Macierzyństwo to dla wielu kobiet wspaniały dar i najpiękniejsza, choć niełatwa przygoda życia. Jedno jest pewne: to doświadczenie nieporównywalne z żadnym innym. Szukamy odpowiedzi na pytanie czym jest macierzyństwo i opisujemy różne jego warianty.

macierzynstwo

Co to jest macierzyństwo?

Na tak postawione pytanie ciężko jest odpowiedzieć jednym zdaniem. Dla jednej kobiety będzie to gwarancja życiowego spełnienia i dopełnienia kobiecości, dla innej – coś zupełnie niepotrzebnego, na co nigdy się nie zdecyduje. Próżno szukać tu jednej właściwej definicji, a każda kobieta z pewnością opisałaby macierzyństwo trochę inaczej. Na pewno jest to moment, w którym życie nieodwracalnie się zmienia. Moment, w którym poznajemy zupełnie nowy rodzaj miłości. Czas wielu pytań i wątpliwości, nieprzespanych nocy, ale i pięknych chwil, w których pokazujemy dziecko świat i uczymy go w nim żyć.

Niezależnie jednak od odpowiedzi, jakiej udzielimy na to pytanie, warto starać się, by nasze macierzyństwo było szczęśliwe, nawet jeśli momentami będzie nam ciężko.

Kiedy zaczyna się późne macierzyństwo?

Współcześnie coraz więcej kobiet decyduje się zajść w pierwszą ciąże po 30. roku życia. Coś, co jeszcze na początku lat 90. XX wieku było rzadkością, dziś jest właściwie standardem. Wszystko dlatego, że wiele kobiet decyduje się na dziecko dopiero wtedy, gdy ma stabilną sytuację zawodową i komfort ekonomiczny. Część z nich zwleka z podjęciem decyzji o dziecku także ze względu na brak odpowiedniego partnera. O późnej ciąży mówi się w sytuacji, gdy do poczęcia dochodzi po 35. roku życia kobiety. Choć w tym momencie zwiększa się ryzyko nieprawidłowego przebiegu ciąży, o stanie zdrowia maluszka decyduje również szereg innych czynników, na które – w przeciwieństwie do wieku – możemy mieć wpływ.

Macierzyństwo po 30. – jak się do niego przygotować?

Jeśli planujesz dziecko po 30., w pierwszej kolejności skontaktuj się z dobrym ginekologiem położnikiem. Szansa na natychmiastowe zajście w ciążę w takiej sytuacji jest niewielka i średnio zajmuje około pół roku, przy czym jeśli trwa do roku, mówimy jeszcze o normie. Dłuższe czekanie nie jest wskazane zwłaszcza jeśli skończyłaś 35 lat, dlatego opieka dobrego specjalisty może okazać się kluczowa. Zaleci on odpowiednie postępowanie, skieruje na badania i udzieli odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania.

Zajść w ciążę na pewno pomoże prowadzenie regularnego trybu życia, stosowanie zdrowej diety oraz ograniczenie sytuacji stresowych. Nie należy się martwić na zapas. Zdarza się, że sama chęć posiadania dziecka w połączeniu ze stresem spowodowanym uciekającym czasem uniemożliwia zajście w ciążę w pełni zdrowej kobiecie. Przede wszystkim więc nie panikuj, nie zadręczaj się i stosuj do zaleceń lekarza.

Macierzyństwo po 40. – zagrożenia

O prawdziwie późnym macierzyństwie mówimy, gdy swoje pierwsze dziecko kobieta rodzi po ukończeniu 40. roku życia. Warto jednak przy tym pamiętać, że także kolejne ciąże po 40. są obarczone większym ryzykiem powikłań – nie tylko ta pierwsza. Wynika to z kilku przyczyn.

  1. Większość kobiet po 40. jest mniej wydolna fizycznie, w związku z tym gorzej znosi obciążenia związane z ciążą.
  2. U kobiet po 40. częściej występują choroby takie, jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie. Oba te schorzenia mają wpływ na przebieg ciąży i zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań.
  3. Z wiekiem płodność maleje, a niektóre cykle miesięczne mogą być bezowulacyjne. Znacznie ogranicza to możliwość zajścia w ciążę. Zwiększa się też ryzyko poronień. Czterdziestolatka decydująca się na dziecko powinna być zatem pod stałą kontrolą lekarską, by w razie jakiegokolwiek zagrożenia móc szybko zadziałać i tym samym zwiększyć szanse na szczęśliwe rozwiązanie.

Świadome macierzyństwo

Z biologicznego punktu widzenia, najlepszy moment na zajście w ciążę to czas między 18 a 25 rokiem życia kobiety. Urodzenie dziecka w okresie nastoletnim określa się jednak zwykle mianem wczesnego macierzyństwa.

Wczesne czy późne – najważniejsze by macierzyństwo było świadome, a kobieta decydująca się na dziecko miała na uwadze wszelkie wiążące się z tym następstwa. Jedna kobieta będzie gotowa na dziecko w wieku 20 lat, inna – po 35. roku życia. Najważniejsze jest to, by zapewnić dziecku bezpieczny, kochający dom, w którym będzie mogło zdrowo i szczęśliwie się rozwijać.

Samotne macierzyństwo

Ponad milion kobiet w Polsce samotnie wychowuje dzieci. Macierzyństwo w pojedynkę nie musi jednak oznaczać samotności. Psychologowie definiują samotność jako stan emocjonalny, który pojawia się w wyniku braku pozytywnych relacji z innymi ludźmi. W praktyce wiele samotnych mam posiada rodzinę, przyjaciół i znajomych, na których wsparcie może liczyć. Wychowywanie dziecka w pojedynkę wiąże się z wieloma wątpliwościami i pytaniami, które kobieta sama sobie zadaje. „Czy będę w stanie zastąpić dziecku ojca?” to pewnie najpopularniejsze z nich. Istotą nie jest jednak zastępowanie kogokolwiek dziecku, a danie mu miłości i poczucia bezpieczeństwa, do czego nie potrzeba przecież partnera. Na koniec ważna kwestia: każda matka, nie tylko samodzielnie wychowująca potomstwo, powinna zawsze pamiętać o sobie. Szczęśliwy rodzic to bowiem szczęśliwe dziecko.

Zobacz także:

Autor: Olga Szymkowiak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down