Siwe włosy

Siwe włosy są wprawdzie obecnie w modzie, jednak nie każdemu jest do śmiechu, gdy pojawiają się na jego głowie. Zwłaszcza siwe włosy w młodym wieku mogą martwić – w takim przypadku siwizna świadczy często o groźnych chorobach, niedoborze witamin czy przemęczeniu stresem. Skąd biorą się siwe włosy, co robić gdy zauważymy pierwsze siwe włosy na skroni, czym jest odsiwiacz, czy zwykły koloryzujący szampon na siwe włosy okaże się wystarczająco silny?

Dlaczego włosy siwieją?

Skąd się biorą siwe włosy? Siwe włosy na głowie są efektem procesów zachodzących w organizmie człowieka. W większości przypadków siwe włosy są swego rodzaju dziedzictwem, którego nie sposób odrzucić – chodzi oczywiście o predyspozycje genetyczne. W tego typu przypadkach pierwsze siwe włosy u mężczyzn mogą się pojawiać około 30. roku życia, a u kobiet – 35., zaś nasilenie procesu siwienia obserwuje się w okolicach 50. urodzin.

Przyczyny siwych włosów na głowie pojawiają się też z innych powodów (zwłaszcza jeśli chodzi o siwe włosy w młodym wieku). Kluczową rolę odgrywają niedobory witamin, w szczególności witaminy B5. Najistotniejsza tu będzie dieta, ale podkreślić należy, że w wielu przypadkach niedobory witaminy B5 stwierdza się u czynnych i biernych palaczy. I właśnie palenie papierosów uważa się za inny z ważnych czynników przyspieszających siwienie.

Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania wykazały, że osoby palące są 4-krotnie bardziej podatne na wczesne wystąpienia siwych włosów. Jedna z hipotez zakłada, że palacze nie tylko cierpią na niedobory witamin, ale też są dotknięci aktywnością wolnych rodników, degenerujących komórki i przyspieszających procesy starzenia.

Czy siwe włosy mogą odzyskać kolor? To najważniejsze pytanie osób borykających się z tym problemem. Odzyskanie naturalnego koloru jest procesem długotrwałym, który jest uzależniony od wielu czynników. Pomóc twoim włosom może redukacja stopnia utleniania się melatoniny, czyli odpowiednia dieta i pielęgnacja. Jednak nie oznacza to, że efekt będzie w 100 procentach, taki jaki zakładalismy. Nadal najczęściej stosowaną i skuteczną metodą na ukrycie siwych włosów pozostaje ich koloryzacja.

Poznaj: Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

Skąd się biorą siwe włosy w młodym wieku?

Nie jest też mitem, że siwe włosy u młodych osób pojawiają się wskutek życia w przewlekłym stresie – można z tego powodu osiwieć naprawdę bardzo szybko, choć nie należy dawać przesadnej wiary relacjom, jakoby ktoś pod wpływem traumatycznych wydarzeń osiwiał całkowicie w jeden dzień.

Zadarzają się sytuacje, gdzie można zaobserować nawet siwe włosy w wieku 20 lat. Jednak problem ten zdecydowanie rzadziej dotyka kobiety. Częściej spotyka się problem siwych włosów w młodym wieku u mężczyn. Jest on uwarunkowany genetycznie, ale też wpływ warunków klimatycznych i czynników społecznych odgrywa swoją rolę w tym porcesie. Obecnie na rynku można znaleźć wiele preparatów dedykowanych tylko mężczyznom w walce z siwiejącymi włosami.

Siwe włosy mogą być też konsekwencją chorób tarczycy, schorzeń autoimmunologicznych (np. stwardnienie rozsiane) czy choroby Addisona-Biermera – anemii będącej wynikiem niedoboru witaminy B12.

Czytaj też: Witamina B5 - właściwości i działanie

Siwienie włosów - jak przebiega?

Skąd się biorą siwe włosy? Przyczyny siwienia są różne, mechanizm jest zawsze ten sam. Męskie siwe włosy pojawiają się na głowie wskutek zaburzenia pracy lub spadku liczby tak zwanych melanocytów. Tak samo wygląda to u kobiet. Są to zgromadzone wokół mieszków włosowych komórki skóry, których zadaniem jest produkcja melaniny, czyli naturalnego barwnika nadającego włosom kolor.

Niezależnie od tego, czy efektywność melanocytów spada z przyczyn naturalnych (genetyka, procesy starzenia), czy jest wynikiem palenia, złej diety lub chorób – efekt zawsze będzie ten sam. Pozbawione barwnika włosy stają się białe (kolor jasno-szary, określany jako siwy jest tak naprawdę złudzeniem optycznym, wynikającym z nakładania się białych włosów na ciemniejsze).

Co robić, gdy zauważamy pierwsze siwe włosy? A co począć, gdy siwe włosy pokrywaj już całą głowę? Wszystko zależy od skali nasilenia problemu oraz podłoża, na jakim on występuje.

Sprawdź: Biotyna na włosy - efekty, działanie i właściwości

Odsiwiacz - co to jest i jak działa?

Odsiwiacz do włosów to kosmetyk przywracający pigmentację włosom. W odróżnieniu od farby, odsiwiacz nie przynosi natychmiastowego efektu. Rezultaty jego działania widać po kilku tygodniach – siwe włosy na powrót odzyskują naturalny kolor.

Odsiwiacz do włosów dla mężczyn i dla pań może mieć postać szamponu, kremu, żelu, pianki. W zależności od typu preparatu i zaleceń producenta, odsiwiacz nanosi się na suche włosy i zostawia lub spłukuje. Zabieg najczęściej powtarza się dwukrotnie, natomiast w późniejszym czasie odsiwiacz należy nakładać co kilka tygodni na odrosty.

Wadą odsiwiaczy jest nie tylko to, że efekty przynoszą z opóźnieniem, ale też fakt, że działają gorzej (lub wcale) na czarne włosy. Natomiast odsiwiacz do włosów jasnych (od jasnego po ciemny brąz) sprawdza się już dużo lepiej. Należy też pamiętać, by odsiwiacza nie nakładać na włosy farbowane.

Jaki szampon do siwych włosów? Aby kompleksowo zadbać o siwe włosy należy zadbać o ich pielęgnację. Zaopatrzyć się w produkty specjalnie stworzone dla osób z problemem siwych włosów, w tym szampon, maski, serum itp. Ich skład znacznie różni się od pozostałych produktów, ponieważ zawierają one witaminy i składniki dedykowane do walki z tym problemem, jak na przykład witaminy z grupy B.

Jak farbować siwe włosy?

Aby uzyskać natychmiastowy efekt, zmuszeni jesteśmy sięgnąć po farbę albo koloryzujący szampon na siwe włosy. W odróżnieniu od farby, szampon koloryzujący nie będzie zawierać amoniaku, mniej też w jego składzie będzie wody utlenionej. Szampon koloryzujący nie będzie wiec niszczyć włosów ani powodować rekcji alergicznych.

Niestety – tego typu środki pozwalają jedynie na osiągnięcie efektu delikatnej koloryzacji. Dlatego pokrycie siwych włosów nie będzie dokładne, w dodatku efekt nie utrzyma się zbyt długo. Jeśli więc nie szampon – pozostaje farba. Trwała, kryjąca i działająca natychmiast, ale nie pozostająca bez wpływu na ogólną kondycję włosów.

Farbowanie siwych włosów w domu czy w salonie fryzjerskim wymaga wcześniejszego zakupy odpowiedniego produktu. Przy czym dużo łatwiejsze jest to dla pań, niż panów. Farbowanie siwych włosów u mężczyzn jest dużo trudniejszym procesem, chociażby ze względu na zachowania społeczne. Natomiast coraz więcej mężczyzn przekonuje się do koloryzacji swoich włosów, chociażby ze względu na szybki efekt.

Jak często farbować siwe włosy? Koloryzacja włosów jest uzależniona od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, od czynników zewnetrznych i tego jak kolor utrzymuje się na naszych włosach. Ramy czasowe mogą być różne. Tak naprawdę powinniśmy zaobserwowąć po jakim czasie od ostatniej koloryzacji siwe włosy znów stały się widoczne i mniej wiecej, sukcesywnie je farbować.

Właściwa dieta - sposób na siwe włosy

Jak widać – powstawaniu siwych włosów lepiej jest zapobiegać, niż jej koloryzować. W świetle tego, co powiedzieliśmy na temat przyczyn powstawania siwizny, oczywistym jest, że korzystnie na utrzymanie właściwej pigmentacji włosów działać będzie powstrzymywanie się od palenia papierosów, a także picia alkoholu. Używki te w prosty sposób prowadzą do powstania niedoborów wielu witamin, w tym witaminy B5, odpowiadającej bezpośrednio za pigmentację włosów.

Do innych witamin na siwe włosy, których niedobory wpływają na ten problem z siwizną należą m.in. z grupy B - B12, B10, B9 - przyczyniają się do utraty koloru włosów oraz witamina E, która wpływa na proces starzenia się organizmu.

Oczywiście, obserwując już pierwsze siwe włosy na głowie należy im zapobiegać, na przykład dbając o właściwą dietę, bogatą m.in. we wspomnianą witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Najbogatsze w tę substancję są:

  • chude mięso,
  • wątróbka,
  • ryby,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe (pieczywo żytnie, płatki owsiane, kasza gryczana, brązowy ryż, otręby pszenne),
  • rośliny strączkowe,
  • żółtka jaj,
  • sery,
  • owoce (banany, pomarańcze). 

Czytaj też: Witaminy na włosy - na wypadanie i porost włosów

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down