • Okład z glinki czerwonej na stłuczenia – mieszanka glinki i soku z cytryny skutecznie przyśpiesza gojenie stłuczeń i siniaków.

Glinka czerwona znajduje szerokie zastosowanie zarówno w przypadku masek, roztworów, kompresów, a także dodatków do kosmetyków. Dlatego też warto poznać jej właściwości, gdyż może okazać się doskonałym środkiem w walce z problemami skórnymi, toksynami, czy cellulitem.

Dowiedz się: Jak pozbyć się nadmiaru sebum na twarzy?

Glinka czerwona – efekty

Glinka czerwona nadaje się do pielęgnacji całego organizmu. Stosuje się ją wewnętrznie w postaci roztworów, a także zewnętrznie jako maski i kompresy.

Widoczne są następujące efekty:

  • Twarz – oczyszcza pory i usuwa nadmiar sebum. Działa łagodząco przy trądziku różowatym i cerze naczynkowej. Skóra jest napięta, pory ściągnięte, a zaczerwienienia mniej widoczne dzięki obkurczeniu naczyń. Nie należy stosować jej częściej niż raz w tygodniu, ponieważ może wysuszać skórę.
  • Ciało – stosowana jako składnik kąpieli odpręża i oczyszcza skórę. Można wykorzystać ja także jako leczniczy kompres na stłuczenia i siniaki, gdyż przyśpiesza regenerację naczyń krwionośnych.
  • Włosy – glinka czerwona działa antyseptycznie i przeciwłupieżowo na skórę głowy. Ponadto poprzez uzupełnienie niezbędnych minerałów włosy stają się mocniejsze, co sprawia, że zahamowane jest ich łamanie i wypadanie.
  • Jama ustna – rekomendowana szczególnie do delikatnych, krwawiących dziąseł. Glinka czerwona ma właściwości obkurczające i uszczelniające naczynia, dzięki czemu regularne jej stosowanie pomaga powstrzymać krwawienie i rozwój paradontozy.
  • Cały organizm – stosowana w postaci roztworu wodnego oczyszcza organizm z toksyn, a także uzupełnia niezbędne minerały.

Glinka czerwona – gdzie kupić?

Gdzie kupić glinkę czerwoną? Przede wszystkim w aptekach, drogeriach, czy sprawdzonych sklepach kosmetycznych. Glinka dostępna jest również w sprzedaży internetowej.

Przed zakupem trzeba dokładnie poznać skład kosmetyku. Powinna być to glinka w czystej postaci bez zbędnych substancji zapachowych, konserwujących czy innych chemikaliów. Najskuteczniejsze są glinki 95-98%.

Należy także sprawdzić czy posiada ona wszystkie niezbędne badania i atesty. Najwyższej jakości kosmetyki dostępne są przede wszystkim w aptekach.

Glinka czerwona – cena

Cena glinki waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od pojemności i jakości. Warto zainwestować większą sumę i otrzymać w zamian pełnowartościowy produkt, który spełni oczekiwania.

Dostępna jest zarówno czysta glinka, jak i gotowe produkty np. maseczki do twarzy.

Autor: Dominika Rusek 


Przeczytaj także:

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down